VEILIGHEID VOOR ALLES Een duidelijk beeld van de stalen balklagen en de bevestiging van den vloer op een der bovenste dekken. op een rjj gelegd, een afstand van bijna drie en een halven kilometer of drie kwartier gaans zouden beslaan. Alleen het roer weegt 140.000 K.G. in de zijden daarvan bevinden zich twee deuren en stalen ladders om inspecties en reparaties te vergemak kelijken. De omtrek van elk der drie Bchoor- steenen (afloopend in hoogte) be draagt bijna 30 meter, de doorsnede 9 meter, zoodat drie locomotieven daarin gemakkelijk elkander zouden kunnen passeeren. In het eerste klasse restaurant zou het eerstestoomschipvan de Cunard Line, de Britannia (zestig me ter lang), een plaats kunnen vinden. Maar ook een enorme hall, een rookzaal, schrijf- zaaL'ri veranda-café, een turnzaal, tennis banen, bibliotheek, kinderkamer, foyer, restaurant, grill en bar, Turksch bad, zwembad, cinema, winkelgalerij, bankkantoren, verkeers bureau, drukkerij, telefooncentrale en garage zijn aanwezig, alles van meer dan royale afmetingen en luxueuze uit voering. 27 enorme ketels wekken den stoom voor de turbines op 160.000 vlampijpen verhitten het water; waar van de stoom door 750 meter pijp leiding gevoerd wordt. 50 bunkers be vatten de stookolie in acht uren is het geheele schip van brandstof te voorzien. De electrische installatie verwekt 10.000 Kilowatt stroom per uur, dat is genoeg voor een stad van 150.000 inwoners. Maar aan boord geschiedt dan ook, uitgezonderd de voort beweging, alles electrisch. öy2 K.M. kabel zijn er noodig voor het ver- deelen van den stroom en 30.000 lampen moeten worden aangebracht. Behalve een machtig electrisch- ZIE VERDER OP DE MIDDEN BLADZIJ DE VAN DIT NUMMER) NOG ENKELE FEITEN' r\e Queen Mary kan tegelijkertijd 4000 pas sagiers vervoeren en telt bovendien een bemanning van 1200 koppen. Ver wacht wordt dat ze op volle snelheid den Atlarv tischen Oceaan in 90 uren zal overvaren. De 28 red dingsbooten die het schip met zich meedraagt kos ten ieder 10.000 gulden. hydraulisch stuurwiel wordt een gyro- scopisch compas geïnstalleerd, een onderwater-signaal en instrumenten, die aangeven, hoeveel water zich onder het schip bevindt, een draad- looze richtingzoeker, enz. De motor-reddingsbooten, die in enkele seconden gevuld te water kunnen gelaten wor den, zijn voorzien van Dieselmotoren. Ook is een automa tische brandmelder over hetgeheeleschip geïnstalleerd, die, wanneerergensbrand uitbreekt, uit zich zelf een signaal geeft naar de brug. Vol ledig geïnstalleerde hospitaal-afdeelingen bevinden zich aan boord, en in geen enkel hotel is zulk een aandacht besteed aan de hygiënische voorzorgen en de overvloedige voorziening van het geheel met de nieuwste sanitaire installatiesaan bijna iedere hut is een compleet ingerichte badkamer bijgevoegd. En dan is er nog niet eens gespro ken over de inrichting en meubi leering en over de decoratie van de hall en balzaal, de trappenhuizen en de overige zalen. Er zal misschien gelegenheid zijn, daarop terug te komen, wanneer het machtige con structiewerk eenmaal zal zijn vol tooid. Het woord is thans aan den con current onder de groote scheepvaart maatschappijen, die den nationalen roem verhoogen wil door een nog geweldiger, nog sneller, nog luxueuzer zeekasteel. In het begin van den bouw van de Queen Marymen ziet nog slechts gedeeltelijk de stalen platen van den buitenwand op de spanten van den romp aangebracht. Onder Na voltooiing van het karkas wordt de helling in gereedheid gebracht voor de tewaterlating.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 19