door C. c?Cijpels A P I E HET papier is zeer veel ouder dan de boek drukkunst. Immers, voordat er naar een middel gezocht werd, om met behulp van eenige technische middelen het geschreven woord een versnelde en goedkoope vermenigvuldiging ten dienste te stellen, werden mededeelingen en teksten op velerlei wijzen vastgelegd. In 't hart van de middeleeuwen gebeurde dit in Europa reeds op papier, al was en bleef perkament, om zijn duur zaamheid, een bevoorkeurd materiaal. Papier is dan ook zöö oud, dat over zijn herkomst vele en meest duistere vertogen zijn geboekstaafd, die geen van alle uitsluitsel geven of het van oor sprong een Chineesch dan wel een Moorsch product geweest is. Hoe dit ook zij, het papier zooals wij dit in schier oneindige variaties in het dagelijksclie leven toepassen als een onmisbaar goed voor de meest onderscheiden doeleinden, is ten allen tijde het product geweest van een natte pap, die in gedroogden toestand tot een bruikbaar vel papier wordt. Nederland is van oudsher beroemd geweest door zijn papier en is dit nog. Niet enkel om het wereldvermaard gebleven met de hand geschept papier, dat voor kostbare boeken, bankbiljetten en andere papieren van waarde nog steeds toepassing vindt en overeenkomstig een zeer bij zondere methode vervaardigd wordt, maar niet minder om de machtige fabrieken, die op de meest voortreffelijke wijze een modern product leveren, waarvan wij met trots mogen gewagen, dat het Nederlandsch fabrikaat is. Dat het dagelijksch verbruik van courantenpapier enorm groot is, zal ieder gemakkelijk kunnen begrij pen. Wij bezochten daarom een der grootste fabrieken ter wereld van papier voor couranten en periodieken, het geweldige fabriekscomplex van de aloude firma van Gelder Zonen te Velsen-IJmuiden, gelegen vlak Een afgesneden rol papier wordt weggevoerdterwijl de machine intusschen bezig is een nieuwe te vervaardigen. Reehts: De houtopslagplaats der papierfabriek te Velsen. achter de eveneens wereldberoemde zeesluizen aan liet einde van het Noordzeekanaal. Van Gelder Zonen bezit fabrieken, buiten die in Velsen, in Apeldoorn, Renkum en Wormer. Een personeel van rond 3000 personen vormen met hun gezinnen een stad als, bijvoorbeeld,Almelo Een 10-tons goederenwagen (dat is geeft kleine!) kan ieder zich vooroogen stellen welnu, 40 van deze wagens kunnen de dagproductie ver voeren, terwijl de jaarproductie een papierbaan van één Meter breedte vormt, die 60 maal de aarde omspant. In K.G. uitge drukt wordt van de vijf papier- machinesperweek ongeveer 950.000 K.G. afgeleverd. Voor liefhebbers van heel wat uit deze gegevens nog af te leiden reken sommen wordt hiermede voor menig uur bezig heid geboden. Een der loogtorens die in de vervaardiging van het papier een belangrijke rol vervullen de voornaamste grondstof. Dit wordt gedurende het kapseizoen aangevoerd uit het hooge Noor den, aan de eigen steigers uit zee schepen gelost en opgeslagen tot een Hectaren groot houtpark. Dit hout wordt aangevoerd in paaltjes van ongeveer een meter lengte. Het is tevens van schors en bast ontdaan. Het hout wordt op twee manieren verwerkt le. langs chemischen weg (kookproces) maakt men er cellulose van en 2e. langs mechanischen weg (slijp- proces) gaat het over in houtstof. Deze twee grond stoffen, in bepaalde verhoudingen gemengd, vormen de papierstof. De gedroogde papierstof wordt papier, dat dus eigenlijk een dunne laag is van dicht ineen gevlochten plantaardige vezels. Voor het kookproces gaat het hout allereerst naai de kapmachines, waarna het gesorteerd wordt

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8