De vinger van ^aOmc^iv-t VIER MINUTEN PER DAG Kees vindt het niet erg Johann Heinz: zijn voldoende Kijk zijn glundere gezicht maar eens! 30 wordt gebruikt Suggestie Onzin, mijne heeren klinkt de zware stem van den oud-president van de Arrondis sementsrechtbank, die tegelijk met zijn rechtbank aan den kant gezet is. „Je nuchter verstand, dat is alles. AllemachtigStel je voor, dat ik mij als president iets had laten suggereeren. Geprobeerd hebben ze het dikwijls ge noeg, maar gelukt is het hun nooit." Zoo is Mr. Huijsingh nog een poosje doorgegaan en de anderen hebben maar eens geknikt en gezwegen, want ze weten wel, dat de oude heer niet graag tegengesproken wordt. Alleen de ongetrouwde dokter heeft voorzichtig nog een poging gewaagd, maar kort en krachtig heeft Mr. Huijsingh alles een gevolg van overspannen zenu wen geheeten en daarna is men over gegaan tot de orde van den dag. Uenige maanden later zit het heele •®-J clubje in de hooge studeerkamer van het oude patriciërshuis, dat de dokter met de practijk van zijn voorganger heeft overgenomen. Langen tijd heeft hij over de wereld gezworven, voor hij kan besluiten zich in het kleine provincie stadje te vestigen. Maar tenslotte is hij bezweken voor het oude statige huis, dat eigenlijk veel te groot is voor hem alleen en ook het wijde uitzicht over de breede rivier heeft zijn hart gestolen. Vanavond heeft hij de heele stam tafel bij zich aan huis genoodigd. Eerst hebben ze samen gedineerd op de kleine sociëteit en nu zijn ze met hem meege gaan, de president, de notaris, de ont vanger, de fabrikant, eigenaar van een kleine fabriek van landbouwwerktuigen, die in den oorlog veel geld verdiend heeft I en nu een heftig voorstander is van con- - tingenteering en de directeur van de Coöperatieve Zuivelfabriek, die volgens de boeren nog altijd een veel te hoog salaris geniet. Rumoerig en druk zijn ze binnen gekomen, maar nu, gedoken in hun ge makkelijke stoelen met hun glaasje en 'n goede sigaar, zijn ze tot rust gekomen. De dokter staat op om de glaasjes nog eens te vullen. „Ik heb jullie vanavond hier uitge- noodigd, omdat het vandaag een bij zondere dag voor mij is," zegt hij, ter wijl hij weer gaat zitten buiten den lichtkring van de lamp. Allen nippen van hun glaasje, nes telen zich dan behaaglijk in hun stoelen en wachten op de verklaring van den dokter. Rustig uit het half duister klinkt ge dempt de stem van den dokter „Voordat ik jullie een verklaring geef, moet ik eerst een kleine geschiede nis vertellen. Jullie weten, dat ik twee jaar verbon den ben geweest aan de Nederlandsehe Ambulance in Gleiwitz in Silezië. Het eene groote transport na het andere kwam uit Rusland. Het was omstreeks Februari, nu ongeveer achttien jaar ge leden en vinnig koud buiten, maar wij waren moe en warm. Den heelen dag hadden wij getracht alle mogelijke lichaamsdeelen weer aan elkaar te naaien. Eindelijk 's avonds om 10 uur hadden wij rust gekregen. Op de zalen hoorde je alleen nog maar het kreunen van de kerels, die het heel erg te kwaad had den. Mijn twee collega's en ik zaten te soezen achter een dampenden cognac- grog in het kleine wachtkamertje, dat ingericht was als zitkamer voor de dok toren. Wij stonden juist op het punt om naar bed te gaan, toen er geklopt werd en de nachtzuster binnenkwam. Wij drieën keken elkaar aan en voor dat de zuster nog iets gezegd had, waren mijn collega's al verdwenen. Maar zij lette er niet op en haastig fluisterend vertelde zij mij, dat Joachim Brasche, die 's morgens binnen gebracht was, zon der ophouden om zijn moeder lag te roepen. Door de stille gang liepen we naar de zaal. Het was er donker; alleen boven de deur gloeide een klein lampje. Heele- maal aan het andere eind stond het bed van Joachim Brasche aus Rothenburg an der Tauber. De zuster draaide het nachtlampje aan en ik zag neer op het door koorts verhitte jongensgezicht van Joachim Brasche, oud 19 jaar. De rech terhand in verband rustte op het witte laken. Dien morgen was hij binnenge bracht met een afgeschoten vinger. On middellijk constateerde ik infectie en hoewel ik een oogenblik geleden nog maar één verlangen had gehad, nl. naar bed en slapen, was het nu, of een vreemde macht zich van mij meester had gemaakt, die mij dwong, het beet je kennis, waarover wij doktoren be schikken, aan te wenden om den jongen aan zijn moeder terug te geven. Zoo streed ik dien nacht, bezeten door die eene gedachte, om het leven, van Joachiin Brasche. En wat mij nadien zelden of nooit meer gelukt is, gelukte mij dien nacht, want toen het eerste morgenlicht langzaam naar binnen sloop, werd hij kalmer. Ik was erin geslaagd de infectie terug te dringen. De koorts zakte en om 7 uur 's morgens viel hij ineendiepen slaap, terwijl zijn lippen nog eenmaal „Moeder" prevelden." De spanning brak nu ook bij mij en als uit een droom ontwakend, verliet ik, pkysiek gebroken, de zaal. De dokter zwijgt en staart voor zich uit als doorleeft hij nog eenmaal den nacht, waarin hij streed om het leven van Joachim Brasche. Niemand waagt het de stilte te verbreken. „Dat is het verhaal," klinkt de stem van den dokter uit de zachte scheme ring, „maar nu nog de verklaring." „Het is heel typisch, maar na dien nacht was het, of er een onzichtbare band geweven was tusschen dien jongen en mij. Het bleef een zwak plekje in mijn hart en toen de oorlog afgeloopen was, heb ik hem menigmaal opgezocht in 't oude sombere huis in Rothenburg, waar hij met zijn moeder samen woonde. Zé hadden het niet gemakkelijk die twee, vooral, omdat de jongen niet sterk was. Zijn longen hadden nogal geleden aan het Russische front en toen hij eenmaal weer thuis was, bleef het sukkelen. Hij kreeg een baantje op de Secretarie en zijn moeder verdiende er nog wat bij met handwerken. Ik heb ze dikwijls geholpen, maar enfin, dat doet er ook niets toe. Nu kreeg ik onlangs een brief van zijn moeder, een brief, waarin zij schreef, voor een succesvolle schoonheids-behandeling Een manucure is onmisbaar maar zij eischt veel tijd. Daarentegen vraagt de Palmolive-behandeling slechts vier minuten daags - en U behoudt een frissche, aan- Olijfolie is het beste natuurlijke schoon heidsmiddel. waarvan rijke hoeveelheden onze zeep worden verwerkt. Daarom het gebruik van Palmolive een schoon heids-behandeling. 25 ct. de zeep der jeugd! Hij heelt er geen bezwaar en 's morgens en 's avonds zijn tanden te poetsen als het maar met Colgate is! Want kinderen houden van Colgate: 't smaakt lekker en je mond wordt er heerlijk frisch van. Het is uiterst noodzakelijk de kindertandjes zorgvuldig te on derhouden als Uw kinderen opgroeien met blanke, krachtige tanden, ondervindt hun gezond heid hiervan de voordeelen. Iedere moeder heeft tot plicht er voor te zorgen dat ook in haar huis 's morgens en 's avonds re gelmatig Colgate's Tandpasta Twee minuten met Palmolive schuim mas- seeren, daarna iicht poederen - en den ge- heelen dag voelt Uw huid frisch en soepel aan. 's Avonds opnieuw twee minuten massage - zóó blijft U jong!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 30