SLANGEBETEN CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Krusehen Salts Nieuwe schoentjes, maar oh die arme voeten I Trannosan Voetbad - Bruisend Genot 29 DE ruchtbaarheid, die onlangs is gegeven aan de gebeurtenis, waarbij iemand zich zonder aarzelen in het openbaar door een ratelslang liet bijten, deed bij velen de vraag opkomen hoe het mogelijk was, dat deze persoon zoo goed als geen gevolgen ondervond van het gif. De meest waarschijnlijke uitleg is, dat de slang, die kort tevoren werd gevan gen, door jongens met een stok was opgejaagd en geslagen. Het dier moet in het hout hebben gebeten en verbruik te daarbij de in zijn gifklieren aanwezige gevaarlijke stof. Nadat de voorraad is uitgeput, duurt het waarschijnlijk veer tien dagen en zelfs langer, voordat een slang weer over de gewone hoeveelheid gifstof beschikt. Vandaar dat beten van gevaarlijke slangen lang niet altijd doodeljjk behoeven te zijn. Bovendien bezitten sommige menschen een sterk natuurlyk weerstandsvermogen tegen het gif. In Indië sterven jaarlijks twintig duizend menschen door slangebeten. Voor Brazilië wordt een cijfer genoemd van vijfduizend, met bovendien nog vele beten, die géén fatale gevolgen hebben. Ten opzichte van Afrika kan men zich niet aan een schatting wagen, maar het aantal slangebeten met doode- ljjk gevolg moet daar zeer talrijk zijn. Statistieken bewijzen, dat 75 procent der slangebeten voorkomen op het onderbeen en op den voet ongeveer 60 procent van het totaal betreft uit sluitend de beten in den voet. Vandaar dat iemand, die schoenen, zware laar zen en beenbekleeding draagt, op een tocht door velden of bosschen, waar het gevaar dreigt een vergiftige slang tegen te komen, naar verhouding weinig risico loopt. In Indië bijvoorbeeld worden Euro peanen slechts zelden gebeten en wan neer ze een enkelen keer het slachtoffer worden, is het door een beet in de hand. En dan gebeurt dit nog alléén wanneer ze onvoorzichtig in het gras gaan zitten zonder er zich eerst grondig van te overtuigen, dat er geen slangen in den omtrek zijn. Of wel ze gaan sla pen op een veranda, waar slangen en ratten nestelen, zonder daarbij gebruik te maken van de bescherming, die een muskietennet hun kan geven. Yergiftige slangen leven hoofdzakelijk van ratten, muizen en andere kleine knaagdieren. Het ligt dan ook voor de hand, dat men in tropische streken, 'waar slangen leven, de onaangename sensatie er een te ontmoeten het beste kan voorkomen, door al het afval en vuilnis te begraven of te verbranden. De meeste gif slangen zijn onge veer een meter lang en gevaarlijk vanaf het oogenblik, dat ze ter wereld ko men. De vergiftige slang, die traag is in haar bewegingen, zal nooit de volle lengte van haar lichaam aan een vijand toonen. De lange wervelkolom met de tallooze be wegende ribben ver - oorzaakt, dat 't dier zeer kwetsbaar is. En een hulpelooze of gewonde slang wordt meestal een prooi van de mieren Het is juist het niet vergiftige soort, dat zich bij een aanval bliksemsnel langs den grond voortbeweegt. De vergiftige slang daarentegen richt zich op, maar nooit meer dan ongeveer de helft van haar totale lengte, dus een 45 k 50 cM. Op een enkele uitzondering na zullen deze dieren niet aanvallen zonder een vast steunpunt, uit angst, dat ze het evenwicht verliezen. Gebeurt dit, dan is het beest uit zijn doen en niet in staat om te vechten. Vandaar dat de meeste slangebeten worden gevonden in den voet of in het onderbeen. De Afrikaansche mamba en de Indi sche hymadryad, die beide behooren tot de groote en vergiftige soorten, maken hierop een uitzondering en vallen op sommige tijden openlijk aan. Vergifti ge slangen kunnen met eenige handigheid gemakkelijk worden gevangen, door ze met een stok, in den vorm van een vork, van den grond op te richten. Beroofd van een steunpunt, slingert het beest hulpeloos heen en weer, zoodat men er zich hoewel voorzich tigheid nog altijd geboden is van meester kan maken. Zooals vele nachtjagers zijn vergiftige slangen dikwijls zoo goed als blind. Hun beet laat twee kleine wondjes achter op korten afstand van elkaar, die er uitzien als roode speldeprikken, waaruit een of twee druppels bloed vloeien. Deze indrukken worden achter gelaten door de giftanden, die in nor male omstandigheden plat tegen het verhemelte liggen, maar in een rechten stand komen, zoodra de kaak open gaat. Deze tanden drukken tegen de klieren, waarin ze zijn bevestigd, en op deze manier wordt het gif gedwongen in de wond te dringen. Heeft het gif zich eenmaal met het bloed vermengd, dan zijn de gewone gevolgen gezwellen op de plek van den beet, bloedstolling en ten slotte verlamming. Voor personen die door een slang zjjn gebeten is het eenige geneesmiddel een serum, een tegengif, en dan moet nog de voorkeur worden gegeven aan een serum, bereid uit dezelfde bestand- deelen als het gif, dat in de wond is gedrongen. Dit moet zoo spoedig moge lijk na het ongeval worden ingespoten. Indien er niet onmiddellijk over kan worden beschikt, is het 't beste een zelfde behandeling toe te passen als b\j hooge koorts. De patiënt moet rustig blyven liggen, de kleeding los gemaakt, en van tjjd tot tijd kan hem wat warme melk of bouillon worden ge geven om te zorgen, dat hjj op krachten blijft. ^#0 U kón ze niet laten staan, die schattige schoenen. U fiftr móest ze hebben en U hééft ze. Mevrouw. Maar oh, die X-M pijn, vreeselijk. Een natte lap in den schoen is héél goed, Mevrouw, maar het bovenleer gaat er stuk van. Maar waarom geen Trannosan Natuurlijk, Mevrouw; Trannosan, dat is een idee. Het heerlijke, bruisende, melkwitte Trannosan-voetbad. Dompel Uw voeten er f in. Het verkwikt en verfrischt U op weldadige wijze. tg&y Een golf van welbehagen in Uw voeten. Het bevat de 15 zouten van geneeskrachtige badplaatsen, koolzuur en zuurstof. Onttrekt de giftige stoffen aan het bloed. Maakt den bloedsomloop normaal en versterkt spieren, pezen, en de teere voetzenuwen. Koop nog heden een pakje voor 6 baden bij Uwen Apotheker of Dro gist en weg zijn Trannosan Voetbad 6 heerlijke baden de pijnen, U lacht weer en U draagt Uw schoenen met plezier. Uitsluitend bij Apotheken en erkende Drogisten. Trannosan Remed r Likdoorns, Eelt en harde hui Met Garantie Gratis Voetbad Een kwelling van 20 jaar geëindigd De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zijEn allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat ik hiervoor eenige ver lichting kon vinden. Sinds ik Krusehen Sails gebruik, ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Krusehen Saltser gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al vier jaren vol. Mevr. J. G. te A Krusehen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Krusehen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dage- lijksehe dosis" Krusehen Salts is een combinatie van zes zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpak - king de naam Rowntree Handels-Maat schappij Amsterdam voorkomt. Imp. N.V. Rowntree Handels-Mij., Heerengracht 209, Amsterdam-C.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 29