7 iemand. „De cirkel stelt de wereld voor - de reis penning dus." „Neen, neen. Dat is de stuiver met het kruis. Kruis de zeeën over, begrijp je niet Een soort woordspeling. De cirkel beteekent geld de vorm van een geldstuk." „En het vierkant danT" „Een graf. Een vierkant gat voor een doodskist! De dood heel duidelijk Ik wou, dat ik den stuiver met den cirkel in mijn handen kreeg." „Je bent er absoluut naast De stuiver met het kruis beteekent de dood dat zegt iedereen. En geloof me, zoo gauw iemand hem ontvangt, wil hij er weer af Misschien is het een of andere mop zonder het minste gevaar. maar ik zou op den eenentwintigsten niet graag degene willen zijn, die den stuiver met het kruis in zijn bezit heeft." „Ik zou wachten, totdat de twee anderen krijgen, waar ze recht op hebben, en wanneer mijn geld stuk het verkeerde was, zou ik het gauw weggooien 1" zei er een op slimmen toon. „Hij zal wei niet eerder betalen dan nadat alle drie de stuivers zijn ingeleverd," antwoordde een ander hem. „En misschien is het aanbod na den eenentwintigsten Maart niet meer geldig en dan zou je de 100.000.kunnen verliezen of je recht op een wereldreis, juist omdat je zoo graag wou weten wit je had." Op den zesden dag had in Blankville de opwinding haar toppunt bereikt. Niemand kon werken, zóó benieuwd was men om te weten wie de stuivers in eigendom zouden hebben Men wist, dat een loopjongen van een kruidenier in het bezit was van het geldstuk met het vierkant. De jongeling had namelijk openlijk en luidruchtig zijn onverschilligheid laten blijken ten opzichte van de beteekenis, die dit merkteeken mocht hebben. Hij toonde den stuiver aan iedereen, maakte grappen over al hetgeen hij met zijn honderdduizend dollars zou gaan doen maar op den morgen van den laatsten dag zonk de moed hem toch in de schoenen. Hij zag een blinde bedelares, gezeten op haar gewone plaats tusschen twee winkels en liet den stuiver heimelijk in de doos met potlooden vallen, die ze in de hand hield. Ook was het bekend, wie het geldstuk met den cirkel ontvingeen jonge kerel, die in de heele stad bekend stond als een bandiet, al meerdere veroor deelingen achter den rug had en zelfs sterk werd verdacht een moord te hebben gepleegd, dien men helaas niet had kunnen bewijzen. In een kroeg moest hij het hebben ontvangen, want 's avonds laat had hij den stuiver eensklaps tusschen wat klein geld ontdekt. Ten slotte kwam men er ook achter wie het geld stuk met het kruis in zijn bezit had. „Carlton arme kerel mompelden de menschen zacht. „Voor hem zou de dood een uitkomst beteekenen hij kon toch noo;t meer beter worden van zijn vree- selijke ziekte. Hoe zou hij er tegenover staan De man zelf lachte bitter. „Ik hoop maar, dat het symbool precies beteekent wat ze er allemaal van denken." Eindelijk was dan toch de lang verwachte dag aangebroken. Een groote menigte stond voor het redactie-bureau van de krant om de drie bezitters van de gemerkte stuivers bij Haverty te zien ver schijnen voor het afgeven van hun geldstukken en om daarna de publicatie van hun namen mee te maken. Om het overtalrijke publick ter wille te zijn, ontmoette de redacteur het trio voor het gebouw, opdat niemand iets zou missen. De avond-editie verscheen, met de portretten van de drie personen en met de namen en de adressen en het merkteeken op het geldstuk van den eigenaar onder de betreffende foto. Blankville las. en hield den adem in. (^\P den morgen van den tweeëntwintigsten Maart zat de oude.blinde bedelares op haar gewone plaats en mijmerde na over de opwinding van den vorigen dag, toen verschillende personen haar naar het bureau van de krant hadden gebracht. „Laat me toch gaan had ze gesmeekt. „Ik vraag alleen wat eten om niet van honger te sterven en een plaats om te kunnen slapen. Waarom loopen jullie zoo te duwen en te gillen f Laat me toch terug gaan Terwijl ze daar thans zoo rustig zat en van tijd tot tijd iets onverstaanbaars mompelde tegen zichzelf, fladderde er een stuk papier in haar schoot. Ze voelde den eenigszins stijven vorm, begreep, dat het een enveloppe was en riep een voorbijganger aan. „Wilt u dit misschien even voor me open maken T" vroeg ze. „Is het een brief Leest u hem dan voor." De aangesprokene scheurde de enveloppe open en fronste het voorhoofd. „Het is maar kort," zei hij haar. „Op een schrijfmachine getikt en niet onder teekend. Er staat in er staat in „De vier hoeken van de aarde zijn precies hetzelfde". En. hè wat is dat 1Oh ja, dat is waar ookik vergat er zit ook nog een reisbiljet in voor een tocht om de wereld Laat eens kijken, was u niet één van degenen, die zoo'n geldstuk had met een merkteeken er op De blinde vrouw knikte neerslachtig. „Ja, die eene met het vierkant, zeiden ze." Ze zuchtte diep. „Ik ik had gehoopt, dat ik het geld zou krijgenen dat ik nooit meer zou behoeven te bedelen." „Enfin, hier is uw biljet," zei de voorbijganger, terwijl hij het haar eenigszins onzeker voorhield. „Wilt u het niet hebben 1" vroeg hij, toen de bede lares geen beweging maakte om het aan te nemen. „Neen," barstte de blinde vrouw eensklaps los.. „Wat heb ik daaraan Ze rukte het biljet uit zijn handen en verscheurde het in heel kleine stukjes. Ongeveer op den zelfden tijd ontving Kenneth Carlton een groote, zware enveloppe over de post Hij fronste het voorhoofd, toen hij het plaatselijke poststempel zag op het zegel. Zijn vriend Evans stond naast hem, nog bleeker dan Carlton. „Maak open, maak open drong hij aan. „Maak open, Ken, en lees. Ik kan het bijna niet uithouden. Die onzekerheid moet verschrikkelijk voor je zijn. Niet te weten wat je te wachten staat, en Carlton haalde zijn schouders op en scheurde de zware enveloppe open. „Het is de mooiste sensatie, die ik in jaren heb meegemaakt, Jim." Hij schudde den inhoud op tafel uit en na eenige oogenblikken van diepe stilte begon hij te lachen een vreugdelooze lach. huiveringwekkend. Zijn vriend staarde naar het kleine hoopje bank biljetten, allen van een hooger bedrag, dan hij ooit tevoren had gezien. „Het geld Je hebt die honderdduizend dollars gekregen, Ken Ik kan het niet gelooven. Hij voltooide zijn zin niet, maar greep plotseling naar een vel geel papier, dat tusschen die bankbiletten lag. Rijkdom is hel grootste kruis, dat een mensch moet dragen," las hij hardop voor. De woorden waren getypt. „Ik begrijp er niets van rijkdom Dus. het kruis beteekende rjjkdom Dóór kan ik niet bij." De schelle lach van Carlton klonk door de kamer. „Wie hjj ook mag zijn, die vent dacht dieper na dan een van ons ooit heeft vermoed Voel je de ironie, Jim t Rjjkdorn vormt een last in plaats van een zegen, zooals de meeste menschen denken. En ik veronderstel, dat hij volkomen gelijk heeft. Maar ik vraag me af, of hij op de hoogte is van den werkelijken ironischen kant, die er aan dit onderdeel van zijn aardig spelletje vastzit. Honderdduizend dollars voor een man die nog maar een maand heeft te leven. Jim, de dokter gelooft, dat het over een maand met me gedaan zal zjjn, een te korten tijd om van al deze biljetjes af te komen.nog één maand van lijden, voordat het voorbij zal zijn Opnieuw lachte hij en de vriend sloeg de handen voor de ooren om het maar niet te hooren. Het meest geheimzinnige gedeelte van de heele zaak vormde den dood van Bud Skinner. Hij ont ving een klein postpakket, duidelijk aan hem gea dresseerd. Hjj aarzelde geen oogenblik om het touw los te snyden en het papier er af te halen. Bud was niet bang zijn misdadigheid had hem al in menig gevaar gebracht. Een half dozijn vrienden, van het zelfde slag als hjj, stonden nieuwsgierig om hem heen. Er kwam een eigenaardig gevormd, zilveren doosje, te voorschijn. Met trillende vingers drukte hij op een kleine veer en het deksel sprong open. Een oogenblik later kreeg zijn gezicht een vreemde uitdrukking zonder eenig geluid te geven zakte hij in elkaar. Onmiddellijk werd er door de politie een onderzoek ingesteld, maar dit bracht niets bijzonders aan het licht. Alleen bleek, dat Skinner was vergiftigd door „crotalin" een slangenvergif en wel door middel van een kleinen speldenprik in zijn duim, toen hij op de veer van het zilveren doosje drukte. Dit, en een eveneens betypt velletje in de overigens leege doos, was het eenige, dat zijn dood kon verklaren. Op het papier stonden de veelbeteekenende woor den „Het leven had voor u geen waarde." Verder heeft men nooit iets kunnen vinden, dat eenig licht verschafte in de mysterieuze zaak met de drie gemerkte stuiverstukken die op het oogenblik ergens in de Vereenigde Staten waarschijnlijk nóg in omloop zijn. in elkaar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 5