0/4RNEMUIDEN in den nood der tijden Op den afslag te Arne muiden. De manden visch staan gereed voor de veiling gevoerd en geveild in de vischhal bij het station, om den volgenden dag te worden uitgeleurd vaak enkele uren reizen» ver en ook als er op den akker wat te verdienen valt, want Arnemuiden is welis waar in de eerste plaats een typisch visschersdorp, maar het landbouwbedrijf drukt er mede zijn stempel op aard en levenswijs. Helaas wordt in den tegenwoordigen tijd de ar beidzaamheid der nijvere bewoners ook hier maar al te zeer onvrijwillig geremd door de ontwrichting van de economische wereld-constellatie. Burge meester Horninge, die zoo vriendelijk was ons iets over de economische en financieele omstandigheden van zijn gemeente te vertellen, is er weliswaar in geslaagd, daarbij trouw terzijde gestaan door zijn medebestuurders, om voor de leniging van den nood bijzondere hulp van het rijk te verkrijgen, maar dat neemt niet weg, dat de depressie hier dubbel en De mannen repareer en hun netten voor de vangst. van waaruit de visch door de Arne muiden sche vrouwen over onze provincie en zelfs ver daarbuiten wordt verkocht. Arnemuiden is een van de karakteristiekste plaatsen van Zeeland. Men moet't zien op 'n zonnigen zomerdag als de visschersschuiten in 't ietwat pittoreske haventje liggen, met de netten te drogen hangende, in plooien als van plecht statige oude gewaden. O zeker, 't tafereel op zichzelf is niet eenig in zijn soort men kan het ook vinden te Veere en te Vlissingen en op vele plaatsen elders. Maar 't heeft toch zijn eigen, specifiek Arnemuid- sche bekoring. Zoo aandoenlijk, zou men kunnen zeggen, treft men het nergens aan. Het vormt als 't ware een geheel met de eenvoudige huizen der be woners een eigenaardig artistiek geheel, dat den indruk kan wekken opzettelijk aldus gecomponeerd te zijn. De nijvere visschersbevolking verleent aan een en ander dan nog een bijzondere noot door zijn so ciaal milieu, dat voor den toeschouwer iets aparts heeft iets eigens, dat hij wellicht elders tevergeefs zou zoeken. Nijvere visschers-bevolking. Wie er aan mocht twijfelen, dat dit nijver hier beter dan waar ook op zijn plaats is, sla de Arnemuidensche samen leving maar eens gade, als de visschersvloot uit vaart ter garnalen-vangst of terugkeert van de 'woelige Zeeuwsche stroomen, als 's avonds uit IJ muiden de visch in allerhande soort wordt aan- Niet alle visch wordt door de Zeeuwsche visschers gevangen. Aangevoerde visch uit IJmuiden bij den Vlissingschen straathandel waarbij ook alweer hoofdzakelijk de Arnemuidensche visschersvrouwen zijn betrokken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16