3 1/ POST OFFICE POSTKAÜTOO TELEGRAPH OFFICE TEUGRaafkantoor Zelfs tot in het ontoegankelijke bergland der Basuto's drong de techniek der Zuid- Afrikaan8che verkeersmiddelen door. Men lette vooral op de Hollandsche opschriften Een heel moderne Basuto-famüiede hoofdman Letsie M. J. Molapo met gemalin en twee zusters. Rechts: De Basuto-prinses Mati, dochter van het vrouwelijke stamhoofd Mati, in de deur van haar woning. Prinses Mati zal, bij gebrek aan 'ra rraora- nelijken troonopvolger, eens de waardigheid van haar moeder erven. weg door de ongebaande bergwoestenijen. Maar geen macht ter wereld kan hen dwingen een pad te volgen, dat zij voor onveilig houden. Wordt er uit de om ringende landen eens een paard ingevoerd, dan is altijd 't einde 'n tragedie 't dier komt met gebro ken pooten in de woeste, brokkelende bergen om. Geen wonder, dat de Basuto's trotsch zijn op de ontoegankelijkheid van hun domein, en hoe meer de bevolking toeneemt, hoe hooger en dieper in het gebergte de dorpen worden gesticht. Ieder dorp heeft een soort Basuto-burgemeester, die tegelijk rechter is, maar zelf weer ondergeschikt aan stamhoofd en opperhoofd. De Europeesche justitie grijpt slechts in bij de ernstigste vergrijpen of wanneer een blanke in het spel is. Een van de hoogstgelegen dorpen is dat van het stamhoofd Lejone, den heerscher over het Madiba- matse-district. Aan den White Man's Pass, meer dan 3000 meter boven den zeespiegel ligt zijn dorp skeletten van neergestort vee markeeren den „weg" erheen. Al het land der Basuto's is gemeenschappelijk eigendom privébezit kent men er niet. Geen blanke krijgt er ontginningsconcessies, hoewel de bodem rijk is aan mineralen. En geen blanke mag er land bouw of veeteelt beoefenen. Alleen aan eenige ambtenaren, zendelingen en handelaars wordt ves tiging toegestaan. Want dit hebben de Basuto's wel aan de omringende landschappen gezien waar de blanke den grond eenmaal in bezit gaat krijgen, taant de macht van de oude bewoners. En hun vrijheid handhaven zii tot eiken prijs. I I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 5