TOMMY PLEEGT EEN BOMAANSLAG LAW SON Dave Regan, Jim Bently en Andy Page waren bezig een mijn te graven bij Stony Creek, op zoek naar goud-kwarts, dat zich, naar verondersteld werd, in deze omgeving moest bevinden. Ze waren op een harde rotsmassa gestuit en ook op water, dat hen dwong voort durend te hoozen. Ze gebruikten nog het ouder - wetsche buskruit met lont. Het was hun gewoonte een zak te maken van sterk katoen of van canvas en dezen te vullen met buskruit, waarna het open gedeelte werd dichtgenaaid en het einde van het lont er om heen gebonden. Ze dompelden de op deze manier vervaardigde „helsche machine" in een talkoplossing om te zorgen, dat ze water dicht was. Daarna werd de lont aangestoken, klommen ze uit de mijn en wachtten. Het resultaat was gewoonlijk een diep gat in den bodem en een halve kruiwagen vol uit elkaar gesprongen rotssteen. Er zat veel visch in de kreek brasem, witvisch, baars en nog enkele andere, kleinere soorten. De vrienden waren dol op visch en Andy en Dave vischten dan ook regelmatig. Andy kon drie uur achter elkaar blijven zitten, wanneer hij maar werd aangemoedigd door een luchtig rimpelen rond zijn dobber ten bewijze, dat hij „misschien" beet had wanneer hij dit, laten we zeggen om de twintig minuten vaststelde, dan kende zijn uithoudings vermogen geen grenzen. De slager was altijd bereid, ingeval ze meer vingen dan ze zelf konden gebruiken, in ruil voor visch vleesch te geven. Maar nu was het winter en de visch wilde niet bijten. Het water in de kreek stond laag en vormde meer een aaneen schakeling van modderige waterkuilen. Dave kreeg een idee. „Waarom zouden we die visch uit den grooten kuil niet kunnen opblazen met een bom 1" zei hij. „Ik ga het probeeren." Hij dacht het plan uit en Andy Page wérkte het uit. Andy bracht gewoonlijk Dave's theorieën in de practijk, wanneer ze tenminste practisch uitvoer baar waren, ofwel hij droeg de gevolgen van een mislukking en moest bovendien nog de bespottingen van zijn metgezellen aanhooren. Hij maakte een bom, die ongeveer drie maal zoo groot was als die, welke ze gebruikten voor het opblazen van een stuk rots. Jim Bently beweerde, dat ze groot genoeg was om den boelen bodem uit de kreek te halen. Het vulsel ging in een zak van sterk katoen Andy duwde het einde van een zes voet lange lont diep in het kruit en bond de opening van den zak stevig dicht met touw. Het plan was om de „bom" in het water te laten zinken en het vrije gedeelte van de lont te bevestigen aan een zwaren dobber, die aan de oppervlakte dreef, zoodat ze op die manier de lont konden aansteken. Andy zorgde er natuurlijk weer voor, dat het gevaarlijke voorwerp ingevet werd, zoodat het water er zoo goed als geen invloed op kon hebben. Op Dave's aanraden wikkelde Andy er nog een stuk zeildoek om dat zij gebruikten voor het maken van waterzakken met het doel de kracht van de ontploffing te verhoogen en daarop plakte hij weer stevig, dik bruin papier eenigszins in den geest van het soort vuurwerk, dat we „zeven klappers" noemen. Hij zette haar toen zorgvuldig tegen een tentpin, na de lont er losjes omheen te hebben gewonden. Hierop ging hij naar het kamp vuur om te zien of de aardappelen, die stonden te koken in een eetblik, al gaar waren. Dave en Jim waren dien morgen op de claim aan het werk. Ze hadden een jongen, zwarten jachthond Tommy genaamd een grooten, zotten, vier- voetigen metgezel, die altijd om hen heen slobberde en met zijn langen, beweeglijken staart voortdurend tegen hun beenen zwiepte. Hij bracht van alles mee en kwam steeds weer met het karnpafval aandragen, dat Andy had weggegooid. Hij had dien morgen een groote belangstelling getoond, toen Andy bezig was met het vervaardigen van de bom en hem zelfs geweldig in den weg geloopen, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat hij hem behulpzaam was. Tegen den middag was hij naar de claim gegaan om te zien hoe Dave en Jim opschoten en om met. hen naar huis te komen voor het middagmaal. Andy was dien dag de kok en zette een pan met karbonades op het vuur. Dave en Jim gingen, volgens de gewoonte van delvers, die altijd in de open lucht zjjn, met hun rug naar de warmte staan om te wachten totdat het maal klaar zou zijn. De hond snuffelde overal rond, als zocht hij naar iets, dat hij miste. Andy was met zijn gedachten nog steeds bij de bom. Hjj overwoog allerlei mogelijkheden. Zoo viel zjjn blik op een leege petroleum bus en on middellijk schoot hem te binnen, dat het geen kwaad idee zou zijn de bom daarin te laten zinken, opgevuld met klei, zand en steenen, om daardoor de kracht van de ontploffing grooter te maken. Hij keerde zich om, teneinde Dave van zijn plan op de hoogte te stellen, toen deze juist over zijn schouder keek om te zien hoe de karbonades het maakten en een vervaarlijken sprong deed. Jim Bently draaide zich ook om en volgde Dave's voorbeeld. Andv bleef stokstijf staan en staarde hem na. „Loopen, Andy loopen schreeuwden ze terug. „Loopen Kijk dan achter je, stommeling Andy keerde zich langzaam om en daar. vlak achter hem, stond de hond met de bom in zijn bek waar schijnlijk had zijn snuit nog nooit zoo'n genoeglijke en onnoozele grijns vertoond als op dat oogenblik. Maar dit was nog niet alles. De hond was langs het vuur heen naar Andy gekomen en had daarbij 't losse einde van de lont door de vlammen gesleept. Andy had de lont heel zorgvuldig in elkaar gestrengeld en nu siste en sputterde 't lustig voort. Andy's beenen werk ten al vóórdat zijn hersenen werkten hij vloog achter Dave en Jim aan. En de hond volgde Andy. Dave en Jim waren goede loopers Jim de beste op den korten afstand. Andy was langzaam en liep moeilijk, maar hij be schikte over een paar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4