ZEEUWSCH BIE ONS OP 'T DURP SS De groetenisse, Kreel wor nog altied uut'etrouwd. De vrouwe kan 't alleene nie an, en noe ei ze buurvrouw Sprunkel op d'oog- te 'ebrocht, en die mo noe een 'andje 'elpe, en je begriept we, die twi wuven, die e d'r zo saemen dagwerk mee. En das mae goed ok, wan onder wijl bin ik en Kreel d'r is van tusschen 'ewist. Noom, a Kreel a een paer mael tegen m'n 'ezeid, noom, wulder moste d'r saeme is mie d'auto op uut kunne Da za we gin waer weze, zee ik, wan ik kenne de vrouwe, en da za bie d'r leven nie 'beure. Wedde van wel 1 vroog Kreel; en da vond ik goed. En ja, 's aevens dae begon de vrouwe d'r zelfs over, en ja, ze von 't best da'k er is uut gong, wan je kus toch nie altied tuus zitte, en altied je wuuf bie je, dat was ok niks. Afijn, ik stieng versteld, da begriep je, maer ik zee mae niks, en ik docht mae profeteere van de gelegent'eid, wan die kom nooit mi vrom Dust wulder den volgenden dag in d'auto. En toen a m'n onderwigt waere, zee ik tegen Kreeldat 'ei je goekoop gelapt, neve mae 'um zee gelapt we, mae goekoop nie, wan ik e beloofd, da'k een mooi kedoo voe d'r mee za brienge, maer alla, das 't ergste nie. M'n reje. Da gong regelrecht naer Amsterdam, wan aere steden bin d'r nie in 'Olland, zee Kreel, en toen a'k zee, da'k den 'Aeg een mooi stad von, 'aelden 'n z'n schoeren maer is op. En toen a m'n in Amsterdam kwaeme, wan dae was ik nog nooit 'ewist, toen schrok ik töch we van de volte, en ik begreep mae nie, 'oe a Kreel daer als mae tusschen deur dust te riejen. Maer 'um brocht d'auto töch mae gauw wig, en wulder eest is lekker gaen ete op een plein mie een stambeeld in 't midden. Ik wou we is wete, wien a dat was, en ik zee tegen die kelner wie is die vint 1 Mae die docht, da 'k t'n voe de gek 'ieuw, en ik kust gin woord mi uut z'n kriege. Afijn, 't eten gong we, a was 't dan gin kool mie woste, en a zagge sommigte diengen d'r zo aerig uut, da m'n 'arte d'r van bedauwde. Ja noom, wae wou jie noe nae toe vroog Kreel. Ja, 'oor is 'ier, zee ik, dae gee 'k nie om, a m'n maer in 't fersoen- lijke bluve, wan dae bin 'k altijd een voorstander van 'ewist. Noe, Kreel die zou de leidieng neme, en in 't fersoen- lijke, en zo gienge m'n eest naer een soort van voorstellieng waer a ze dans ten en zo, en ik mo zegge, 't was nog a netjes. En toen zo is 'ier en daer 'ekeke, en wat er allemael in zo'n stad te be leven valt, das verschrikkelijk Teminste, ik docht a, ik za is tegen Kees Pute, de wet'ouwer bie ons, zegge, da t'n toch nie dienke mot da t'n overa verstand van 'eit, zo lank a t'n 'eel z'n leven niks anders doet as de dreve op en neer gae op de fiets. Wan de waereld is töch we een bitje grooter as de dreve, afijn, dae kom ik nog we op terug. Mae d'r nae bin m'n töch nog in de prussen 'ekomme. Ja, das vreed erg, mae 't is zo. Kommende weke za'k 'er julder uutvoerig vertelle, maer ik bin d'r noe te beduusd van. Daevoe schrief ik deze weke zo weinig. Dust wachte mae! Van de huisvlijtientoonslelling te Ierseke: een kewrcollectie snij- en zaagwerk, kunstsmeedwerk, enz. enz., staaltjes van de kunde en den arbeidslust van vele werkloozen. Dinsdag 12 Maartheeft burgemeester de Feyler na een bijna 25-jarige ambtsvervulling af scheid genomen van z'n gemeente Zaamslag. Een foto van den feilen brand, die in den nacht van 14 op 15 dezer te St. Maartensdijk zes schuren grootendeels in de asch legde. Stratenreparatie tegen het komende seizoen te Vlissingen. De af deeling Zeeland Zuid van den Ghr. A mbletiarenbond vierde onder groote belangstelling haar 12 l/2-jarig jubilé. Voorjaarswerk onder Borsselen: het poten van at De visscher kalefatert zijn vaartuig op voor het komende seizoen. In café Elich te Vlissingen. had de eindwedstrijd plaats om het kampioenschap van Zeeland 2e klasse van de Amateurs Biljart Club. De kampioen aan stoot. Lentelandschap onder Ileinkenszand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 24