Een blik in een der enorme broeikasgen bij hei slot te Laeken. ook van golf, hengelen, berg sport alle juist sporten die de eenzaamheid mee brengen, welke past bij zijn stil karakter. Dan vertelt hij ook van zijn twee mooiste reizen, de beide tochten door de Indi- sehe koloniën; hjj roemt en beschrijft ons de wonderen van Bali. Zooals bekend, is Koning Leopold III een der beste kenners van de kolo niale vraagstukken en hield hij daarover bij herhaling .voordrachten. Of die Oostersche volken ook ge lukkig zijn temidden van hun prachtige omgeving en hun rijke, oude cultuur f De Koning lacht „Och, natuurlijk zijn zij veel geluk kiger zij hebben zooveel minder zorgen dan wij!" De werkkamer van den Koning in het Brusselsche paleis is licht, maar ietwat overladen met historische praal. Hier werkt de jonge vorst bijna dagelijks van 's morgens negen uur haast ononderbroken den geheelen dag en vele avonden. In het slot van Stuyvenberg zagen wij daarna nog een andere werkkamer, minder officieel, minder representatief, waar de Koning het liefst en het rustigst arbeidt, en waarin de buitenwereld niet doordringt overvloedig verlicht en geheel in simpel, glad hout van rustige, sobere ljjn gemeubileerd als eenige versiering het model van een oud zeilschip achter de groote schrijftafel. In dit vriendelijke, kleine slot Stuyvenberg woont het Koninklijk gezin zoolang de woonvleugel van het Brusselsche paleis nog niet verbouwd is en ingericht. Het sober couvert van den Koninklijken disch. Onze Koninklijke Gast vrouw leidt ons rond door deze oase van haar gezins leven wat zij doet of zegt, het is alles van een- inne mende natuurlijkheid en gratie. anneer haar talrijke plichten haar tenslotte naar de stad roepen, maken wij nog even een kleinen om weg over 't nabijgelegen oude slot Laeken. In het door Koning Leopold II met de grootste pracht ingerichte paleis woont nu, geheel alleen, slechts overgegeven aan haar rouw, Koning Al bert's weduwe, Koningin Elisabeth. Haar zoon, de jonge Koning, is met harts tochtelijke liefde aan haar gehecht en er gaat geen dag voorbij, of hij brengt haar een bezoek. Het natuurschoon der omgeving van dit slot is van verrukkelijke pracht. .Maar het wonderbaar lijkst zijn de kilometers lange, enorme broeikassen, die Koning Leopold II er liet aanleggen, stukken oer woud soms gelijk, met palmen, reuzenvarens en al het wonderlijke, dat ter wereld bloeit en geurt. Koningin Astrid in haar boudoir op het slot venberg, dat met uitgesproken persoonlijken smaak ingericht. RechtsDe Koningin met den jongsten telg, den prins van Luik: Albert. Het boudoir van de Koningin kenmerkt zich door buitengewone warmte en gezelligheid van een uit gesproken persoonlijken smaak. Bloemen, kussens, een menigte photo's met opschriften. En waar men heenziet, herinneringen aan Zweden. Jeugdfoto's uit Zweden, een uitsluitend Zweedsche bibliotheek in leder gebonden werken van Bellmann, Andersson, Lagerlöf en zoovele anderen. Zware banden Zweed sche geschiedenis en literatuur. Daar wordt, in wollen dekens gehuld, de kleine prins Albert binnengebracht, een prachtjongen van acht maanden de eenige souverein in deze intieme atmosfeer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7