9 ZWARTKOP DROOGSHAMPOON gj2Gf?t niebó- KALOT) URM A WAT MOETEN ONZE GROOTE MEISJES WORDEN? dagjiflykó dcfiJb 'Sefioedci^en-oieodo mooi Haar- I n handen spreken V MWy 39 BEROEPSKEUZE-ADVIES Ofschoon het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid allerlei doet wat voor vrouwenarbeid in Nederland nood zakelijk is, zoo hebben wij in 1912 do „Ned.Vereeniging van Huisvrouwen" op gericht; door ons gesticht bestaan er reeds bijna een kwart eeuw Landbouw - huishoudscholen en cursussen, die voor een deel onzer bevolking groote profijten opleverenbehoort toch tot onze grootste plichten het geven van be roepskeuze-advies. De jaarlijksche 700 a 1000 schrifte lijke of mondelinge aanvragen, die uit alle deelen van ons land komen, zoowel van neutrale, van Joodsche, als van Roomsch Katholieke en Protestantseh Christelijke zijde, gaan meestal (uiter aard niet altijdover beroepskeuze. In den regel voor jonge meisjes, maar ook voor ouderen, voor weduwen of gescheidenen. En die vraag wordt gesteld door de persoon zélf, door vader of moeder, door andere familieleden of kennissenmaar bovendien dikwijls door hoofden van scholen. Omtrent 10 van de 330 door vrouwen uitgeoefende beroepen in Ne derland, (daarover kan men, eveneens wat de opleiding betreft, alles vinden in onzen leidraad), zal hier één en ander worden verteld. Er moet natuurlijk altijd, behalve wat de financieele positie van haar zelf of haar oudèrs betreft, rekening worden gehouden met aard en aanleg van het meisje in quaestie, of ook van de ietwat oudere. Niet iedereen is absoluut geschikt voor huühoudelijken arbeid. Maar vélen gelukkig welDat wil zeggen niet altijd voor leerares op dat gebied; doch voor dat óveral noodzakelijke practische werk. En dan raden wij aan eerst de opleiding volgen aan een huis houdschool en daarna, wanneer het diploma voor huishoudkundige behaald is, de opleiding meestal èlders volgen voor huishoudkundige in in richting. Want als hulp in de huishou ding, en, nadat men ouder geworden is en niet trouwt, als huishoudster in een gezin, heeft men geldelijk meestal geen toekomst. Want degene, die boven de 50 jaar is, heeft nagenoeg geen plaatsingskans Maar, omgekeerd, als men tot de wérkelijk geschikte krachten voor assistente in een inrich ting (welke dan ook) behoort, dan kan men later hoofd van een afdeeling, of zelfs direetrice worden dus dan is de toekomst absoluut secuur Ook voor degene die wiirm voelt voor ziekenverpleging, en gedurende de opleiding, of na het examen te hebben afgelegd tot de zéér geschikten blijkt te behooren, behoeft de toekomst niet als onzeker te worden beschouwd. In den beginne verdient zij meestal weinigmaar zelfs al moet zij vele, vele keeren solliciteeren, krijgt zij later toch werkelijk een vaste betrekking. Ook is het goed, (dat hangt uiter aard van eenieders persoonlijken aanleg, speciaal van ieders wezen afom fcbxferverpleegster te worden of ver pleegster voor zenuw- of geesteszieken; of een eigen Rusthuis op te richten Bij het onderwijs is tegenwoordig de plaatsingskans moeilijk. Maar wie bij zonder veel voelt voor jonge kinderen, •lie kan toch al moet zij soms eens een poosje wachten bjj het Voorbe reidend Montessori-onderwijs wel plaats vinden. En óók, nadat de iagere akte gehaald is plus het Montessori-diploma, vermoedelijk op een Lagere Montessori school. Wie bijzonder geschikt is voor leerares in huishoudkunde en waschbehandeling of in koken en voedingsleer, zal, al moet men ook op dat plekje van het arbeidsveld na behaling van de Nijver heids-Akte soms een poosje wachten op den duur wel een aanstelling krijgen. Voor leerares in het costuum- of in het lingerie-vnk is do toekomst niet zoo ze ker. Maar toch zal degene, die daar een buitengewonen aanleg voor heeft, wel een betrekking vinden Voor administratief werk of kantoor - arbeid neemt men in den regel liever meisjes dan jóngens. Iemand, die na de opleiding te hebben gevolgd, een goede steno-typiste, of een zelf standige correspondente in de vier talen (liefst bovendien nog soms in Spaansch) zal zijn, mag dat beroep stellig worden aangeraden Voor talen krijgt een meisje meestal natuurlijk lang niet altijd mooiere cijfers dan voor wis-, natuur- en schei kunde. Daarom is het voor een enkele niet verkeerd, om te trachten assistente te worden aan een Openbare Leeszaal en Bibliotheek. En als men dan óók nog het directeurs-diploma heeft ver worven, dan bestaat er eenige kans om in latere jaren directrice daarvan te worden. Wie grooten aanleg heeft naar den scheikundigen kant, die kan probeeren om medisch-analyste te worden. Liefst niet chemisch-analyste want daArvoor worden, meestal in fabrieken, meisjes zelden aangenomen Velen verlangen er naar om apothe kers-assistente te worden (70 jaar geleden mochten zij pas dat examen gaan afleg gen). Maar.op dat gebied is de toekoms., onzeker. Behalve wanneer men door relatie die aanstelling stellig krijgt, en een behoorlijk salaris ontvangt. Ook kan iemand, die wat kapitaal heeft, trachten filiaalhoudster van een groote en bekende winkelzaak te wor den. Of indien men een absoluut geschikte verkoopkracht is, o.a. in een mooie costuumzaak verkoopster trachten te worden. Men kan dan latex- wellicht hoofd van een afdeeling of leidster worden en behoorlijk verdienen. Bovendien kan een ietwat andere, die van haar ouders, van andere familie leden. of van haar overleden echtgenoot, één en ander heeft geërfd, zoodat zij vei-moedelijk wel een weinig, maar niet veel honorarium behoeft te krijgen, zioli o. a. als pedicure, of als manicure en pedicure vestigen. Het is zeker voor velen noodig, om een verstandige en beschaafde „voetverzorgster" te hebben. En dan is het voor iemand, die niet dadelijk behoeft te verdienen, en later slechts een klein salarisje noodig heeft, niet verkeerd tenminste, indien de persoon in quaestie héél veel voelt voor menschen en kinderen om de opleiding te volgen voor maatschappelijk werk. Drie scholen (een neutrale, een Protes tantseh Christelijke en een Roomscli Katholieke) zijn daarvoor in Amsterdam, en een voortreffelijke R. Katholieke in Sittard. Het Nationaal Bureau voor Vrou wenarbeid, Van Speykstraat 39, Den Haag, is ten allen tijde bereid de noodige inlichtingen te verstrekken. A N NA 1' O L A K wanneer moeders haar verward wordt (en niet altijd zijn die v:ngertjes geheel schoon) het haar ziet er niettegenstaande dat toch steeds uit, alsof het pas gewasschen was. Zij doet dit een voudig zoo: Eiken morgen voor het doorborsteien wordt het haar licht met Zwartkop Droogshampoon bepoederd dat is alles Zwartkop Droogshampoon ontvet en ontstoft het haar in een oogwenk, zonder een grijs waas achter te laten. Het bevordert de duurzaamheid van de ondulatie en het haar laat zich gemakkelijk kappen. Bij dagelijksch gebruik van Zwartkop Droogshampoon blijft Uw haar de geheele week mooi, geurig en glanzend. De 80 dagen doos met poeder dons kost 65 cents; de nieuwe poeder klopper voor 30 dagen 30 cents. Uw handen zijn een spre kend bewijs Uwer per soonlijkheid. Zij mogen haar natuurlijke bekoorlijkheid niet verliezen niet ruig en ongracieus worden. Kalo derma-Gelée, het speciale middel voor de verzorging der handen, verhindert met zekerheid rood en ruig wor den, om het even hoezeer Uw handen aan ruw werk in het huis houden of beroep of aan ongunsti ge weersinvloeden zijn blootgesteld. Kaloderma-Gelée houdt Uw handen zacht en jong en maakt ook reeds geïrriteerde huid in één nacht weder week. glad en soepel^Maakt U eens deze eenvoudige proef: Wrijft U een weinig Kaloderma-Geléeop handrug. pols en vingers. Masseert en kneedt U krachtig een minuut lang. U zult zien, dat reeds in dezen korten tijd de huid de gelée volkomen in zich heeft opgenomen en merkbaar glad der en elastischer is geworden. Laat U Kaloderma-Gelée gedurende den nachtwerken en let U op het resultaat .V. B. Kaloiierma-Gelée maakt niet vettig en is daarom bijzonder aangenaam in het gebruik. HET BESÓ E TEH VERZORCINO DER HANDEN F W O L F F SOHN'KARLSRU HE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 39