17 Bij de kramen maakt men er afspraakjes En als bizondere attractie heeft de patate-frite-kraam de harten en matten der bezoekers stormenderhand veroverd. De drukke landbouwmarkt trekt de boeren uit heel Hulsterambacht trouw iederen Maandag naar de stad. Ook al hebben ze daar geen bepaalde zaken te doen, toch wordt de Zondagsche broek en de duffel aangetrokken, want Hulstersche markt werkt als een geweldige magneet. Dan komen ze daar, de boeren met hun auto's, „gerijen" en fietsen, met trein en bussen. De groote boeren van honderd en meer gemeten, maar ook de kleine, die hard labeuren om op hun klein gedoente de boterham te verdienen. Ze ontmoeten er bekenden, en naast zaken worden oude herinneringen opgehaald in de café's onder het genot van 'n „fleske", terwijl sterke, dikke tabakswalmen rond de verweerde koppen drijven. Er wordt handel gedreven, er worden land bouwgewassen verkocht. Men ziet er heftig-gesticuleerende kooplui, en kalm-droge boeren, die met een taaie vasthoudend heid niet makkelijk toegeven, tot tenslotte bij hand slag de koop beklonken wordt. Op het middaguur stijgt de drukte tot haar top punt. Het is dan onmogeljjk, per fiets te passeeren. Overal staan groepjes druk-pratende boeren en kooplui, het is er 'n verward gegons van harde Toebak en scharen! stemmen 'n galerij van koppen, waard om op het doek voor altijd gepenseeld te worden. Ook vee is van de partij Rustige, goedmoedige, domme oogen van zwart bonte koeien kijken gelaten naar de drukte en droo- men van wazige groene weien. Druk-lawaaiende krulstaartjes worden bjj de vellen genomen, gekeurd, gewogen. en soms te licht bevonden in handen van critische koopers. Ook de „bezinnen" komen ter markt met beur korven, eieren en boter. En zoo levert Hulst-op-markt 'n bont tafereel vol kleur en gloed en afwisseling. Het is in die echte marktsfeer, dat de tongen los slaan en er dingen verteld worden, die men anders zoo licht zwijgt uit verlegenheid. Het zjjn steeds geen stille plekjes of maanlichtwegen, waar de romantiek te vinden is. Hier, temidden van luid gepraat en marktdrukte, vindt menige boerenzoon den moed om zich uit te spreken En menig ,,'k zien gjere,"„Ik 6 uk," heeft hier reeds een hart in vuur en vlam gezet. Het gaat zoo ongemerkt tusschen al die hooge en breede ruggen. Je voelt je zoo veilig toch alleen in die drukte. Er let niemand op je, wat je zegt en doetieder heeft het te druk met zichzelf, 't Gaat er geanimeerd en prettig toe. Men voelt zich thuis op die markt, die vastgegroeid zit in de wekelijksche doening van al die menschen, als iets eigens, iets onmisbaars. Zijn er omstandigheden, waardoor ze verhinderd zijn, hun Maandagschen tocht naar Hulst te doen, dan voelen ze zich heel de week uit hun evenwicht en hunkeren ze naar den „kommenden keer". Ze vinden 't prettig, dat hun markt zoo 'ns ge fotografeerd wordt en ieder stelt pogingen in het werk, om binnen het bereik der lens te komen. Ook op de Hulstersche schooljeugd oefent de fotograaf 'n groote aan trekkingskracht uit. In klissen trossen ze om hem heen, zien hem zijn toe stel richten en in een minimum van tijd staan ze stokstijf in de houding om zich te doen vereeu wigen, om thuis triom fantelijk te gaan vertellen: „Z'emmen main ook ge trokken." Na die drukke doening gaat alles geleidelijk uit een. Er wordt nog wat nageboomd in café's over zaken en slechten tijd, over crisiswetten, crisis centrale, crisisvee en aan verwante artikelen. De auto's snorren weer door d'oude poorte, de karren ratelen over de keien naar de polders en 's avonds ligt de markt daar weer met haar oude kastanjes en kiosk verlaten. Zoo is de Hulstersche marktdag gegroeid tot 'n typisch stuk volksleven in onze streek, dat elke week zich in zijn gezellige fleurigheid herhaalt, tusschen oude huizen, in de schaduw van de indruk wekkende, stijlvolle St. Willibrorduskerk. en bij den oreerenden koopman geniet men van den woordenvloed.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17