verwijderd, twee grootmeesters der Toonkunst geboren worden, wier scheppingen voor de ontwikkeling van het muziekleven van zeer groote beteekenis zijn geweest, en wier namen vaak in één adem genoemd worden. Georg Friedrieh Handel, wiens Largo en Halleluja wereldbekend zijn, heeft vooral zijn roem te danken aan zijn oratoria, machtige muziekwerken, welke nog tot op heden, niet alleen in Engeland, waar ze ontstonden, maar over de heele beschaafde wereld worden uit gevoerd. Nog meer dan Handel neemt Baeh in de huidige muziekbeweging een vooraanstaande plaats in. Bach stamt uit een geslacht van musici, dat reikt tot 145 jaren voor zijn geboorte, terwijl ook vier zijner zonen beroemde kun stenaars zijn geworden, al kunnen ze niet bogen op de genialiteit van hun beroemden vader. Was Handel een zeer productief kunstenaar, liet door Baeh nagelaten werk is eenvoudig enorm van omvang en van een verbluffende veelzijdigheid. Zoowel Baeh als Handel waren organisten van den allereersten ranghun orgelwerken behooren tot het beste ook van ons moderne repertoire. Beiden beschikten zij over een nimmer falende, meesterlijke compositie-tech niek, die haar hoogtepunt bereikte in de fuga. Beiden werden ten slotte in hun laatste levens jaren bezocht door dezelfde kwaal blind heid. Evenals Palestrina is Bach ten slotte een universeele figuur. Zijn muziek is voor alle tijden. Voor oud en jong zijn de werken van Baeh een onuitputtelijke bron van studie en van hoogverheven muzikaal genot. Gevrij Friedrieh Handel werd den 23sten Februari 1685 geboren ie Holle. Hij stierf te Londen in 1759. liet duet, twee zangeressen in historisch costaum tijdens de liaeh-herdenking te Mainz. Ter gelegenheid van de herdenking van den *250sten geboortedag van twee grootmeesters der Toonkunst, van Joh. Seb. Bach en van Georg Friedrieh Handel, heeft men in ver schillende steden van Duitschland historische concerten gearrangeerd, waarbij de orkestleden en de dirigent gekleed waren in de dracht uit het begin der achttiende eeuw, terwijl de verlichting ook „ouderwetsch" was en uit waskaarsen bestond. Van het schilderachtig effect dat dit opleverde mogen de fraaie illustraties op deze bladzijde eenig idee geven. Het. oud-keurvorstelijk slot te Mainz vormde voor deze bijzondere muzikale gebeurtenis wel een passende omgeving. Een beknopte karakteristiek van de twee grootste Duitsche componisten der achttiende eeuw, de eeuw van Barok en Rococo, moge hieronder volgen. Het jaar 1685 zag in Duitschland, te Eisenach en te Halle, twee plaatsen, niet ver van elkaar ■lohann Sebastian Baeh, geboren 21 Maart 1685 te Eisenach, en in 1750 Ie Leipzig orerleden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3