Scheert U met een mootje oJVLauretania door J. CyV[. Smith HOE EEN HEERSCHERES DER ZEE TEN GRAVE DAALT liebben ingepakt en verdwenen zijn dan wordt de Mauretania weer overge geven aan een overschot der beman ning. die ongetwijfeld heeft staan zieden bjj de bittere vernedering van de kranige juffrouw. Al is zij geplunderd, er is nog leven in haaren weg zal zij varen, trotsch en statig, onder eigen stoom, naar haar laatste haven, als een koningin naar haar schavot. De Mauretania in de haven van Southampton. lasgow is die laatste haven, een droogdok haar sterfbed. Er zijn bijna evenveel handen noodig, om een schip te sloopen, als om het te bouwen. En 't moeten bekwame handen zijn ookIets aan stukken scheuren kan iedereen maar er is zorg en ervaring noodig, om 'n schip bij de zoomen uit elkaar te leggen, zoodat er geen waarde wordt verspild, geen gevaar wordt ge waagd. Eeii goed schip kan in menig opzicht vergeleken worden met een zorgvuldig gebouwden auto. Er is uitstekend ma teriaal in verwerkt, en heel nauwgezet verwerkt haalt men 't materiaal weer uit elkaar, dan '<an zeer veel, zoo niet alles, op nieuw gebruikt worden. De sloopers weten precies, waar zij met al dat materiaal heen moeten. Het hout van de dekken wordt licht gekocht door fabrieken, die tuinmeubelen en dergelijk „ruw" werk vervaardigen. De verschei denheid van metalen, die uit den romp te voorschijn zal komen, kan in iedere metaal-industrie gebruikt worden, want er zal geen ver-schil van kwaliteit zijn ontstaan door dien ouderdom van dertig jaren bij den bouw of de reparatie van schepen kan dit metaal kalm weer dienst doen rAuizenden tonnen staal zullen naar de smeiterijen gezonden worden het is dus niet onmogelijk, dat er een gedeelte van wijlen de Mauretania in de aanstaande Queen Mary terecht komt. En een groote hoeveelheid staal is van zoo'n fijne kwaliteit, dat het zijn loopbaan zal beëindigen in den vorm van scheermesjes. Dat is de zonderlinge kringloop van het leven iemand, die vroeger op de Mauretania reisde, of u, die dit artikel leest, staat zich wellicht te zijner tijd te scheren met een mootje Mauretania, zonder er zich van bewust te zijn En daarna is het uit met het schooue staal. of het moest wéér uit den schoot der aarde of van den oceaan te voorschijn komen, over eeuwen, en in een nieuwe beschaving op nieuwe wijze verwerkt worden. Men kan nooit weten. Intusschen heeft men voorloopig de handen nog vol met het uitrafelen van den scheepsromp. Dat is een werkje, waar men niet te licht over denken moet. Honderden volgeladen wagons zullen weggesleept worden van het terrein der sloopers, duizenden zwaarbevrachte auto's zullen hun weg kiezen naar alle richtingen. De groote ketels en andere stukken uit de machine-kamers zullen uit het scheepslichaam worden gerukt door reusachtige kranen. De stellingen, die bij de afbraak van een groot gebouw gebruikt worden, zijn niets hooger. Een jaar zal er wellicht met al dat werk gemoeid zijn. Na verloop van dien tijd is het uit met de reusacütige Maure tania. Het eene stukje schip na het andere is dan verdwenen uit het droogdok dat is weer leeg, en wacht een nieuwen patiënt. En de schoonste bezittingen der nobele, oude dame zullen over de wereld zijn uitgestrooid, dui zenden souvenirs in dankbare handen. KUKDAG OP HET s.s. MAURETANIA DERTIG jaar lang was zij koningin op zee, de Mauretania nu ligt zij te South ampton in een dok, nog majestueus en mooi, nog veilig en zeewaardig, maar toch veroor deeld tot den dood onder den sloopershamer. Zij is van haar troon gejaagd door nieuwer, sneller typen die kleiner zijn, minder duur in 't gebruik weg er nu mee Straks gaan de afslagers er aan smullen. Zoo'n kolossale verkooping hebben ze denkelijk nog nooit gehad. Vier experts zijn het schip doorgegaan, ieder meubel bekijkend, ieder tapijt betastend, ieder schot bekloppend. Ze hebben een catalogus opgemaakt van 3500 koopen, die men nu probeert aan den man te brengen een verkooping, die acht dagen duurt, iederen dag van half twaalf tot zes uur. Menig artikel zal vlot van de hand gaan, een twist appel der bieders worden misschien. Er zijn al menschen geweest, die vertelden wat zij koopen wilden en waarom zij het koopen wilden menschen, die met de Mauretania gereisd hadden, en door die reis hun leven ten goede zagen keeren. Zij willen een souvenir van het schip bezitten, in, bij of op hun huis plaatsen. p^en man vertelde op een kijkdag, dat hij met de Mauretania voor het eerst naar New York was gegaan, straatarm. Hij kwam vooruit, kon naar Europa terugkeeren in een dure suite van hetzelfde schip en nu wil hij de meubels van die suite in zijn huidige woning opnemen. Een andere meneer zat in een luien stoel in het tweede-klas-salon, toen hij voor 't eerst de dame zag, die bij nadere kennismaking zijn heele hart zou innemen, en vervolgens zijn echtgenoote worden. „Ik ken dien stoel," zegt hij, „ik vind hem vast wel terug, en ik koop hem ook Kleinere stukken, souvenirs aan een prettige reis met de Mauretania, zullen ongetwijfeld door heel wat Engelsehen en Amerikanen gekocht worden. Dat is natuurlijk allemaal erg prettig voor de eigenaars van het schip en voor de afslagers, want de prijzen zullen er aanmerkelijk door stijgen Menigmaal bij een totalen uitverkoop van een schip brengen heel goede dingen een belachelijk klein bedrag op. Maar als zooveel menschen een stukje Mauretania mee naar huis willen nemen, zal er aardig op geboden worden Er komt van alles in veiling een aschbakje en een ameublement, een rubber matje en een bad inrichting. Het stuurrad wordt verkocht en zal denkelijk een aardig sommetje opbrengen en er zijn liefhebbers te over voor den mast met kraaien nest schoon sieraad voor 'n tuin of 'n vredig dak Een gezocht artikel leve ren ookde namen van het schip aan voor- en achtersteven. De kolossale koperen M, de A en de andere letters worden ieder afzonderlijk bij opbod verkocht. Even druk werd er vooruit al geïnformeerd naar de vlaggen en scheepvaart-instrumenten van het vaartuig. Het is natuurlijk niet op te sommen, wat er alle maal onder den hamer komt. Gereedschappen een compleet stel voor ieder beroep uitrustingen voor tandartsen tooneelbehoefteu sport-apparaten: roei-machines, boksballen, kunstpaarden en elec- trische vermageringstoestelleu al wat er voorkomt in een vrij weelderige stad Eerst gaat alles weg, wat los zit, tot de reddings booten toe, die wellicht volgend jaar als pleizier- vaartuigen dienst doen op Theems, Amstel of Schelde. Dan gaat men aan 't breken de schotten uit de salons en hutten en dienstvertrekken. Kostbaar houtwerk is er veel op de Mauretania Beroemd is het antieke eikenhout der eerste-klas-salous, gebeeld houwd in oud-Franschen stijl. Dat zal wel in het huis van een millionnair of in een luxueus hotel terechtkomen. Maar er is nog meer moois in de hout- afdeeling ingelegd mahonie, ahorn, satijnhout enz. Het „mee naar huis nemen" van die souvenirs kan nog een heel werkje worden. Tenslotte dan, als het vinnige bieden is uitge storven, en de laatste kooper langs de loopplank verdwijntals de afslager en zijn mannen hun boeken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 33