„Ken dollar, als 't die zijn, die ik bedoel." „Twee, en vooruit betalen," zei de jongen. „Ik moet de wagens eerst zien." „Dan niet," zei de jongen, en met zijn handen in de zakken liep hij door. „Hallo, boy," riep Torrent en hij gaf hem de twee dollars. Een paar minuten later zag Torrent de twee auto's der Veldhammer-expeditie in een leege garage staan. Verbluft ondervroeg hg den garagehouder. „Heet u David Torrent V' vroeg het kleine ver groeide mannetje, dat door den jongen gehaald werd. „Hoe weet u dat t" vroeg Torrent verwonderd. „Ik heb een brief voor u, van den chauffeur van deze auto's." Torrent scheurde de envelop open en las „Waarde heer Torrent Terwijl u een uitstapje naar Hogan gemaakt hebt, ben ik aanstonds regelrecht op onzen meteoor af getrokken. U zult het mg wel niet verwgteu, dat u, door den verklaarbaren wensch, onze fraaie auto's eens te zien, weer een dag verloren hebt. Groetend Marion Veldliammer." Torrent stond verstomd. Hg kneep den brief in elkaar en liep woedend de garage uit. Marion was niet, zooals hg gedacht had, den verkeerden kant op gegaan, maar had alleen haar wagens naar Hogan gestuurd, om hem te misleiden. En hg had zich laten beetnemen Hg liep naar hotel New York en liet zich met Gilman verbinden. Eén zijner mannen was al in de gelagkamer van Everett. Hg had inmiddels gehoord, dat een dame en vier mannen den vorigen dag vier paarden- sleeën bij hem gehuurd hadden, en daarmee langs de Noord-rivier het gebergte in waren getrokken. Bovendien waren den vorigen middag twee mannen, Japanners of Chineezen, met zware ransels eveneens de bergen in gegaan, het spoor der sleden volgend. Torrent wist genoeg. Zoo snel het door de hooge sneeuw kon, repten zich de auto's terug over den pas afgelegden weg van vier uren. DRIEËNTWINTIGSTE HOOFDSTUK Terwijl de Holand-expeditie, aangevoerd door David Torrent, den nutteloozen omweg over Hogan maakte en daardoor weer een dag verloor, was Marion met haar mannen al diep in de onder gesneeuwde bergwereld gedrongen. De eerste dag op sleden in het dal der Noord- rivier had hen een flink eind verder gebracht, maar bgna waren er ledematen en neuzen bevroren. De noordenwind blies met een sngdende kou over de sneeuwvelden. De zon baadde de wereld in een verblindend wit, maar koud licht. Marion en Kid Wells vervolgden hun weg vol gens de nauwkeurige kaarten, die professor Veld- hammer nog had kunnen vervaardigen. Zg ge bruikten de kloof, die de Noord-rivier door de eerste keten van het Rotsgebergte had geknaagd, om met de slee naar het eerste dwarsdal te komen. Zonder het te weten volgden zij denzelfden weg, dien dr. Raymie Cass gevonden had, toen hg de hut van Gordon zocht. Nu en dan liet Marion een zorgvuldig verpakt apparaat uit de slede halen, en mat daarmee de geleiding der lucht. Kid Wells en de verloopen scheikundige, Charles Possey, vroegen uitleg, en kregen dien „Lucht is een slechte geleider, maar als er radium of uranium in de buurt is, wordt de geleiding grooter. Hoe grooter de geleiding der lucht wordt, hoe dichter we bg ons doel zgn. Een heel eenvoudig middel, dat mgn oom bedacht heeft, om heel zeker bg het proturanium te komen. Dit toestel is voor ons zooiets als een wichelroede." Door deze vergelgking begrepen de mannen het. Marion constateerde een normaal sterke straling en liet de looden pakken klaarleggen. Dien dag bleven zg klimmen tot drie uur. Toen begonnen de paarden onrustig te worden. De sneeuw lag tamelgk hoog, maar men kon den weg nog onderscheiden aan de omhoogstekende palen en steenen. Marion koos niet den weg naar de hut van Gordon, maar een dichtgesneeuwde, steile helling 23 van een beek, naar Tweelingspiek, een berg, die meer naar het Zuiden lag. Een doode, bevroren wolf deed het voorste paard beven toen zonk het krachteloos door zgn knieën en was slechts met moeite weer overeind te krijgen. Honderd meter verder begon Timm Kersten over hoofdpijn te klagen. Hg wou wat rusten. Toen bleek, dat allen hoofdpijn hadden, alleen had niemand iets willen zeggen, veronderstellend, dat de pijn een gevolg van vermoeidheid was. Aanstonds werden de looden pakken aangetrokken. Nauwelijks had men de helmen over het hoofd, of de pijn week. De paarden waren intusschen stuk voor stuk in de sneeuw neergestort en verroerden zich niet meer. Kid Wells trachtte ze weer op de been te krijgen. De dieren bewogen zich niet en steunden. De tenten werden opgeslagen, de paarden met dekens toe gedekt. Charles Possey kwam op het goede idee, de koppen der paarden met theelood te beschermen. Een onrustige nacht werd in de zware pakken en de vreemde hoofddeksels doorgebracht. Marion had allen gewaarschuwd, dat de werking der stralen doodelijk zou zijn, als iemand 's nachts zgn helm afzette. Voor Will Veldhammer was het genoeg, dat zg hem door teekens beduidde, zgn helm op te hou den. Den volgenden morgen vroeg ging het verder. De paarden waren den nacht doorgekomen en werden met Ted Odney naar Gilman teruggestuurd. De sleden werden, met het grootste deel van het proviand, in een soort grot geborgen. Eén slechts werd beladen met de tenten, proviand en apparaten twee mannen konden die slede voorttrekken. Marion en Kid Wells gespten de ski's aan. Kersten en Possey, die niet bedreven waren op de houten, moesten zich met sneeuwschoenen be helpen. Ook Will Veld hammer liep met sneeuw schoenen door de witte massa. Marion keek den ongelukkige met weemoe dige oogen aan. Zijn oogen lichtten op, als hij haar blik opving. Het was den heelen dag klimmen de paarden hadden 't toch niet kun nen halen. Kid Wells en Marion gingen bg beurten voor, de anderen trokken de slede. Will Veldham mer toonde bij dit werk grooten gver en ontwik kelde een verbazingwek kende spierkracht. Zigzag ging het langzaam de westelijke helling van het dal der Noord-rivier op. Marion trok een derde paar handschoenen over haar vingers het werd steeds kouder. De hemel hing in koude klare blauwheid over de witte toppen en kammen. Diep zonken de ski's in de zachte, witte sneeuw. De metingen, die Marion van uur tot uur verrichtte, bewezen, dat de radio actieve stralingen in de lucht steeds toenamen. Steeds vaker vonden zg doode dieren en vogels, die blijkbaar door de stralen verlamd en daarna bevroren waren. Zg sche nen steeds dichter den gevaarlijken meteoor te naderen, die alle leven verlamde en daarna uit roeide. Een honderd me ter beneden den kam vond Marion 'n beschutte plek onder een overhangende rots. Daar de bergtoppen door de ondergaande zon langzaam rood werden geverfd en het dal diep beneden zich met blauwe schemering vulde, besloot Marion, hier te overnachten. De maan ging laat op, dus moesten voor het invallen der duisternis de tenten opgeslagen worden. Timm Kersten zette zijn radio-apparaat in werking. Met Kid Wells spande hij een lange lucht-antenne. zoodat Marion haar eerste bericht kon zenden aan de „Herald", waartoe zij zich tegen betaling van een aanzienlijk bedrag verplicht had. Toen luister den zij om de beurt door kop-telefoons naar de berichten uit de wereld, die ver van hen lag, duizen den kilometers westelijk of oostelijk San Fran cisco en New York. Het was een vreemd tafereel, die vijf menschen in him vreemde costuums, neergezeten om de benzine-kachel en gespannen luisterend naar de klanken, die in dezelfde seconde, op zoo grooten afstand, werden uitgesproken. Marion ging haar tent binnen, gevolgd door Will Veldhammer, die als een waakhond vóór haar leger sliep. Hij gaf Marion stom de hand. Zijn oogen zochten de hare hij scheen, als iederen avond, te willen spreken. Marion keek hem aan. Wat was het allemaal vreemd zg straks slapend onder bewaking van een wildvreemden man, ver van alle beschaving in een duikerpak Want zoo zag zij er uit met den looden helm, die het hoofd tegen alle straling beschermen moesten bij de helmen sloten de looden pakken onmiddellgk aan. V E K V O L G OF F A O 1 N A 3 3

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 23