de electriciteit en de radio-eleetriciteit. Ter ge legenheid van de 50ste verjaring der oprichting van den onafhankelijken Congostaat zal de ko loniale afdeeling grootsch worden opgevat. Aan het vervoer zal anderzijds een eereplaats gege ven worden naar aanleiding van de honderdste verjaring der spoorwegen, waarvan de eerste in België, tu8schen Mechelen en Brussel, werd aan gelegd in 1835. Er zullen ook buitenlandsche af- deelingen zijn, waarin de meesterwerken zullen getoond worden van de meest belangwekkende periode der deelnemende landen. De Belgische afdeeling zal gewijd zijn aan „vijf eeuwen Brusselsche kunst", die de meesterwerken zal groepeeren van kunstenaars, die in Brabant geboren zijn of die zich in de hoofdstad of haar achterland vestigden. Benevens schilderijen zal men bij de oude kunst ook tapijtwerk zien, waarvan Brussel vier eeuwen lang het centrum was, alsook beeldhouwwerk, cera miek en poreelein, goud- en zilverwerk, meubels en kant. Een andere aantrekkelijkheid zal de afdeeling Oud-Brussel zijn, welke de bezoekers naar de 18e eeuw zal verplaatsen, het galante en vroolyke tijd perk van Lodewijk XV. Een geheele wijk van de tentoonstelling, 't is te zeggen een terrein van 3 Hectaren wordt er door ingenomen. Men zal er trouwe copieën vinden van de paleizen, pleinen, straten en wegen van vroeger verdwenen oude hotels, oude huizen, ambachten en gilden. Het Een bijzondere attractie van de wereldtentoon stelling: de Ark van Noach. Onder: De Nederland- sche afdeeling, een moderne boerderij met op den achtergrond het grootsche paviljoen. Gedeeltelijk overzicht van de tentoonstellingsterreinen, met den breeden hoofdweg en het groote feestpaleis op den achtergrond. Onder: Een typisch 18e eeuwsch straatje van Oud-Brussel"een miniatuur-stadje, dat op de terreinen van de wereldtentoonstelling is gebouwd zal, met zijn ringmuur zijn poorten en torens, zijn kerk (de abdijkerk van St.-Jacob op Couden- berg) zijn beiaard, zjjn werkplaatsen, winkels, ambachtslieden en solda ten, zijn optochten in costumes van den tijd, een kleurrijk miniatuur- stadje zijn. Naast deze wijk zal zich het Luna park bevinden met zijn vele geheel nieuwe attrac ties, die ons gansch in de kunstige atmosfeer terug brengen. De hoogvlakte van Os- seghem, die voor de ten toonstelling 1935 werd uitgekozen, is een der mooiste der provincie Brabant, die zoo rijk is aan schilderachtige hoek jes. Zij ligt bij 't konink lijk park van Laekeh, waar de Belgische vorsten 's zomers vertoeven. Het park zal een echte oase zijn met lommerige hoekjes, waar men zal kunnen uitrusten te mid den van de drukte der paviljoenen inet hun dui zenden kleuren en geruchten. Op een 900 meter langen kronkelenden vijver zal men boottochtjes en waterfeesten kunnen maken. Verlichtingen en vuurwerken zullen er de tooverpracht van nacht feesten doen heerschen. Een trapsgewijs aangelegd openluchttheater zal het mogelijk maken er ver tooningen en concerten te geven. In zijn geheel biedt het terrein der tentoonstelling twee kostbare voordeelen, de grond is er zacht en glooiend en bovenaan ligt een hoogvlakte, die de geheele oppervlakte beheerscht. Van daaruit geniet men een heerlijk panorama van Brussel en voor steden met, in het verschiet, de golvende lijnen van het Zoniënwoud. Van de helling van het terrein heeft men op gelukkige wijze weten gebruik te maken. De in de nieuwe tentoonstellingswijk aange legde wegen vertegenwoordigen een uitgave van 40 millioen franken. Belangrijke werken werden uitgevoerd, opdat de trams der stad tot in de tentoonstelling zouden kunnen rijden. Beteekenisvolle cijfers: Er zijn 25.000 meter gasleidingen gelegd29.000 meter leiding voor wateraanvoer. De Electrische kracht Dit imposante gebouw i héden van zal 20.000 K.W. bedra gen. Van op de hoog vlakte, over een afstand van 1 kilometer, wordt een waterweg aangelegd met watervallen, spiegels en verlichte springfon teinen. De voornaamste gebou wen zullen na de sluiting blijven bestaan. De aldus genaamde Groote Palei zen bevatten (oppervlakte 44.000 ml) vijf gebou wen, waarvan de midden- halle31 m.hoog is, 150 m. lang en 87 m. breed. Zij wordt ondersteund door bogen van gewapend beton, die de gansche breedte overspannen. In de feestzaal zijn 3000 zitplaatsen. Zes en twintig ver schillende landen nemen aan de tentoonstelling deel, welke op 27 April te 11 uur door koning Leopold zal ingehuldigd worden. De Nederlandsche af deeling, welke men van zeer verre ziet en die be heerscht is door een mo dernen, gansch nieuwsoortigen toren, maakt een grootschen indruk. Naar het inzicht der oprichters zal de Wereld tentoonstelling een doelmatige prikkel zijn voor het internationaal ruilverkeer, alsmede een krachtige bron van vreedzame en voordeel brengende relaties. E. TILEMANS. s een der bezienswaardig - Oud-Brussel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 23