Wie is mevrouw Van der Eist en wat wil zij DE somber-grijze hoofdingang van de grimmige Wandsworth-gevangenis te Londen was enkele weken geleden het tooneel van een zeer ongewonen en zorgvuldig voorbereiden volksoploop. Honderden nieuwsgierigen en op sen satie beluste voorbijgangers verdrongen elkaar in de straten, welke naar de gevangenis voerden, nauw lettend gade geslagen door een ruim verspreide politiemacht, want mevrouw Yan der Eist, een rijke Londensche dame, zou dien morgen weer een liarer befaamde demonstraties houden tegen de voltrekking van de doodstraf aan 'n veroordeelden moordenaar. Ze is de stichtster en leidster van de Vereeniging tot Afschaffing van de Doodstraf, welke voornamelijk door haar gefinancierd wordt en met alle haar ten dienste staande pro paganda-middelen een vinnigen strijd tegen de huidige Engelsche rechtspleging heeft aangebonden. Geld noch moeite is me vrouw Van der Eist te veel om haar ideeën bij het massa-publiek ingang te doen vinden, want het is haar be doeling de Anti-Dood - straf-campagne tot 'n nationale beweging om te zetten en om dit te bereiken, maakt ze een kwistig ge bruik van radio-auto mobielen, vliegmachi nes, mannen met reclameborden, orga niseert zij protestver - gaderingen en demon straties, propageert haar denkbeelden in de dag bladen en doet overal van zich spreken. Ditmaal had de politie uitvoerige maatregelen getroffen om een demon stratie voor de Wands worth-gevangenis te be letten. De zes piloten van mevrouw Van der Eist hadden van't Luchtvaart- Ministerie een waarschu wing gekregen, dat zij niet lager dan 1500 voet boven de gevangenis mochten vliegen op straffe hunne licenties te verhezen, haar radio-automobielen wa ren op 400 meter af stand van de straf inrichting tot zwij - gen gebracht en de honderd mannen met reclameborden die zij gehuurd had, mochten de geposteerde politie- V agenten niet pas- seeren. Dat was de ontembare mevrouw Van der Eist te bar. Ze zette zich vast besloten achter het stuur van haar prachtigen Rolls Rovce, schakelde hem luid knarsend in en reed dwars door de politiebewaking tot voor den hoofdingang van de gevangenis. De anders zoo plechtige Londensche bobbies vlogen in alle rich tingen om niet door haar wagen gegrepen te worden en een hunner, die op de treeplank had weten te springen, werd door de vaart tegen de straatkeien geslingerd. Ze weigerde zich na herhaalde sommaties te verwijderen en ten einde raad liet de politie een cel-wagen voorrijden om haar Rolls Royce met een stalen kabel te doen wegsleepen. Hierop wist de kleine dame raad. Onverwachts dook ze weer in liaar auto, trapte de remmen aan en sloot toen de portieren af, de wanhopige wetsver- dedigers tartend den reuzen-Rolls ook maar een centimeter op den openbaren weg te verschuiven. Na een langdurige conferentie met een inspecteur werd de kabel weer losgegooid en verkreeg zij toestemming haar auto tegen den ge vangenismuur te par keeren. De menigte aan den overkant van den weg beloonde haar met een hartelijk applaus. De menigte wacht met ontbloot hoofd op de kennisgeving dat de doodstraf voltrokken is. De streng bewaakte gevangenispoort zeljs voor mevrouw Van der Dist is er geen doorkómen aan. Links: Mevrouw Van der Eist voor den hoofdingang van de Wandsworth-gevangenis op de treeplank van haar Eolls Eoyce zittend. „Ik laat mij door niets afschrikken," riep ze luid keels tot liet publiek. „Welke maatregelen ze ook tegen mij nemen, ik kom er' toch altijd door. Ik zal net zoo lang tegen de doodstraf vechten tot ik het pleit gewonnen heb. Binnen enkele minuten wordt er in deze gevangenis een krankzinnige opgehangen en het is niet alleen mijn, maar ook uw plicht aan deze barbaarsche straf-methoden een eind te maken. Eens zal de dag komen, dat er niet 1000, maar 20.000 menschen achter mij voor de gevangenis-poorten zullen samenstroomen, om gratie te eischen voor een ter dood veroordeelden' misdadiger." Onder groote belangstelling wordt de kleine dame door een politie-agent ondervm Enkele minuten voor negenen stelden zich een half dozijn flinke politie-agenten voor den getralie- den hoofdingang der Wandsworth-gevangenis op. Mevrouw Yan der Eist ging demonstratief voor lien staan de eenige persoon die door de politie onge moeid werd gelaten. De menigte ontblootte het hoofd en staarde zwijgend naar de donkere steenmassa's van de gevangenis, waar zich nu een dramatisch gebeuren ging afspelen. Vijftien minuten later werd de groote poort geopend en traden een tweetal bewakers naar buiten. In doodsclie stilte plakten zij een officieele kennisgeving aan den muur, dat aan het vonnis der rechtbank executie door op hanging, voldaan was. Daarmee was de anti-dood straf-demonstratie tevens geëindigd. Mevrouw Yan dor Eist is de eigenaresse van een groote chemische fabriek, die zij sinds den dood van liaar echtgenoot, een Belgisch officier uit den wereld oorlog, persoonlijk met bijzondere kennis van zaken bestuurt. Ze heeft zich intusschen doen kennen als een onvervaard strijdster, waar het volgens haar inzicht de verbetering van het algemeen belang geldt en zal in do toekomst nog veel van zich laten hooren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 26