afgeleverd werd, daaraan wijdt hij nauwelijks een gedachte. Gewapend met 't cyclopenoog van de camera brachten wij daarom eens een bezoek aan een bekende Nederlandsche sigarettenfahriek en wij geven hierbij een getrouw verslag van dit zeer interessant bedrijf. Alléén den heerlijken geur van de Oostersche tabak, waarvan de geheele fabriek als doortrokken is, kunnen wij onzen lezers er niet bij verschaffen. Het karakter, de smaak van de sigaret, haar geur en aroma staat en valt met den „mélangeur", 'n tabaksvakman, die rookend en ruikend bepaalt, welke en hoeveel soorten tabak gebruikt zullen worden voor 'n sigaret van 'n zekere kwaliteit en prijs, 't Hoofd van dezen onmisbaren vakman is steeds in 'n dichte rookwolk gehuld, gelijk de top van den Glriekschen Olympos bij hem op tafel fan is er nog de banderoUeermachine, wier eenvou dige bewerking de sigaretten 100% duurder maakt ten behoeve van onze berooide schatkist. bevinden zich tabak en sigarettenpapier, en 't klinkt gek, maar in deze moderne sigarettenfahriek draait de mélangeur z'n sigaretten met de hand. 'n Mélange kan uit tien tot twintig soorten tabak bestaan, die eikaars kwaliteiten completeeren tot een geurig, harmonisch geheel. Nu begint de eigenlijke fabricagede tabak, die uit 't Oosten in geperste balen wordt aangevoerd, wordt nu door meisjes „geplukt", d.w.z. de blaadjes worden van elkaar gehaald de geplukte tabak wordt Als de saamgeperste tabak uit de balen komt. moeten eerst de blaadjes van elkander worden geplukt. Links: De mélangeur Js de gewichtige man, die vast stelt, hoeveel en wélke soorten tabak er voor een bepaald merk noodig zijn om de vereischte geur en smaak te bereiken. Het verpakken in doosjes eischt ffroote handigheid en nauwkeurigheid om voldoende snél en toch on berispelijk te werken. gemêleerd en in kerf- machines tot dunne draadjes gesneden. Deze dun gesneden ta bak wordt opgezogen door een pneumatische ontstoffingsinstallatie, die alle stof en onzui verheden afzondert en zoodoende een sigaretten- rooker 100% tabak garan deert. Pitten van zuidvruch ten, vezels en haren van gonje en hoopen stof, die, wanneer ze in de sigaret terecht komen, 't genot van den rooker vergallen, worden netjes door deze vernuftige machine verwijderd. Deze onzuiverheden maken nog drie tot vier procent van de verwerkte tabak uit. hebben gedrukt, vult deze huls niet tabak, hecht den naad met plantenlijm en 'n snel draaiend vlijm scherp mes snijdt de lange, onafgebroken sigaret in gelijke stukken van de bekende lengte. Na in de droogkamer eenigen tijd te zijn gedroogd, worden de sigaretten in doosjes verpakt en op deze doosjes plakt de banderolleermachiue de bekende belastingbanderol. Deze kleine formaliteit maakt onze sigaret precies 100% duurder en dwingt den sigarettenfabrikant tot 'n uitgave van méér dan een millioen gulden per jaar ten bate van onze berooide schatkist.. De sigaretten zijn thans voor verzending gereed en wachten op de koopers, die ze straks in rook zullen doen opgaan. WIEL v. d. RANDEN. \j ervolgens gaat de tabak naar de sigaretten- machines, die met een capaciteit van duizend stuks per minuut 'n onafgebroken stroom van sigaretten spuwen. Deze machine is werkelijk 'n wonder van techniek van 'n rol sigarettenpapier maakt zij 'n huls, na er eerst firmanaam en merk in twee kleuren op te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7