BEWEGING IN NEDERLAND DE PADVINDSTERS- BEGRIJP jij waarom enkele maanden geleden, zoo maar midden in de week, een paar kin deren uit een straat in 'n padvindsters- uniform hebben rondgeloopen Anders zie je ze alleen op Zaterdag en Zondag voor hun oefeningen, of hoe ze dat mogen noemen, maar nu kon ik er heelemaal geen touw aan vastmaken. Aldus 'n goede bekende van me, die toch al niet erg ingenomen is met die „malligheid". Natuurlijk begrijp ik dat. Jammer dat wij mekaar toen niet op straat zijn tegengekomen, dan had je me ook in m*n uniform kunnen zien. Want toen was 't Denkdag. Ja, dat is geen mooi Nederlandsch woord, maar ik weet niet hoe ik anders het oorspronkelijk Engelsehe Thinking day moet vertalen. 22 Februari is de verjaardag van „the Chiefs", d.w.z. van den stichter van de jongens- en meisjespadvinderij, den tekenden Lord Baden Powell èn van zijn vrouw, die 25 jaar na hem op denzelfden dag geboren werd. Op dien dag denken alle padvindsters aan elkaar over de geheele wereld. Want er is een heel sterke band ontstaan tusschen de jeugd van nagenoeg alle landen die het padvindstersspel speelt en de padvindsters- wetten voor oogen houdt. Dat internationale contact werd sterk bevorderd doordat een Amerikaansche padvindstersleidster, die ook de eerste presidente is geweest van het Wereldcomité, bij Adelboden in Zwitserland een chalet heeft laten bouwen, waar uit alle landen de meisjes samenkomen met de bepaalde bedoeling om elkander beter te Ieeren kennen en begrijpen en daardoor de mogelijkheid te scheppen van een vriendelijker verstandhouding tusschen de volkeren van de geheele wereld. Wat men in ons eigen land nog niet kent de van geslacht op geslacht geërfde adel speelt in het bizonder in de Engelsehe padvinderij een zeer groote rolNiet alleen is de dochter van den koning van Engeland, de gravin van Harecourt of zooals ze nog altijd met haar koninklijken titel wordt aan gesproken Princess Mary, eere-presidente van de padvinderij en verschijnt ze heel vaak bij bijeen komsten, nationale zoowel als internationale, maar ook de hertogin van Leicester en tal van anderen uit de hofkringen nemen een lei dende positie als district- commissaresse of hoe dit alles heeten moge, in en aar zelen geen oogenblik zich overal in het publiek in de mooie, eorreete donkerblauwe uniform te vertoonen. I n 't algemeen weet men, ook in ons land, wel zoowat wat de padvinderij voor de jongens en meisjes beteekent. Het drieledige doelhet individu te vormen tot een vaardig en gelukkig mensch het individu aan het werk te zetten voor de gemeenschap en het bevorderen van inter nationale welwillendheid als practise te daad in het be lang van permanenten vrede, dat is nn niet zoo vreemd meer. Door het ernstig op gevatte werk binnen en bui tenshuis, door de spelen, de oefeningen, het ceremonieel van belofte en wet en door de examens worden karakter en verstand gevormd. Door het werken voor de vak insignes wordt vaardigheid en handigheid verkregen, door het verrichten van goede daden, het hulp bieden in eigen omgeving wordt hulp vaardigheid en kameraadschap aangekweekt, terwijl het voor schrift „Draagt teleurstelling met opgewektheid" misschien wel het beste is waarin een jong menschenkind zich kan oefenen. Laat men alsjeblieft niet denken dat de padvinde - rij het vrouwelijke in de meisjes zal dooden. Het eerste wetsartikelWees veel voor thuis, wijst immers al naar de richting waarin het overgroote meerendeel van jle vrouwen haar taak zal vinden. TAe derde-klasse-eisehen waarmee begonnen wordt zijn aldus bed kunnen opmaken en afhalen schoenen kunnen poetsen en aardappels kunnen schil len thee kunnen zetten en chocolade klaarmaken en presenteeren nuttig voorwerp kunnen maken met weinig kosten vuur kunnen aanmaken en kachel kunnen uithalen en aanmaken getracht hebben de wet te volgen tien boomen aan het blad kennen eenige kennis van de geschiedenis van de Neder landsehe vlag 16 van de 20 voorwerpen bij het Kimspel goed hebben 16 punten van het kompas kennenkennen den platten knoop, den wevers- knoop en den mastworp, en weten waarvoor deze gebruikt wordende regels voor het verkeerzes voorgeschreven lichaamsoefeningen kennen en weten waarvoor ze dienen den padvindsterspas. En dan zorg voor je gezondheid Wat een disci pline zit er in dat maandenlang precies op tijd naar bed, niet snoepen, geregeld na de maaltijden tanden poetsen, met open raam slapen. Alles met het heerlijk vooruitzicht van in den zomer een kamp te mogen meemaken, wat toch voor bijna iedere padvindster het hoogtepunt van haar padvindstersleven is. Een hoogtepunt dat in het geboorteland van de pad vinderij in Engeland, maar eveneens al in verschil lende andere landen ook binnen het bereik is gebracht van die door het leven zoo misdeelden de invalide kinderen, de blinden, de dooven, de kreupelen. Lenig en Lord Boden I'ouell hooren hei Wilhelmus aan tijdens het bezoek van zeshonderd Engelsehe leidsters en leiders aan het Nederlandsehe landgoed „Raaphorst" Kunnen die padvindster worden Het is iets dat iemand die buiten de beweging staat gewoonlijk niet kan begrijpen. Het is dan ook alleen mogelijk door de groote toewijding van de lichamelijk volwaardige kameraadjes, want in de blindenkampen gaat op iederen blinde een ziende mee. Maar kan men het zich niet voorstellen wat een zaligheid het is juist voor dergelijke achter- gestelden om een zoo vrij mogelijk leven in de natuur te kunnen meemaken, te luisteren naar de vogels en hun verschillende geluiden te leeren onderscheiden met het fijne gevoel den blinden eigen den bast van den eik te leeren onderkennen van den bast van den beuk en den berk, aan 't kampvuur te luisteren naar de vroolijke en ernstige verhalen en de tallooze liedjes te leeren meezingen, die het padvindstersleven zoo'n kleur bijzetten 1 VIT"ij in ons land hebben voor die groepen den naam van „de blauwe vogels" vastgesteld. Een inge ving van 't oogenblik toen de eerste ziekenliuispad- vindsters in de Sophiastichting in Den Haag werden geïnstalleerd. In de witte, voor die gelegenheid met klimop versierde bedjes de klimop rankt ook om het Nederlandsehe „Wees Bereid"-teeken dat op de linkermouw gedragen wordt, als symbool van trouw aan de belofte lagen ze in haar mooie blauwe uniformen met haar stralende snuitjes, ondanks de gedwongen onbeweeglijkheid, die haar kwaal meebrengt, en ze waren nu eens net als andere kinderen. „Als blauwe vogels in hun nestje," zei een bezoekster en van dat oogenblik af kreeg de naam burgerrecht. Wat in ziekenhuizen wordt gedaan, wordt op eenigszins andere wijze ook voor de alleen in huis chronisch ziek liggende kinderen ge daan, als ze zich maar aanmelden en als er maar voldoende leidsters te vin den zijn om dit mooie werk op zich te nemen. De Postpadvindsters heeten ze, omdat ze vaak op afgelegen plaatsen alleen per post te bereiken zijn. Wat een vreug de brengt dan de maandelijk - sche „brief", het schrift waarin een verhaaltje, waarin teekeningen van bladeren die ze leeren kennen, uitgeknipte illustraties van plaatsen in de wereld waarover iets wetenswaardigs te vertellen valt, het gedichtje en de brievenbus aan het slot. waarin ze een klein persoon lijk woordje vindt en er weer een insluit voor haar naar wie de „brief" wordt doorgestuurd. Is de pad vinderij niet veelzijdiger dan de buitenstaandster zich dat voorstelt 1 ESTELLA. 36

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 38