DE FAMILIE-DICTATOR door E. J. RA TH HI»" EERSTE HOOFDSTUK JOHN W. BROOKE, fabrikant van werktuigen, boren, pompen, zagen, vijlen en andere ijzer waren, zat heel recht in 'n onvriendelijken stoel en sloeg de geheimzinnige bewegingen gade van 'n kleinen eleetrischen wagen. Dat geweldenaartje schoot voort langs 'n smal ijzeren spoor, dat niet alleen naar rechts en links, maar ook naar boven en beneden hoeken maakte. Het spoor liep meest langs den muur, maar deed nu en dan een uitstapje langs het plafond. Er was één punt, waar het uit de kamer verdween, door een gat in den muur. Het wagentje stopte geregeld bij schrijftafels, liet er papieren op vallen, raapte andere papieren op, en liet die andere papieren elders vallen.Het deed zonder ophouden zijn w erk, stom en precies, met een griezelige werktuiglijkheid. „Wat is dat in 's hemelsnaam vroeg John Brooke. Sherwood, de directeur der N.V. Zakelijk-Econo misch Bureau, zag op van zijn schrijftafel en glim lachte tegen het wagentje, dat juist door zijn muur opening verdween als een geschrikte hond. „Jongste bediende," zei Sherwood. „Nieuwe vinding zeker," zei Brooke, die zijn oogen maar niet van het gat in den muur af kon krijgen. „Ja, heel nieuw." „Zal u een heele hand geld gekost hebben." „Dertienhonderd zesentwintig dollar achtenveertig cent," zei Sherwood, terwijl hij een papier afvloeide en het in de kaken stopte van een stalen toestelletje, waaruit de kantoorjongen het bijna onmiddellijk kwam weghalen. „Maar billijk in 't onderhoud tusschen de acht en negen centen per dag. Doet het werk van drie gewone jongens wordt nooit ziek treitert geen typisten gaat nooit naar een voetbal match heeft nog nooit een grootmoeder hoeven begraven." „Aardig hulpje," zuchtte Brooke, wiens zaak niet kon bogen op dergelijke volmaaktheden. „Spaart u zeker nogal wat uit „Anders had ik hem niet. In anderhalf jaar had ik de kosten er uit, en nu heb ik er al honderden dollars op overgehouden. Heeft nog nooit vacantie gehad en -vraagt er ook niet om. Spaart tijd. geld en een inassa last." Brooke, die ook aan het hoofd van een zaak stond, knikte plechtig, om te betuigen, dat verder bewijs overbodig was. „Hoe staat mijn rekening?" vroeg hij. „Tweeëntwintigduizend dollar," ant woordde Sherwood zonder bedenken. „Alstublieft." „Oei „Tien procent van het bedrag, dat wij in een jaar voor u hebben uitgespaard op uw productie-kosten. Is dat veel 1" „N-nee; als u 't zoo beschouwt niet." „U erkent de besparing toch T" „Ik moet wel." In de ijzerwarenfabriek, die door J. W. Brooke bestuurd werd, moest iederéén het toegeven. Wat het Zakelijk-Economisch Bureau tot stand had ge bracht was verbazingwekkend. Het was een werk geweest, dat maanden geduurd had, en het resultaat was solied. Het leek niet in alle onderdeelen belangrijk, maar wks het toch. Toen de menschen van het Z.E.B. bijvoorbeeld ontdekten, dat een der vijlen van me neer Brooke, in het verloop der fabricatie, een weg van 741 M. aflegde, door 12 machines ging, 78 hoe ken omsloeg, en totaal 68 minuten noodig had om die reis te maken, zeiden ze „Verkeerd Toen zij klaar waren met die vijl, had die haar leven aanmer kelijk gebeterd. Zij reisde nog maar 190 M., ging door slechts 7 machines, sloeg 27 hoeken om en vol bracht den lieelen tocht in 31 minuten 22 seconden. Die vijl was in alle opzichten precies zoo goed als haar trage voorgangster, want ze bracht precies evenveel op, en kostte anderhalven cent minder, j \y Brooke vervaardigde een ontzettend aantal vijlen. Zooals Z.E.B. de vijlen aanpakte, zoo pakte het ongeveer alles aan in de fabriek van Brooke, uitge zonderd de jongste bedienden en meneer Brooke dacht nu ernstig aan hun ondergang, terwijl hij den stommen eleetrischen jongeling een handje brieven zag weghalen van de tafel eener blozende brunette, om ze over te brengen naar het bureau van meneer Sherwood, met een rustige zekerheid, die luid applaus verdiende. Meneer Brooke had twijfelachtig gekeken, toen de lui van het Zakelijk-Economisch Bureau zijn statige fabriek inspecteerden, en hem luchtigjes een bespa ring van tweehonderdduizend dollar per jaar in 11, vooruitzicht stelden. Hij had zelfs minachtend gelachen. Persoonlijk had hij J. W. Brooke's I abriek van Werktuigen en Gereedschappen groot gemaakt, dus hij meende wel iets te weten van zijn jeugdig bedrijf. .Maar toen het Z.E.B. klaar was met zijn onderzoek, erkende Brooke, dat hij zich vergist had. Zijn baby leed aan kwalen, waarvan hij nooit iets vermoed 'had. Volgens de geneeskundigen was het kind doodziek. Hij zat er over in. Brooke wensehte zijn industrieele spruit te zien opstaan uit die ziekten,om er 'n bloeienden ouderdom aan te verzekeren dus liet hij de heelmeesters van het Z.E.B. aan 't opereeren en recepten-schrijven gaan. Zij wisten dit werk te volvoeren, zonder een staking, een brand of een aardbeving te veroorzaken, met het gevolg, dat John Brooke meer ijzerwaren voortbracht en meer geld verdiende, zonder van den verkoopsprijs ook maar een rooden cent af te doen wat trouwens niet eens gekund zou hebben, want welke Amerikaan ziet ooit een rooden cent in natura „Ik ben overtuigd," erkende Brooke, de rekening bestudeerend. „Ik ben, wraar ik wezen moest. Ik zal vanmiddag een cheque sturen. Ik wist niet, dat u zooveel verstand hebt van de ijzer-industrie." „We bepalen ons heuscli niet alleen tot de ijzer- industrie," zei Sherwood. Wij hooren van alle zaken te weten, wat er van te weten is, en als we 't niét weten, dan zoeken we 't uit. Succes hebben we altijd. Ik neem aan, iedere ouderwetsche zaak, zoo als de uwe was, op pooten te zetten, en de jaarlijk- sche winst aanmerkelijk omhoog te brengen. „Ik geloof 't direct," antwoordde Brooke nederig. Toen kwam zijn hoofd omhoog en begonnen zijn oogen te schitteren. „Maar ik kan één ding noemen, geloof ik, waar u machteloos tegenover zou staan." „Noemt u dat dan maar eens op „Hebt u wel eens geprobeerd, een huishouding zakelijk-economisch op pooten te zetten De vraag was eenvoudig, ronduit, en oogensclüjn- lijk wat onnoozel maar toch begon de directeur van het t.E.B. er diepzinnig over na te denken. In 't begin was hij alleen maar verwonderd toen werd hij benieuwd, afgetrokken en verlegen om de ,beurt. En dan, na een volle minuut van stilte, werd zijn gelaat verhelderd door een uitdrukking van stout moedigheid en fierheid. Hij boog zich naar voren, sloeg een uitdagenden blik in de oogen van den ijzer- warenfabrikant, sloeg met de vuist op het bureau en raakte in geestdrift. „Kan gemakkelijk riep hij. „Heelemaal geen toer Brooke glimlachte vriendelijk en medelijdend. „Wel eens gedaan t" vroeg hij. „Nee maar wat hindert dat „Getrouwd vroeg Brooke. „Nee. Maar...." „En toch beweert u, dat u overal verstand van hebtviel Brooke hem in de rede op een toon van beklag. De directeur van het Z.E.B. stiet strijdlustig zijn kin vooruit en hield een vinger onder den neus van zijn bezoeker. „Een huishouden besturen is een zaak, waar of niet vroeg hij. ,,'t Is nog niet eens een ontspanning," mopperde de ijzerwarenkoning. „Ik geloof, dat t n gave is kis je 't werkelijk bestuurt." „Klets 't is een zaak, kkn niet anders Alles is een zaak. Eten is een zaak, en slapen ook. Als u adem haalt, doet u zaken. Als u praat, doet u zaken. Zelfs dénken is een zaak Meneer Brooke schudde meewarig het hoofd. „Hoeveel hebt u in uw huishouden belegd snauwde Sherwood opeens. „Weet ik 't.Een heele massa geld, denk ik, en drie kinderen." Sherwood trok zijn neus op. „Hoeveel geeft u er per jaar aan uit „Ik weet 't niet." „Maar u houdt toch zeker wel béék „Nee ik betaal rekeningen, verder niets. De lieer Sherwood zette zijn mond open en werd „Ongeloofelijk riep hij uit. „Iemand bestuurt een huishouding, en weet niet wat 't kostGewéldig onzakelijk Wat brengt het op

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 12