GUSTAVO'S GE LUK door Anna Brand 33 DE wedijver tusschen Enrique en Gustavo bestond reeds jaren. Met 'n onverwoestbare hoop pakte Enrique practiseh alles aan wat ook Gustavo ondernam en steeds weer slaagde hij er in, het bijna net zoo goed te doen -- maar ..bijna", dus niet geheel. Gustavo hield zich nooit op met bedriegerij. Er kon onbetwistbaar van hem worden getuigd, dat hij eerlijk en oprecht was en zich onder iedere omstandigheid een sportief mede dinger toonde. Hij bleek nu eermaal te zijn geboren onder een gelukkig ge sternte vrouwe Fortuna was in ieder opzicht op zijn hand. Het begon met kleine Isovel Garcia, die algemeen voor het mooiste en aan - trekkelijkste meisje uit den geheelen omtrek gold. Gustavo trouwde haar. Enrique was als goede tweede geëindigd met haar zuster Carmencita. Hij had het ouder lijk huis van Garcia zóó dikwijls bezocht, dat het voor hem een na tuurlijke en bijna pijnlooze overgang was. Kort voor hun huwelijk hadden de twee mannen gesolliciteerd, naar een baantje bij een groote bouwonderne ming. Beidon werden ze aangenomen. Gustavo zoo'n beetje als voorman. Zijn loon bedroeg practiseh het zelfde als dat van Enrique en hij moest ook den heelen dag hard werken. Hij was geen flinker en geen beter werkman. Maar or moest nu eenmaal iemand over het volk worden aangesteld en daarbij was het oog van den „baas" het eerste op hem gevallen. Eenige jaren geleden was er in de streek van den Nationalen Feestdag veel werk gemaakt door een loterij, waaraan als hoofdprijs was verbon den een fonkelnieuwe auto voor den bezitter van het winnende lot. Het was Gustavo geweest, die den wagen in de wacht had gesleept en Enrique stond met een nummer in zijn hand, dat juist één cijfer lager was. En dit bleef zoo. Ze woonden naast elkaar in twee kleine, nederige huizen en er ging nauwelijks oen week voorbij of er werd weer een treffend voor beeld geleverd. Toen de Amerikaansche zakenlui uit de plaats in een van de dagbladen de mededeeling publiceer den over de giften, bestemd voor den baby, die het eerste in het nieuwe jaar werd geboren, voelde Enrique een verklaarbaar verlangen naar al de in het uitzicht gestelde, schoone geschenken. Carmencita telde de maanden op haar vingers af en staarde Enrique in de grootste verrukking aanHet kon zijn, de ooievaar had beloofd tegen dien tijd te komen, er bestond een redelijke kans. Natuurlijk, voegde ze er voorzichtig aan toe, waren er nog andere families, aan wie de ooievaar een zelfde belofte had gedaan, bijvoorbeeld aan Gustavo en Isovel naast hen. „Alle duivels zuchtte Enrique en hij maakte een berustend gebaar. „Wanneer Gustavo een kans heeft, dat zijn baby de eerste is, dan behoeven wij er niet meer op te rekenen." Uet was laat op den oudejaarsavond, dat Carmen cita haar man met den grootsten spoed naar de oude Maria, de baker, stuurde, aangezien alles er op wees, dat de ooievaar reeds boven hun huis vloog. Ze stak het licht aan en keek van achter het gordijn heimelijk naar het huis van Gustavo. Alles lag daar blijk baar in diepe rust er was geen licht te zien. In angstige spanning slaakte ze een diepen zucht ditmaal móest Enrique winnen. Om tien uur kwam hij met Maria terug en vanaf dat oogenblik heerschte er een en al bedrijvigheid in Enrique's huis. Het moment, dat het oude jaar moest plaats maken voor het nieuwe, brak aan, onverstoorbaar vervolgden de wijzers hun kringloop. Toen verhief de ooievaar zich weer klapwiekend in de lucht en weerklonk in de nederige woning van Enrique zacht kindergehuilde Nieuwjaars-baby Na het uitdraaien van de lamp keek Enrique naar het huis van zijn buurman en zijn hart stond stil. Hij schoof 't raam op en luisterde ingespannen. Toen hoorde hij het. Gustavo had ook een Nieuw jaars-baby. Gustavo en Enrique hielden den volgenden och tend een nek-aan-nek-race naar het bureau van den Burgerlijken Stand. De ambtenaar raakte bijna zijn hoofd kwijt bij den vloed van woorden en de drukke gebaren van de twee vaders. „Ik geloof, dat we er het beste aan doen, door den burgemeester er bij te halen," besloot dé radelooze ambtenaar. „Hij is de hoogste autoriteit in de stad en jullie moeten je zonder verdere tegenspraak bij zijn beslissing neerleggen." Het kleine gezelschap ging naar de kamer van den Enrique stond me t een nummer in de hand, dat slechts één cijfer laaer was! burgemeester, een eerbied waardige verschijning met grijs haar. Glimlachend ontving hij hen. Maar toen hij naar hun verhaal had geluisterd, kreeg zijn gezicht een ernstige uitdrukking. Als burgervader van een kleine plaats, die bijna al zijn ingezetenen persoonlijk goed kende, wist hij wat het voor En rique beteekende de overwinning, waarop hij zoo lang had gehoopt. „Dus wanneer werd jouw baby geboren V' Hij keek Enrique aan. „Tien minuten over twaalven, burgemeester." Hij wendde zich tot Gustavo. „En jij weet zeker, dat jouw kleine eerder werd geboren „Absoluut zeker De burgemeester zuchtte. Hij wist, dat Gustavo niet zou liegen. Peinzend wreef hij zich over de kin er waren ten slotte verschillende manieren om de waarheid te zeggen. „En hoeveel eerder informeerde hij plotseling. Gustavo keek naar den grond. „Vijftien minuten," antwoordde hij ten slotte. Z'n baby was nog in het, oude jaar geboren 1

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 33