water kan wegzakken. Deze zgn. natpartij verdwijnt in de persen, waarin het nog aanwezige water wordt weggeperst, waarna een serie droogcylinders het laatste vocht door verdamping verwijderen. Dan is de natpartij tot een droogpartij geworden en via het gladwerk wordt het papier keurig opgerold op den opwikkelaar. Zoodra de rol vol is, wordt een nieuwe kern gelegd en vangt een nieuwe rol zijn snel vol groeien aan. Ter controle wordt iedere rol nog eens overgewik- keld en voorts op gewenschte breedte en lengte ge sneden. Het papier is gereed zich willig in een rotatie pers te laten bedrukken en wordt zorgvuldig in dien staat bewaard gedurende het transport door de goede zorgen van een inpakmachine, terwijl niet minder dan 40 vaartuigen en 45 model-vrachtauto's voor het vervoer van deze zware en kostbare knapen gereed staan. Een en ander vat zèèr in het kort deze interessante fabricatie samen. Buiten zeer enkele speciale soorten worden in Nederland papieren gemaakt, die aan welhaast alle daagsche behoeften op voortreffelijke wijze voldoen. De papierstof, welke uit cellulose en houtstof beslaat, wordt gezeefd. Rechts: Een der kookkelels welke een inhoud heeft van 250.000 liter. schudzeven en verzameld in de houtkaren. Daarna gaat het naar de hooggelegen trechters van gigan tische afmetingen, gebouwd boven de kookketels (inhoud per ketel l/4 millioen literwaarin het geslingerd wordt door vultoestellen. Het gekapte hout wordt gekookt, gedurende 16 ad 20 uren, met sulfietloog (kalksteen, zwavel en water) bereid in de monumentale loogtorens. Het sulfietloog verwijdert scliadeljjke bestanddeelen uit het hout, zoodat de zuivere houtvezel (houteel, eelstof, celluloseover blijft. Deze natte cellulosepap wordt gestort in uitspoel kommen, waaruit de vloeistof druipt door 'den ge- perforeerden bod^m. De dan dikke, ruwe cellulose gaat langs Jacobsladders naar verdere reinigingen en ontwaterd op de cellulosemachine, die het uiteindelijk tot rollen wikkelt. De breede cellulosebaan wordt doormidden „gesneden" met.een water straaltje. Bij de bereiding van houtstof, het hoofdbestanddeel van couranten papier, worden de paaltjes tot fijn stof geslepen door een snel draaien- den steen. Deze stof wordt gespoeld, ontdaan van spaanders en ingedikt op de indikmachines. De dikke brij wordt verzameld in voorraadkuipen. De verdunde papierstof (cellulose en hout- stof) wordt allereerst gezeefd en gaat daarna op den rondloopenden band van kopergaas, waardoor het Het begin van de gewéldige papiermachine. Rechts: Een rol papier, gereed voor gebruik.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 9