17 dwars aan den lijve wordt gevoeld. Door de waarde daling van 't Engelsche pond, maar nog veel meer door een drastische contingenteering van den garnalen-invoer in Frankrijk, ligt de garnalen-visscherij, hoofdbron van bestaan in Arnemuiden, op den rug. De arbeid staat niet stil, ge regeld varen de 41 motorschuiten uit doch de prijzen, die men voor zijn vangst maken kan, zijn totaal onvoldoende. Voor de matrozen is daarom en hierop doel den we bij de vermelding hierboven van bijzonderen steun van het rijk een aparte steunregeling in 't leven geroepen. Naast de schamele inkomsten, die de gar nalen-vangst oplevert, krijgen de geor- ganiseerden 5.de ongeorganiseerden 4.uitkeering per week, plus kinder toeslag tenminste gedurende de winter maanden. Als men bedenkt, dat de ge meente dan bovendien voor een goed deel des jaars nog heeft te zorgen voor werk- looze land- en fabrieksarbeiders, gemid deld 60 a 70, hoeft het nauwelijks betoog, dat er wel zeer zware eischen aan 't ge meentelijk budget worden gesteld. Een der laatste weken werd 'n bedrag van 960. aan steun uitgekeerd en dat in 'n gemeente van 2400 zielen. Het is geen wonder, dat het gemeente-bestuur verleden jaar geen kans meer zag de eindjes aan mekaar te knoopen. De begrooting moest toen worden sluitend gemaakt met behulp van een rijksbijdrage. Door bijzondere voorzieningen gelukte het intusschen de begrooting 1935 wel sluitend te krij gen, zonder dat het stempel der nood lijdendheid opnieuw op de gemeentelijke huishouding hoefde te worden gedrukt. De belastingen konden zoodoende ook nog even beneden alle griezelige maxima blijven, al zal dit voor de bevolking in al haar lagen vermoedelijk een schrale troost zijn. De werkelijke groote moeilijk heden worden er nauwelijks door verlicht. De bevolking in al haar lagen het is bijna zonder meer duidelijk, dat eenerzijds niet alleen de schippers en de matrozen, anderzijds het landbouwende deel der in woners van de malaise te lijden hebben. Met dezen ondervinden de neringdoenden, de ambachtsliedenen wie niet al den ont zaglijken terugslag. Voor sommigen onder de laatsten komt hier trouwens nog bij, dat ze enkele jaren geleden, toen de visschers- schuiten van matrozen voorzien werden, A fslag-adn De visch wordt gekeurd voor den afslag. daarvoor geld verschaften onder hypothecair ver band. Men begrijpt, dat de schamele verdiensten het tegen wil en dank wel eens onmogelijk maken, dat geregeld rente en aflossing worden betaald. De tijden zijn voor Arnemuiden dus wel in bijzon dere mate moeilijk. Maar zoo ergens dan is hier wel in de laatste plaats sprake van versagen. De aard der bewoners leent zich daar niet toe. Men slaat er zich door heen. En het lijdt geen twijfel, dat zoodra er weer gunstiger omstandigheden zullen komen, de welvaart te Arnemuiden met rassche schreden terug keert. Tusschen het stoere visschersvolk. Wanneer de keuze op den a/slag moeilijk is. n gepeinzen. Jeugd en ouderdom. De schilderachtige schuiten van de visschers te Brouwers havenvoor wie ook de tijden niet rooskleurig zijn

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17