JAPANSCH HOTEL m Een karakteristieke opname uit het Tapansche hotelleven. Een echt paar aan hét ontbijt in de Byokan. Slechts spaarzaam zijn de lage, gelakte meubelen de verschuifbare wanden zijn van papier en de vloer bedekking wordt door riet matten gevormd. Eet eenige moderne in het vertrek is de telefoon en die is nog niet van 't nieuwste modél 1) HET is nog maar nauwelijks een halve eeuw ge leden, dat Japan z'n havens en grenzen stevig voor eiken vreemden invloed en buiten - landsche penetratie gesloten hield, zoo stevig, dat het Japansche leven op elk gebied de tradities van vele, vele eeuwen nog zuiver behield en toepaste. Eerst, toen in 't belang van hun industrieelen afzet de Westersche mogendheden met oorlogsschepen, bombardementen en bedreigingen de opening der havens verkregen hadden, paste het Japansche leven zich bij het Westersche aan, en, op economisch ti zulk een tempo, dat het omgekeerd thans alle blanke landen be stoken kan met de overvloe dige producten van een industrie, waarmee de Westerlingen zelf de Oostersche broeders vertrouwd maak ten. In de hoofd- en havensteden vooral heeft deze ontwikkeling haar uitdrukking gevonden in 'n volslagen modern Europeesch - aspect van gebouwen en instellingen. En de oppervlakkige beschouwer bemerkt maar weinig verschil tusschen het stadsbeeld van Tokio en dat van een willekeurige Amerikaansche of Europeesche wereldstad. De blanke kan er dan ook wonen en leven volkomen volgens zijn Westersche ge woonten. Maar nog gaat het eigen Japansche leven zijn ouden gang, op het land, in de dorpen en in de steden, in de uitgestrekte, drukke wijken, waar de Japanner zijn vroegere gebruiken mét kracht gehandhaafd heeft. En in die wijken vinden we, achter de enorme Westersche hotels, nog de Japansche hotels, waar woning, leven, cultuur, zeden en gewoonten nog die der vaderen bleven de Ryokans. De Ryokan, het hotel van den Japanner, die, ook al kleedt hij zich naar Westersche mode, toch de oude levensgewoonten en de oude, eigen cultuur van zijn volk nog trouw bleef, is een toevluchtsoord Het bad voor lederen maaltijd wordt genomen in een houten kuip. RechtsUit den ouden Japanschen put, zooals er talrijke in de onmiddellijke nabijheid der gastenverblijven gelegen zijn, put de Japanner zijn versche drinkwater.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2