HERALDIEK Iets over de „Const van den Blasoene" Horn qzendljke Hel volledige wapen van Willem I, Prins van Oranje. geslacht overging. De „Const van den Bla soene" werd een for- meele wetenschap. De 17e eeuwsche schrijver Morgan ging zelfs al zoover, dat hij in zijn werk over de heraldiek de wapens beschreef van een aantal historische personen, die leefden, lang voor 't begin van de Christelijke jaartel ling! Ook de tot aan zien gekomen burger lijke geslachten namen een familiewapen aan, dat kunstig op allerlei gebruiksvoorwerpen werd afgebeeld. WIE beziet niet met genoegen de kleurige wapens, waarmede onze gemeenten en provincies worden aangeduid Hoe ont stonden die symbolen, wat beteekenen de vaak wonderlijke figuren op het wapenschild De geschiedenis der wapenkunde gaat tot in de grijze oudheid terug. Reeds de Romeinen onder scheidden hun legioenen naar de merkteekens op de schilden der solda ten. De heraldiek, zooals wij die kennen, stamt minstens uit het begin van de tiende eeuw. Toen werd het felge kleurde symbool op het schild der aanvoerders, dat in den slag en op 't tournooiveld tot her- kenningsteeken diende, erfelijk. Het wapen ver scheen op de dekklee- den der paarden, later op grafsteenen en kerk banken, in gebrand schilderd glas. Het werd gesneden in cachetten en glaswerk, borduurwerk werd met wapens versierd. Vooral de Kruistochten hebben de ontwikkeling der heraldiek bevorderd. Elk lid van de ridderschap koos een wapen, zijn volgelingen droegen de kleuren van hun heer. In later eeuwen maakten de, oorspronkelijk vrij eenvoudige wapens plaats voor uiterst samen gestelde schilden, vooral als een wapen op een ander Wapen v.d. stad Harüngen. LI et wapen werd voor- zien van een helm en dekkleeden, de rid derhelm bekroond met 'n figuur, die meestal aan het wapen werd ontleend. Zoo zien we bij 't wapen van Willem den Zwijger drie helmen, elk behoo- rende bij een der schilddeelen of kwar tieren, waaruit het wapen is samenge steld. Ook voerden de geslachten vaak een wapenspreuk, soms ook al weer ontleend aan den ouden strijd kreet op het oorlogs veld. Het „Je main- tiendrai" van de Oranjevorsten werd ook in 't Nederland - sche Rijkswapen op genomen, de spreuk van het geslacht Nassau luidt„Ce sera moy, Nassau „Dat zal ik, Nassau, zijn De opkomst van de steden maakte, dat ook de poorters het bezit van een wapen op prijs gingen stellen. Als symbool van de plaats hunner inwoning kozen de burgers een bla zoen. Deze wapens zijn het. die we thans nog van de officieele stukken der gemeentelijke overheden kennen. Vooral in vroeger eeuwen werd aan een De Ridderhofstad Den Tol Stad en Lande van Gooiland Cherlbon (Ned. Indië) dergelijk stadswapen groote waarde gehecht. Van de Amsterdammers is het bekend, dat zij er 'n flinke som geld voor over hadden, om hun wapen door Maximiliaan te zien versierd met de keizerskroon, dezelfde, die nu nog steeds op den hoofdstedelijken Westertoren te zien is. Tn ons land is de leeuw het wapendier bij uit nemendheid, in tal van Nederlandsche wapens is de koning van het dierenrijk opgenomen. „Van golde was syn wapencleyt mit vier lewen gequar- teleert twee van zabel en twee van kele" heet het in 'n oude rijm kroniek, waarin 't wapen wordt beschreven van Graaf Willem IV bij den Slag van Stavoren in 1345. In dit middeleeuwsche rijm maken we kennis met een paar benamingen der heraldieke kleuren. „Sabel" en „keel" worden de leeuwen genoemd, waarmede het wapen is gevieren deeld, dat is zwart en rood. De andere kleuren, die de wapenkunde kent, zijn groen, dat met den naam „si nopel" en blauw, dat met „lazuur" wordt aangeduid. Verder zijn er nog twee zoogenaamde „meta len", namelij k goud en zilver, het eerste voorgesteld door geel het tweede door wit. Het is een heraldi sche regel, dat nooit kleur op kleur of me taal op metaal wordt gebruikt. De rijke Adam Kegge uit de „Camera Obscura" van Hildebrand was er dus wel ver naast, toen hij de portieren van zijn koets wilde verfraaien met een wapen, voorstellende een gouden keg op een zilveren veld L. De kleurige reproducties ontleenen wij, met wel willende toestemming van de N. V. Koffie Hag Mijaan de uitgave „Nederlandsche Heraldiek", die de wapen kundige S. G. van der Laars voor deze firma verzorgt. familiewapen Marniz familiewapen lob. van Si. Aldegonde van Duvenvoorde prov. Noordholland Wassenaar Purmerend prov. Friesland

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8