DE FAMILIE-DICTATOR door E. J. RATH. I V IJ F D E j voor allemaal tegelijk en wijd- 5 i/rni/ru s— t°en al zijn aandacht aan V tKVULL, Constance. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: De fabrikant J. W. Brooke heeft, met behulp van het Zakelijk-Economisch Bureau, op zijn fabriek zéér veel bezuinigd, en wil nu ook in zijn huishouding be zuinigen. Hei Bureau zendt 'n bezuinigings-inspecteur, H. Hedge, die in 't huis van J. W. Brooke de leiding neemt en de voogdij over de drie kinderen aanvaardt, met schriftelijke volmacht van den vader, die op reis is gegaan. De nieuwe huisgenoot is natuurlijk weinig welkom bij Constance Brooke, haar zusje Alice en haar broer Bill, en even-min bij het personeel, aan gevoerd door den butler Horace. Hedge begint aan stonds te drillen en te bezuinigen. Hij stelt een kaart systeem in voor t personeel ieder moet eiken dag een werkkaart invullen en tracht Bill en Connie aan kantoorwerk te zetten. Hij halveert het veel te hooge zakgeld der jongelui en verbiedt het koopen op reke ning. Constance en Billy krijgen een paar jongelui op visite; zij gaan dansen; opeens verschijnt H. Hedge op den drempel. Hu kunt u hieronder verder lezen CONSTANCE deed een stap mis, wat heelemaal haar gewoonte niet was, en niet gunstig bleek te werken op haar humeur. De jonge ling Van Nest was nog niet over zijn verwondering om haar misstap heen, toen de bezuinigingsman door de kamer naar hen toekwam. ,.Een oogenblikje alstublieft," zei hij. Het paar hield op met dansen, en evenzoo deden nog drie paren, waarvan er één uit twee meisjes bestond. j.....Hedge maakte 'n buiginkje 1 „Wat is dat voor een dans Constance was sprakeloos van verbazing om de stoornis zij keek den jongeling Van Nest uit- noodigend aan. „Een soort fox," teemde dat jongmensch, „met een paar passen van mezelf er bij." „Hebt u die uitgevonden vroeg Hedge. „Zal wel. Weet ik niet precies meer. Ik dans nogal." ,,'t Doet er ook niet toe. Ik wou maar zeggen waarom verspilt u zooveel stappen „Verspillen t" Constance's partner was nu een verbaasde jongeling. „Kim je danspassen ver spillen „Zeker. Verspillen. Ik heb op u gelet. U begint in een bepaalde richting, en dan doet u zóóveel passen in een rechte lijn. Da's best. Dan blijft u staan, wat ongetwijfeld nuttig is, omdat het rust geeft. Maar als u dan verder gaat, beweegt u zich opzij vier stappen en dan gaat u weer rechtuit. U zult wel inzien, dat die vier tusschenstappen vol komen overbodig zijnze nemen aanmerkelijken tijd in beslag, zoodat het langer duurt, eer u het andere eind van de kamer bereikt." Constance bloosde vurig en beet op haar onderlip. De jongeling Van Nest stond met zijn mond open. Er had zich een kringetje nieuwsgierige jongelui om het drietal verzameld, en met groote oogen werd de bezuinigings-expert bekeken. Eindelijk kon Wally van Nest spreken. „Maar die passen hooren bij dien dans," zei hij. „Begrijpt u 't niet V' „Ja zeker. Dat spreek ik niet tegen. Maar waarom vier Waarom geen twee Dan bereikt u precies 't zelfde effect, een soort kreeftachtige beweging, met de helft minder moeite. Ik zal 't u voordoen. Mag ik zoo vrij zijn, juffrouw Brooke Vóór Constance iets doen kon was haar tijdelijke voogd, genaderd, boog hij hoffelijk en sloeg hjj een arm om haar middel. Een seconde later ging de kring van toeschouwers voor hen open en snel gleden zij voort over den vloer. Constance bewoog zich zuiver automatisch, onvrijwillig. In haar woedde een storm van toorn en verlegenheid, maar haar voeten handelden werktuiglijk, zooals ze lang geschoold waren. Zij wou blijven staan, maar kon het niet. Acht stappen vooruit gingen zij. H. Hedge ging volkomen op in zijn taak en voerde zijn plannen uit met de nauwkeurigheid van een veldmaarschalk. Zij hielden in. „Links, twee," was zijn rustig commando. Constance voelde zichzelf gehoorzamenmaar toen de tweede pas volbracht was, trachtte zij, uit pure gewoonte, een derden te maken. Het werd haar krachtig, maar niet ruw belet door een verba zingwekkend sterken arm. In een heel klein stukje seconde voelde zij de spieren van den bezuinigings man aanspannen als stalen koorden. „Voorwaarts beval hij. Zij gingen voorwaarts. „Ik zei twéé stappen geen vier," zei hij rustig. „Nu nog eens." De hatelijke vertooning van wetenschappelijk dansen werd herhaald en daarna nog eens en nog eens. De woede en de verwarring van Constance gingen over in verwondering. H. Hedge danste heel goed. Niet artistiek natuurlijk in dat opzicht was hij dwaas en onmogelijk maar toch, al wat hij deed, deed hij volmaakt. Zij moest het verbaasd erkennen. „Dank u 't is zoo wel genoeg," zei hij, toen zij weer in 't midden der kamer waren. Toen Constance vrij werd gelaten deed zij een stap achteruit en keek hem versteld aan. „Was t zoo niet beter vroeg hij. „In den grond 't zelfde, maar dan economisch juister." Hij omvatte het jeugdig publiek met zijn blik en keek toen veelbeteekenend naar de gastvrouw. Zij kwam tot zichzelf. „Mag ik voorstellen meneer Hedge," zei ze koel. Hij kwam naar voren en drukte handen; iedere hand één flink drukje geen overtollig zagen in de lucht. Hij kreeg bij den jongeling Van Nest een spot lachje. De meisjes schenen hem interessant te vinden. Millie Mintern kon geen enkele reden bedenken, om niet tegen hem te glimlachen zij deed het dus, zeer innemend. H. Hedge vatte vlot de beteekenis. „Mag ik u verzoeken V' zei hij. „Heel graag," zei Millie. Dat meende zij. Het zakelijk-economische dan sen had iets pittigs en zekers, dat haar aantrok. 't Was misschien een beetje kortaf een ietsje tè precies. Maar 't was nieuw anders. En zij voelde zich erg veilig in de stevige omvatting van den donkeren onbekende. Na Millie kreeg de be zuiniger nog meer geval len te behandelen. Florrie Richmond vroeg zelfs een extra les Constance be greep niet waarom. Zij had immers al vijf de monstraties mogen aan zien, en wist natuurlijk precies, hoe 't moest. Zij bleek dan ook bij den eersten draai naar links doordrenkt te zijn met den geest van het econo mische dansen en had dus geen onderricht noo- dig. En toch drong zij aan nog eens beginnen. Constance ergerde zich dus niet ten onrechte over Florrie. Waarom moest die bespottelijke vertoo ning gerekt worden? Wat had Florrie, de knappe Florrie, zooals iedereen toegaf, voortdurend te lachen Waarom glim lachte H. Hedge bjj een zoo dor en eentonig werk Constance stond net. voor een grooteu spiegel en bezag onwillekeurig haar beeld. Zij kon niet vinden, dat er iets aan man keerde. En haar japon was goed, dat wist ze. De stem van den bezuinigingsman riep haar op uit een onvoldaan gedroom. „Dank u," zei hij. „Blij, dat ik van dienst heb kunnen zijn. U kunt steeds over me beschikken. Dank u, juffrouw Brooke." Hij boog en liep snel de kamer uit, geen haar breed afwijkend van den kortst mogelijken weg. „En wie is meneer Hedge vroeg Minnie Min tern, toen hij onzichtbaar was geworden. Constance aarzelde. De bekoring was groot, om den waren aard van het zakelijke monster aan de kaak te stellen. Met twee zinnetjes kon zij hem over leveren aan de algemeene verachting. Ze beefden op haar lippen. Maar de aarzeling gaf aan de voor zichtigheid tijd, om naar boven te komen. Nóg was de trots der Brookes haar lief. En er was nog iets. Een gast onder hun dak, al was hij ongenood en ongewenscht, bleef altijd een gast. „Meneer Hedge," zei Constance, „is een zakelijke vertegenwoordiger van vader." „Toch geen.... huishouder?" Constance keek de vraagster even aan. „Huishouder? Wat een idee!" zei ze. „Ik dacht, dat je tegen ma verteld had. „Dan heeft je moeder me verkeerd begrepen," zei Constance. „Meneer Hedge moet voor vader een paar zaken behartigen." TIENDE HOOFDSTUK DE zakelijke economie is een inktvisch, die naar alle kanten tast en alle dingen grijpt. Zoo werd ook Wally van Nest gegrepen, den avond van dien dag, dat H. Hedge de economie op het dansen had toegepast. Wally was Constance komen bezoeken. Hij was nogal vervelend, maar Constance wou zich zelfs wel laten vervélen. Iedere afleiding van de economie

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 22