VAN KONING GEORGE Y HET ZILVEREN JUBILEUM Prins van Wales met zijn gade een reis naar Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada, een reis waarop het hun zoo wonderwel gelukte de banden van saamhoorigheid tusschen het Moederland en zijn koloniën nog nauwer aan te halen. En in dezen zijn de telgen van het Engelsehe vorstenhuis waarlijke meesters, getuige nog ten huidigen dage de zonen van koning George. Op 6 Mei 1910 overleed koning Eduard VII en aanvaardde George de regeering en het is de vijf-en- twintigste verjaring dezer regeeringsaanvaarding, welke het Britsche Rijk thans vieren zal. De kroning volgde eerst ongeveer 'n jaar later op 22 Juni 1911 in de Westminster Abdij, terwijl Britsch- Indië den monarch bij gelegenheid van diens reis naar Indië op 12 December 1911 te Delhi tot keizer kroonde. Slechts luttele jaren later zou koning George zijn rijk betrokken zien in de grootste catastrophe, die de menschheid tot nog toe gekend heeft. Een getrouwe dienaar van zijn land heeft hij zich toen getoond, in die donkere jaren tusschen Augus tus 1914 en November 1918, een zorgelijke periode voor den koning, waarin hij verscheidene malen het front en de vloot bezocht. In 1917, den 17en Juli, nam hij het besluit alle KONING Georg V, wiens vijfentwintigjarig regeeringsjubileum geheel het Britsche Im perium op 6 Mei vieren zal, is een dier monarchen, wier levenswijze niet door schokkende gebeurtenissen of ingrijpende daden het gemoed van hun volk sterk in beroering brengt, doch die door hun rustige beminnelijkheid zoo sterk in de harten hunner onderdanen leven. Eens was hij de sailor prince, de prinselijke zee officier, lang geleden, toen zijn oudere broeder, prins Albert Victor, nog leefde, doch toen deze oudste zoon van den lateren koning Eduard VII, welke in die dagen nog Prins van Wales was, overleed, zag hij zich in 1892 als toekomstig erfgenaam van den troon genoodzaakt ontslag te nemen als commandant van het oorlogsschip „Melampus" en zijn maritieme werkzaamheden aanmerkelijk in te krimpen. Een groote dag zoowel voor het vorstenhuis als voor het Britsche Rijk was de 23e Juni 1894, toen zijn gade, prinses Mary van Teek, hem een jaar na hun huwelijk een zoon schonk, Eduard Albert, den huidigen Prins van Wales. Door drie geslachten immers zag toen koningin Victoria de erfopvolging van haar Huis verzekerd, een historisch feit, zooals er slechts weinige in de geschiedenis aan te wijzen zijn. Na het overlijden zijner grootmoeder, koningin Victoria in 1901, maakte hij, die als marine-officier reeds de geheele wereld rondgereisd had, thans als Een jaar voor den Weréldoorlog De ex-keizer van DuitschlandIVHhélm IIverlaat niet zijn koning George V het paleis van Potsdam, ten einde een troepenrevue, ter eere van zijn gast bij te wonen. Drie generaties van hel Engelsehe koningshuis in marine-uniform. Links de tegenwoordi ge koning als Prins van Wales, in het mid den zijn vader, wijlen koning Eduard V en rechts diens klein zoon, de tegenwoordige Prins van' Wales. Zij werden alle drie aan vankelijk bij de vloot Een aardige opname uit het jaar 1918. Ter gelegenheid van een be zoek aan het industriecentrum te Sunderland houdt de koning een praatje met het jongste lid van het fabrieks- personeel. Is het ge zicht, waarmee de kleine baas zijn koning aan ziet, niet kostelijk t

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2