Kostbaarheden van Abessqrüërs lïfiTI - 32 Dit zijn de geschenken, waarmee men tegenwoordig het best de genegenheid van de Abessinische bevolking, van laag tot hoog, kan winnen. [3E tijden, dat de inboorlingen voor 'n paar glazen kraaltjes hun heele hebben en houden aan u overdroegen, liggen al ver achter ons. Iedere mars kramer, die de kralen en dorpen langs trekt, voert ze tegenwoordig in zijn mars in alle kleuren en formaten. Neen, er zijn nu sensationeeler artikelen noo- dig om wat van de Afrikaansclie stam men gedaan te krijgen. Een inventaris-uitverkoop in een warenhuis bracht mij op een idéé vei ligheidsspelden messing drie do zijn voor een kwartje Alle mogelijk heden tot gebruik als oorringen, neus ringen, kettingen. En dan goudglan zend, messing Vrienden opgebeld. Neen, niemand heeft in Abessinië vei ligheidsspelden gezien. Dus den heelen voorraad opgehaald. En de plattelands-Abessiniërs (de stedelingen van Adis-Abeba zijn al veel meer verwend en kennen reeds auto's, radio en rekenmachine) bleken inderdaad bereid, hun Kürbisbekers, hun bewerkte kammen, hun handwerk voor de op honderd manieren (alleen niet op de juiste) bruikbare veiligheids spelden om te ruilen. Somali -witkielen dragen de bagage van een wereldreizi ger naar het station van Djibouti aan den spoorweg naar A bessinië: de gewel dige koffer bevat de geschenken, waar mee men toegang krijgt tot huis en hart van de inboor lingen. 1 n de cirkel De Europeesche vei ligheidsspelden ver- hoogenaanmerkelijk t natuurschoon van dezen A frikaan- schen jongeling. Maar ook alles wat aan beeldjes en poppen te bekomen is, steelt het hart van den Abessiniër, hoe bonter hoe lie ver. En ingewikkelder apparaten, als vulpenhouders, vulpotlooden, benzine sigarenaanstekers bekoren zelfs het hart van sultans en vorsten. Sultan Hodschili van de Beni Scho- geli-negers, een der rijkste bezitters van goudvelden en olifantenjachtgebieden, had ik èen aansteker vereerd. Na her haalde dankbetuigingen liet hij me eerst eenige malen de werking demon- streeren. Dan woog hij het instrument op de hand. glimlachte, en gaf het een van de hovelingen om het te beproeven. Ieder vermaakte zich met de onhandige mislukte pogingen. Dan moest ik het den hoveling nog 'ns voordoen. En daarna stak de sultan het werktuig in zijn gordel. Hij zal er mee spelen en het probeeren, als hij alleen is. Want het zou beneden de waardigheid zijn van een regeerend vorst, zijn onderdanen stof tot vroolijklieid te geven, wanneer het evenals bij den hoveling aan zijn almachtige vorstenband niet gelukken zou, het werktuig te laten function- neeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 32