5 bleef hij echter zitten. Cottery was alleen maar ver wonderd en nieuwsgierig. Er lag iets geheimzinnigs in het doen en laten van den inspecteur, waarvan hij zich misschien zelf niet bewust was. Cottery wierp hem een onderzoekenden blik toe, doch Henderson had zijn gelaat naar Baker toegewend, die hem juist een vraag stelde. „Je zegt dat de ongelukkige verslagene in de buurt van het Victoria Doek gevonden werd. Dat is een heel eind hier vandaan, woonde hij daar misschien?" „Neen, hij woonde hier juist dichtbij," antwoordde de inspecteur. „Dus zou hij dan meegelokt zijn Dat laat zich moeilijk indenken van iemand, die toch ongetwijfeld wel op de hoogte zal zijn geweest van de gevaren, die in een Londenschen mist loeren." „Inderdaad, die veronderstelling is vrijwel onaan nemelijk. Wij zijn toen dan ook tot het vermoeden gekomen, dat de onde Trentham zich vrijwillig heeft begeven naar die stille plaats, waar hij den dood vond. Dat wil zeggen in gezelschap van een ander, die hem wandelend weg uit de drukte van de City voerde." „Onzin viel Trentham plotseling op ruwen toon uit. „We hebben daar vroeger al meer over getwist, eigenlijk al vijftien jaar lang. Waarom zou de oude man zich zóó lang hebben laten ophouden Denk je soms, dat hij voor zijn genoegen in den nacht in den Londenschen mist ging wandelen „Neen, dat denk it zéker niet," antwoordde Hen derson. „Ik stel me voor, dat de oude man is opge wacht door 'n goeden bekende van hem, die óf geen toegang tot zijn huis had, of zich daar niet wilde vertoonen om de een of andere reden. Voorts vermoed ik, dat hij met dien onbekende iets zóó belangrijks besprak, dat hij er geheel door in beslag genomen werd en tijd, plaats en weersomstandigheden vergat. Alleen door iets dergelijks aan te nemen, laat het zich verklaren, hoe hij ertoe komen kon, zoover van huis af te dwalen in den nacht. Ik kan het natuurlijk mis hebben, Trentham, maar tot andere veronder stellingen ben ik niet kunnen komen." „Maar ik wel," viel Trentham geprikkeld uit „Jullie fantaseeren inaar wat. Een goede bekende. wie zou dat geweest moeten zijn Mijn oom had geen kennissen, met wie hij midden in den nacht een belangrijk gesprek had te voeren. Zijn eenige goede kennis was ik en ik had doorloopend toegang tot zijn huis. Gelukkig, anders zouden ze mij misschien nog voor den dader hebben aangezien." Henderson wierp een ongerusten blik op de klok het was zeven minuten vóór middernacht „Maar natuurlijk, ook aan jou heeft men gedacht, als den mogelijken dader," bevestigde hij met een glimlach. „Bij een moordzaak is de eerste vraag, die Ik arresteer je ander beschuldiging van moord en roof. „Een verklaring, heeren vroeg Henderson een half uur later, toen Trentham in een verwezen toestand naar de Yard was overgebracht. „Wel, we hebben John Trentham altijd van den moord ver dacht. We hadden alleen maar geen enkel bewijs en dus ontsprong hij den dans. Tot vanavond dan. Nu heb ik zijn bekentenis, waar hij den dolk gelaten heeft en ik twijfel er niet aan, of we zullen het wapen terugvinden, als morgen de keldervloer van het douanekantoortje wordt opgebroken. Die vondst is ruimschoots voldoende, 0111 hem aan de galg te brengen, want alleen de moordenaar kan weten, waar hij het moordwapen gelaten heeft." „Jawel, dat begrijp ik," zei Baker, „maar hoe komt Trentham zoo krankzinnig, zijn misdaad te bekennen op het laatste oogenblik, vóór zij verjaard zou zijn geweest „Dat danken we aan den inhoud van dit flesehje, waarvan ik tien druppels mengde in Trentham's whisky, vóór Bill met het laatste rondje in de zaal kwam," gaf Henderson ten antwoord, een klein flesehje toonend. „Het is een uitvinding van kolonel Calvin Goddard, den bekendsten criminoloog van de Vereenigde Staten. De wetenschappelijke naam is scopolamin, doch aan den overkant noemt men het populair waarheidsserum. Het bezit de eigenschap een deel van de hersenen te verlammen en wel dat deel, waaraan de fantasie ontspruit. Daaren boven verlamt het de wilskracht, zoodat de „proef- mensch" zich maar zwak, of in het geheel niet ver zetten kan tegen een opgelegd bevel. Een bekentenis, tot stand gekomen onder den invloed van scopolamin, heeft voor den recfiter echter geen waarde. Want zij is afgelegd onder gedeeltelijke narcose van de hersenen, die het volledig gebruik van de zintuigen echter toelaat. Zoo'n bekentenis kan echter kostbare aanwijzingen verschaffen, waaruit een ander bewijs te construeeren valt, vanavond bent u hiervan getuige geweest. Toevallig las ik tien dagen geleden, dat het kolonel Goddard, dank zij dit middel, gelukt was, een mysterieuze moordzaak op te helderen en toen kwam ik op den inval, scopolamin aan te wenden, om Trentham eens aan den tand te voelen. Ik zond Goddard dus een telegrammen deze stuurde het flesehje met de eerste snelvarende boot mee. De rest is u bekend ik ontving het vijf minuten voor twaalven. Die laatste vijf minuten vóór de moord verjaarde, zijn Trentham noodlottig geworden. Overdreef ik dus vanavond toen ik beweerde, dat vijf minuten kunnen beslissen over leven en dood.1" Baker noch Cottery konden ontkennen, dat Henderson gelijk had. Eu John Trentham sprak het den volgenden dag evenmin tegen, toen hem tot zijn ontzetting de dolk getoond werd, die hem aan de galg zou brengen. een politieman zieh stelt, deze „Wie had er belang bij den moord V' De dood van je oom bracht je in 't bezit van een mooie erfenis en dus hebben we wel terdege het oog op je laten rusten. Maar omdat er niet de minste aanwijzing was. „Natuurlijk niet, als je volmaakt onschuldig bent viel Trentham hem in de rede. Op hetzelfde oogenblik sprong Henderson op buiten toeterde een politieauto. „Eindelijk, vijf voor twaalven," riep hij uit. „Bill, breng ons nog gauw een rondje het laatste, heeren." jLIij snelde weg en keerde nauwelijks twee minuten later terug, tegelijk met Bill, die in het buffet naast de conversatiezaal de vier leege whisky glazen had gevuld. „En heb je je boodschap uit Amerika t" vroeg Baker lachend. „In orde, mijn dag is goed," verzekerde Henderson. „Maar nu moet ik weg, ik word aan de Yard ver wacht. Proost, heeren. De vier glazen gingen de hoogte inhet was twee minuten voor twaalven Henderson zette zijn glas neer en plaatste zich vlak voor Trentham. Deze liet kletterend zijn glas vallen en viel zwaar achterover in zijn stoel. Zijn oogen blikten met een starre uitdrukking in het rond, doch overigens viel er niets bijzonders aan hem te bespeuren. Cottery slaakte een verschrikten kreet, doch met een vlugge vingerbeweging beduidde Henderson hem te zwijgen. Toen bukte hij zich over Trentham heen. „Trentham, waar liet je den dolk, waarmee je je oom doorstak t" vroeg hij met een doordringende stem, die Trentham even sidderen deed. Met een onzekere beweging greep Trentham naar zijn hoofd. Toen wrong hij zich in de vreemdste bochten, alsof hij een onzichtbaar gevaar ontweek. „Welnu, geef antwoordwaar liet je den dolk t" viel Henderson gebiedend uit. Het zweet parelde zich op zijn voorhoofd het was nog slechts één minuut voor twaalven Trentham liet een flauw gereutel hooren. „Ik... ik wierp den dolk in den jnetselput. van 't douane kantoortje. bracht hij kreunend uit. Henderson lachte en greep vlug zijn polsen. „Ik arresteer je onder beschuldiging van moord en roof, John Trentham," zei hij triomfantelijk. „Luistert, heeren, u bent mijn getuigen. De „Big Ben" van het. Parliamentshouse zond een dreunenden slag over het middernachtelijk Londen uit. Het was de eerste van de twaalf en met een opgewekten glimlach liep inspecteur Henderson naar de telefoon.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 5