van De toren Pisa Aan den voet van den toren pompen de werklieden met behulp vaneen automatischen luiditeompressor het cement in en onder de fundamenten. Links: l)e toren van Pisa met op den voorgrond de absis der prachtige kathedraal (106302)Lr is een tijdelijke houten toegangstrap aangebracht1, die tijdens de herstelwerkzaamheden de bezoekers onmiddellijk op de eerste verdieping brengt. De enorme helling van den toren beseft men het best door vergelijking met de ernaast opgerichte construc tie voor de luchtcompressie ten behoeve der herstel werkzaamheden Sommige kolom- niiën zijn onder den toenemenden druk gebarsten en moeten met stalen ringen bijeengehouden worden. HEEL zijn belangrijke historie en zijn rijke kunstschatten ten spijt zou het schilder achtige Toscaansche stadje Pisa toch nooit zulk een vermaardheid en zoo'n aantrek kingskracht voor toeristen verworven hebben, als het niet zijn scheeven toren bezeten had. Met de kathedraal, het baptisterium en het kerk hof aan zijn voet vormt de scheeve toren een der rijkste monumenten van Italiaansehe kunst en historie. Met zijn bouw werd naar de plannen van Bonanno aangevangen in 1174. Men neemt tegen woordig niet meer aan, dat de scheeve stand in dc bedoeling van den bouwmeester gelegen heeft, maar dat deze zich tijdens den houw geopenbaard heeft, toen de niet meer dan drie meter diepe fun- -damenten te zwak bleken voor den druk, vooral daar zich veel water in den bodem infiltreert. De hoogte van het bouwwerk bedraagt ca. vieren vijftig meter. In 1829 week de toren vier meter vijfenzestig uit de loodlijn, in 1910 bijna vijf meter. En sedert dien is de belling nog zoo sterk en zoo snel toegenomen, dat tengevolge van de ontstaande spanningen de kolommen aan het geheel uit marmer opgetrokken monument begonnen te scheuren. Men is thans doende, de fimdeering te versterken door daar onder en daarin beton te spuiten in zulk een hoeveelheid, dat een voldoende basis voor het gewicht van den toren verkregen wordt en dat het water de fimdeering niet verder kan aantasten of verzwakken. Men hoopt met dit uiterst nauwkeurige en voorzichtige werk over ruim een jaar gereed te zijn. En de Pisanen zuilen dan hun toren en hun vreemdelingen ver - keer behou den zien

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 26