t i I Een paar minuten van de hoogst- noodige voorbereiding en reeds wa ren we op weg om onzen vrienden hulp te verschaffen. In looppas ging het over de moraine heuvels aan den voet van den gletscher dan be traden we een vooruitgeschoven ijs- tong. Tien minuten later drongen wij de eerste, torenhooge ijsklool' binnen, waardoor wij ons zouden moeten heenwerken om in de nabijheid te komen van de vermoedelijke onheiig- plek. Aldra konden wij nu elkanders geroep verstaan en ons eenigszins naar de aanwijzingen der anderen richten. Toch duurde het nog een half uur (in gewone omstandigheden zou men voor dien tocht minstens een uur noodig hebben gehad), voor wij de makkers bereikten. Wij zagen slechts de totaal uitgeputte vrouw, die met behulp van haar diep in het ijs gedreven pickel en het bergtouw haar metgezel zwevende hield, die in een steile gletscherspleet was gestort. Dadelijk werden de noodige voor bereidingen getroffen. Maar o, die uren, die wij noodig hadden om door allerlei kleinere zijspleten en kloven ten slotte in de nabijheid van den zwevendeu makker te komen. Uren van klauteren en van hakken, van spanning en vermoeienis moesten nog voorbijgaan temidden van dien drei genden, ijzigen chaos van holen, kloven en gaten in de schuivende, brokkelende ijsgevaarten, tusschen wier steile, hooge wanden het licht soms niet meer doordrong. Ook de man was geheel uitgeput, toen wij hem bereikten en zwevend naar eeu veiliger punt vervoeren konden, waar wij hem eindelijk kon den neerlaten. En het was nacht, voor wij met de beide door angst, inspanning en koude geheel versufte en verlamde makkers eindelijk de Ilütte weer gelukkig hadden bereikt. Hij hing, geheel vrij, aan het touw in een smullen, hoogen koepel van ijs, en het klemmende, snoerende touw zaakte na zoovele uren onduld bare pijn. Het touw kon gevierd worden en de onge lukkige uit zijn hachelijke positie bevrijd. Maar het geruimen tijd,eer zich hersteld had, de terugtocht worden vangen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3