ZEEUWSCH 11 B I E ONS OP T DURP mam 24 17~reel is 'ier nog altied, ie dienkt er nie over, orri vort te gae, a komme d'r uut Engeland bienae elken dag brieven dat 'n noe is vrom mo komme. Niks 'oor, zeit 'n dan, en jm'n zitte 's aeves lekker bie de schouwe te praeten over alderlei. De vrouwe is ok nog op z'n, dat 'elpt. Je mo m'n noe toch is vertelle, noom, zee d'n histere, waevoe m'n ouwen eigelijk mie dolsgeweld naer Engeland wou, wan kiek, a'k 'et 'ier zo zie, dan zou ik toch vee lie verder 'ier bie julder weune. Noe, da dee m'n 'arte goed, da de jongen zovee voe ons landje voelden, mae die aere vraege, dae zit ik een bitje mee. Da zag 'um ok we, want 'um zee nae een stuitje Noe, waevoe doe julder altied zo geheimzinnig a'k daer over praete Ik magge toch we wete waevoe of m'n eigeste vaeder naer Engeland is gegae, wan das zeker, de ge- wente is 't nie, om zo varre te trekken. Noe, dan za'k je 't mae zegge, zee ik, alleenig a omdat de vrouwe van nee zat mie d'r 'oot, 't schudde d'r bienae of, noe, kiek is 'ier, dae was een vrouwpersoon in 't spel. Uust riep Kreel, wa weerlam zou je dat achter m'n ouwen 'ezocht e t Och, a m'n jong bin, dan bin m'n jong, zee ik, en noe schodde de vrouwe van ja, net of ze zegge wou Dae zou ik je meer van kuste vertelle. Mae ze dee 't nie. Joen ouwen, gong ik varder, die wier toen a t'n een jaer of twintig was, stikverliefd (ja, zo noeme m'n dat 'ier) op een misje, een mooi misje. Ja, kiek is 'ier, en die wou noe net een aer e. Ja, da gae zo. Ik bin ik ok a ismae toen a'k dat zee, keek de vrouwe zo merakel vuul, da'k mae nie varder gong, en Kreel alleen maer een knipoogje gaf, en da begreep t'n trek. Afijn, zee ik, dat 'eit t'n z'n eige noga an'etrokke. Noe wou 't geval, da d'n naer een waerzegster gieng, en da vinde ik noe flauwe kul, maer 'um docht dae noe anders over, en die zee da d'n een zeereize most gae maeke, want traenen die zoeke waeter, zee ze, en dan is 't over. En noe wou 't geval, da d'n dae toen in denzelfden tied makke lijk kust komme, dust dat 'eit t'n toen 'edae. Dust a'k 'et goed begriepe, 'eit t'n z'n centen an da vroumensch te danken, vroog Kreel. Juust, zee ik. Je bin meestentieds beter mie een vrouw of, a je ze nie kriegt, dan a je ze we kriegt Wan a je vaeder mie dat misje 'etrouwd was, dan zat 'n nog net eender op den achtersten polder te boeren voe niks. En zo zeg ik mae, da de vrouwen nog ergest nuttig voe bin. Mae toen a'k nae de vrouwe keek, zag ik trek, dat er vulig'eid an de lucht was, 't zag d'r uut of 't op onweer zou uutloope, en dan mo je ze mae laete betieje, dust ik zegge tegen Kreel Kwa, m'n stappe een endetje op. En m'n gienge. Noom, zee Kreel, toen a m'n buten waere, ik zou ok we willen trouwe, en dan mie een Zeeuwsch misje. Jong-nog-an-toe, wil jie jeok a in de nisten steke T riep ik. Ja, dat mot er toch eens van komme, zee Kreen en dan toch mae nie mie zo'n Engelschen, da bien van die latten, die ka je mie je twi viengers maeke en breke, gee mien maer een Zeeuwschen kedee waer a kruum an zit, kiek Kiek, dat mocht ik we 'oore, dust ik beloofde, da'k is voe z'n uut zou kieke. Neent, om centen gaf t'n niks, wan die a t'n genog, en da von ik 'eel verstandig, wan al die 'uwelrjken die om de centen behonne bin, die loope op moord en doodslag uut, dat e'k 'enog 'ezie. Mae wat a vast is, in zukke diengen ku je de vrou wen nie misse, dust's aeves e'k 'et an de vrouwe verteld, en daer a'k vee spiet van, trek a, wan ze kust er nie mi van slaepe. Das noe net ies voe de vrouwen, azze mae kunnen koppele dan is 't goed. Dust 'eur lag mae te dienken en te dienken, en alles 'ardop, dust kust ik ok a nie slaepe, afijn, 't was wat. En m'n bin 't nog lang nie seens. De vrouwe begon d'r vanmerge a vroeg over, mae Kreel die zee da t'n op z'n nuchtere maege nie over zukke diengen wou praete. En de vrouwe zee niks mi, mae vanmiddag is z'uut- gegae, en ik bin d'r zeker van, dazze d'r op uut is om een geschikte vrouwe te zoeken voè Kreel. En dan is 't 'n nie gelukkig, das vast. Dust wulder werke op ons eige ok in die richtieng, wan ik vinde da Kreel een vroolijk wuuf mot e, en nie zo'n zuren van wa-bi-je-me, ze worre laeter toch altied nog zuur 'enog. Maer allee, kommende weke 'ope ik, da'k j'er meer van kan vertelle. Kreel die knoopt er noe nog maer een paer weekjes an, wan ze bin noe tuus toch kwaed, zeit 'n. Dus verruut. Vee groetenisse, Lentestemming en. kort daarop dicht bevroren grachten te Middelburg in Maart De Chineesche Wolhandkrab is thans ook in de Zeeuwsche wateren verschenenmen vreest zoowel voor de visscherij als voor de cultures in onze stroomen. De gesloten Openbare School te Kllemeet. Te Vlissingen wordt een ver brandingsoven geplaatst op de vuilnisbelt langs den weg naar Souburg. I K N H O De werkzaamheden voor de Vlis- singsche pier, in vollen gang, trekken veel bekijks.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 24