SNEL BESLUIT door PHIL HOLSTER DIG Rosslyn voelde zich over zijn grens heen hij nhm 't niet meerhij gaf 't ophij ging. Het was zeer de vraag, of hij 't elders heter maken zou dan in New York; maar slechter kén 't hem niet gaan. Elders gaven ze nog altijd geld voor een mensch, voor een leven in 't Vreemdelingen-legioenof desnoods op den Balkan, waar allicht weer gauw gevochten moest worden, of in een Afrikaansche koortsstreek. In New York was hij niemand iets waard. Hij had 't driehonderd maal bewezen gezien. Driehonderd was zijn grensgetal geweest. Toen hij zijn ontslag kreeg, zes weken geleden, had hij zich nogal koel gevoeld van binnen. Er lièpen een massa menschen leeg, ja, maar hij had 't gebol werkt tot nu toe, vrij aardig verdiend zelfs en hij zou 't wel wéér bolwerken. Als je je hersens en je handen hij elkaar had, was er altijd iets te doen, altijd een boterham te halen. Hij had een spaarpot, hij kon 't wel een poosje uitzingen. „De kranten staan vol advertenties," zei hij. „Ik ga aan 't zoeken en aan 't solliciteeren, desnoods driehonderd maal. Als 't den eersten keer niet lukt, is 't de honderd ste of de tweehonderdste wel." Zóó vaak had hij gedachtIk solliciteer desnoods driehonderd maal, dat hij zich had benieuwd, of 't wel noodig zou zijn, zóó vaak dat 't hem een leuk stukje spanning was geworden de hoeveelste solli citatie zou riik zijn 1 Hij had naar ieder beschik baar baantje gedongen, zindelijk of smerig, goed of slecht betaald. En hij was gaan tellen. De eerste week had hij vijftig brieven verzonden en achttien bezoeken afgelegd de tweede week nog meer de volgende weken minder. Hij slaagde nergens. Hij ving bot, of moest zelfs zijn kleine kapitaaltje met hand en tand verdedigen tegen fraaie voorwendsels. En nu, na zes weken, hkd hij driehonderd maal gesolliciteerd en driehon derd maal vruchteloos driehonderd maal 'n afwij zend antwoord, of géén antwoord. En toen was 't plotseling binnen in hem neerge slagen. Driehonderd maal. dat had hij aange durfd, en nu voelde hij opeens, dat 't genoeg was zijn grens. Hij kon zoo doorgaan, zijn laatste handje dollars óók opteren, en dan in de rij gaan staan om een nap soep. Dat dééd hij niet. Dan maar ergens anders probeeren, ver van die duivelsche stad. Hij telde zijn geld na, en zag, dat 't nog genoeg was om naar Europa te komen. Europa was óók armoed maar als je hlles wou, je nek wagen desnoods. Hij had maar weinig tijd noodig gehad, om zijn besluit te nemen, 't Gaf töch niets. Hij stond op honderd sollicitatielijstenallemaal kluitjes in 't riet. Hij had den vorigen avond nog vier brieven geschreven. allemaal slagen in de lucht. Hij ging. In een uur tijds had hij een schip uitgezocht den volgenden dag vertrok er een en passage geno men. Hq was aan boord. Zijn twee handkoffers stonden in zijn hut, en zelf stond hjj aan dek, en hij keek naar de stad, die hem behandeld had als een coquette vrouw, eerst gelokt en gevleid en toen afgestooten. Hij keek naar de torens van cement, blauwend in het ochtendlicht, en hij keek naar de meeuwen, die boven en om het schip doolden, en hjj was blij, dat hij wegkwam dat hij straks op wijd water zou zijn, vér van die stad. Of liever.hij wist niet, of hij blij was je rukte je tenslotte toch los, er scheurde iets afNee, hij was niét blij. Hij voelde zich wan hopig eenzaam en gedrukt. Hij had héél even zin, om terug te gaandan maar in de rij te gaan staan om een nap soep Maar als een man een besluit heeft genomen, laat hjj er zich niet van afbrengen door een gevoel- Dig Rosslyn bleef aan boord van het schip, dat zijn koers hieldnaar rijker ervaring, maar ook naar ge vaar. En de brievenbesteller liet een brief glijden in de bus van zijn voormalig pension, een brief met een gunstig antwoord op een sollicitatie op de drie honderdste sollicitatie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8