HET GEHEIM VAN DE SAFE ,Laat ze maar ravotten, L. S. Keech zegt Leertip. Ze kunnen er tegen, de Van Haren s schoenen. Van Haren weet, dat echte Hollandsche kinderen niet zachtzinnig zijn, daarom maakt hij de schoenen zoo sterk. Alles wat van Haren maakt is trouwens vrijwel onverslijtbaar. De molières die Moeder en Vader kochten ook. En wat prettig zitten ze en wat een geld is er bespaard. SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Eigen filialen in alle voorname plaatsen van Nederland ZWA BTE Piet sloop onhoorbaar het paleis rond van den multi-million- -nair Graves, die, als ieder jaar, zijn landgoed in Florida had betrokken. De eerste Januari bracht Graves naar Miami, even zeker, als hij sneeuw en ijzel bracht aan Xew York. Piet was twee dagen vóór den beurs- koning aangekomen, om terrein te verkennen. Graves bewaarde zijn contanten in zijn eigen safe, die hij meer vertrouwde dan de banken in Miami. Hij ging er groot op, dat er uit die safe nog nooit iets gestolen was. Zwarte Piet had zich voorgenomen, den millionnair om die ijdelheid te laten uitlachen. De inbreker sloop van de eene kamer naar de andere. De groote hond, die aan den voet van Graves' bed sliep, hoorde niets, zoo behoedzaam waren de bewegingen van den dief. Langs kostbare kunstvoorwerpen en zwaar zilver sloop de donkere, snel voetige brandkast-artist, bijna zonder er naar te kijken hij zocht naar de beroemde safe, en vond die eindelijk, in een muur van de bibliotheek in gemetseld, dicht bij den vloer. Het was nogal een klein dingetje en Piet knielde neer, legde zijn gereedschappen naast zich op een Perzisch kleedje. Stil, snel werkte hij, en nu en dan hield hij op, om te speuren naar geluid in de slaapkamer boven, of in de ver trekken van 't personeel achter in 't huis. Alleen het licht van de heldere maan bescheen hem, alleen het geruisch van de golven, buiten op het strand, verbrak de nachtelijke stilte. Éénmaal leek er in de safe, zwak, veraf, iets te tin kelen, alsof er 't een of ander machinetje op gang gebracht werd, en toen wachtte Zwarte Piet geruimen tijd, om met meer aandacht te luisteren. Van 't moment af, dat hij binnen was gekomen, had hij gezocht naar alarminrichtingen bij iederen stap had hij ze verwacht. Dit geluid klonk erg zacht, erg ver. Hij ging op zijn hurken zitten en wachtte met ingehouden adem, wat er verder gebeuren zou. Er gebeurde absoluut nietsalleen de golven, en nu een ietsje wind. Hij ging weer aan 't werk, gebruikte gereedschap en olie. Zijn arbeid mocht niet 't minste gerucht maken. Straks zou de zware bronzen deur geruischloos openzwaaien, want hier was een meester aan 't werk. Er zat goud in de safe. Graves had altijd liefst goud. Voor het goud was die safe er, en de tasch van Piet, naast hem op den vloer, was er met hetzelfde doel. Toen zwaaide de massieve bronzen deur stil open, en een zachte kreet van ergernis ontsnapte den indringer een tweede deur van stevig staal beschermde nog den inhoud van de safe. Op die binnendeur stond met groote letters een opschriftde inbreker boog zich naar voren, om het te lezen, en hfj vloekte, toen hij vier versregeltjes gelezen had Door geen menschenhand zij deze deur gekorven wees gewaarschuwd, want er zijn er méér gestorven. De inbreker ging weer op zijn hurken zitten en tuurde rond. Hij schrok, toen het lange zijden gordijn zacht de kamer in geblazen werd, want hij had een raam opengezet, om er door te kunnen ontsnappen. Hij veegde het zweet van zijn verhitte voorhoofd, en sloeg zijn oogen op naar een schilderij boven de safe. De voorstelling joeg een rilling van angst door zijn ruggegraat. Het was een groote figuur van een engel met gouden vleugels, in een lang, wit kleed, dat op den wind scheen te zweven. De eene hand droeg een drei gend zwaard, dat naar de safe wees. Zwarte Piet trok zich onwillekeurig iets terug toen haalde hij zijn schou ders op en ging weer aan 't werk. „Bangmakerij," mompelde hij. „Wat denkt zoo'n ezelskop...." Een door de wol geverfden dief bang maken Zwarte Piet lachte stil en werkte door, maar toch keek hij nu en dan op naar den engel der wraak, ,,'t Is in ieder geval goed geschilderd," mompelde hij. „Lijkt net, of 't zóó van den muur zal komen om je een opstopper te geven." De tweede deur was lastiger open te krijgen dan de eerste, de inbreker had heel zijn kunst noodig, om haar open te krijgen zonder gerucht. Weer hoorde hij even een zwak, heel ver getinkel, en wachtte hij, bang voor alarm. Opeens kwam er een klik, de bek van 't slot schoot terug, en de tweede metalen deur ging zonder geluid open, zooals de eerste gedaan haden op 't zelfde moment klonk er een schreeuw van wilden angst, en een vliegende mannengestalte, waanzinnig van schrik, trok de gordijnen weg, schoot het raam door en vluchtte, het pad af. Een paar minuten later stonden Graves, zijn vrouw, alle bedienden en twee politie-agenten voor de open safe. De vergulde binnenkant was niet aangeraakt, de inbrekerswerktuigen lagen over den vloer verspreid. „Hebt u hem betrapt, meneer V' vroeg de eene agent. „Ja eh. ik Md hem haast," antwoordde Graves. „Er is niets weg, zooals u ziet. Hij werd net op 't juiste moment gestoord." „Hoe zag hij er uit „Dat kan ik u niet zeggen, 't Was donker." „We zullen hem wel vinden," zei de agent. „Hij heeft een massa gereed schap achtergelaten." „Neem dat maar mee," zei Graves. rPoen de millionnair alleen was met zijn vrouw, lachte hjj. Hij knielde voor de safe neer, en duwde zacht de stalen deur dicht. Er kwam een zwak getinkel in de verte. Toen liet Graves de deur- opeens openspringen. Een reusachtige, zwartbruine spin sprong uit de safe, vlak in zijn gezicht, en schoot toen terug. Weer lachte Graves, en hij stond op van den vloer, maar zijn vrouw huiverde. „Mooi ingericht, hè V' zei Graves. „Een foefje met een psychologisch effect." „Psychologisch of niet," zei zijn vrouw, „ik wil je wel eerlijk vertellen, dat ik zóó flauw viel, als dat ding op me af kwam, al weet ik nog zoo goed, dat 't niets is dan rubber en haar en een paar veertjes en draadjes." Van Haren biedt U een Derschei- denheid zooals U nergens vindt. De schoen voor het kind: in prima lakleder vanaf f 0.95, in het beige Danaf f 1.25. De schoen voor Moeder: flexible damesschoen van beige suède leer, groote buigzaamheid,prettige dracht in den zomer, f 3.90. De schoen voor Vader: in prima calfs- of lakleder, reeds vanaf ƒ3.50.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 30