DE DIESELTREIN Ralph Budd, de president der Burlington Spoor- wegcompagnie, die den voor deze film gebruikten Dieseltrein in haar dienst heeft loopen, stuurde na het zien van „De Dieseltrein" een telegram van gelukwensch aan de eigenaresse van de film, de Radio-Remaco Film Corp. TVT auwelijk's heeft deDiesel- trein zijn intrede ge daan, of handige filmfabri kanten hebben het indruk wekkende uiterlijk van dit gevaarte benut om er een spannende film van te maken. Om dat te doen, is men eenige schreden in den tijd teruggegaan en terecht gekomen bij een jongen ingenieur, wiens vooruitstrevende geest (althans volgens deze film) het Diesel- trein-idee heeft uitgebroed. Kortzichtigheid zijner superieuren verhindert hem echter het ontwerp uit te voeren, weshalve hjj naar een andere maatschappij overgaat, die voor zijn plannen wèl een open oor heeft. Het drama en dus ook de film zou hier mede ten einde zijn geweest, indien men niet de bedoeling had gehad een spannend „kraker"filmwerk te maken. Nu dat wel zoo was, moest er eerst iets met den trein niet in orde zijn, een constructiefout bij voorbeeld, die hem in plaats van 120 slechts 45 kilometer per uur doet loopen. Het geduld van de geldschieters is daarmee ten einde, zij weigeren verdere medewer king en de heele Dieseltrein wordt gedegra deerd tot tentoonstellingsobject. Hoewel de uitvinder spoedig de fout gevonden heeft, stelt men hem niet meer in de gele genheid een demonstratie te geven, en zeker zou dat een roemloos einde van den Dieseltrein zijn geweest, indien een epide mie, welke direct hulp vereischte niet in eeu ver-verwijderde landstreek was uit gebroken, en andermaal een proef had geforceerd. Een overwinning van het stalen monster is het resultaat en daarnaastde gebruikelijke „verzoenende" houding van twee jonge menschen. Een plot seling uitbre leende longziekte richtte onder de bevolking van de Westkust een groote verwoesting aan. Alleen indien men oogen- blikkelijk de beschikking kreeg over een aantal „stalen longen" (een kunstmatig ademhalingsapparaat, gelijk hier is afgebeeld), zou men tal- loozen nog in leven kunnen houden. In een recordtijd reed de Dieseltrein, beladen met een voldoend aantal ademhalingsapparaten, het lange traject en behaalde aldus in één slag een dubbele overwinning. Bijna iedere nieuwe uitvinding heeft te kampen met omgekochte saboteurs. Op de film komt zoo goed als altijd de uitvinder net op tijd om de voltooiing van den schurkenstreek te verhinderen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 30