Het Slot Ter Hoog,e op Walcheren <4 PW •5» 9» m |T Voor-aanzicht van het slot Ter llooge, zooals het adder den trotsehen boomengroei schuilgaat. Bloeiende kastan jes. Hoog opgaande en rijkvarieeretuie begroeiing in het slotpark. ER is een tijd geweest, dat „Zeelands tuin" één bekoor lijke verzameling van bui tenverblijven geleek, dat het eiland Walcheren kon schijnen geschapen te zijn, louter en alleen ten gerieve van deze reeks kostbare bouwsels met hun statige parken, hun blinkende vijvers en kleurige tuinen. Die periode is lang voorbij. De nivelleerende tand-des-tijdsheeft- ook hier niet veel overgelaten van eene voornaamheid, die in haar algemeenheid, om zoo te zeggen, te duur in het onderhoud was geworden. Van de meeste buiten verblijven resten slechts schamele en scliaarsche rudimenten, soms in den vorm van iets, dat met een eenigszins weidsch woord ruïne zou kunnen heeten vaker nog in niets anders dan een aanduiding van de plaats, waar ze zich weleer verhieven. Tot de weinige specimina, die dapper genoeg weerstand hebben weten te bieden aan deze ver gankelijkheid, behoort het slot Ter Hooge, even buiten Middel burg rechts van den straatweg naar Koudekerke gelegen. Herhaalde malen in den loop der eeuwen onderging dit slot de voor zijn behoud noodzakelijke verjongingskuren, werd er aan ge metseld en getimmerd, opdat het gespaard zou blijven voor het verval. Zooals het in de middel eeuwen was, is het nu natuurlijk niet meer verduur zamen gaat nu eenmaal niet. Maar als kostelijk vertegenwoordiger van de soort handhaafde het zich in voortreffelijken staat. Het eerste kasteel, dat den naam Ter Hooge droeg, moet omstreeks 1300 gebouwd zijn, volgens Smalle- gange door Anna van Borssele, volgens andere geschiedschrijvers door Klaas van Borssele, wiens zoon in 1379 Wolferd van der Hooge genoemd wordt. Geruimen tijd is het slot in den tak Van Borssele van Brigdamme gebleven naderhand ging het (door huwelijk) over in den tak Van Borssele van der Veere. Het zou ons te ver voeren, al de bewoners hier in successie de revue te laten pas- seeren. Enkelen hunner willen we .noemen met daarbij eenige merkwaardige historische feiten. Zoo heeft het slot op den 20sten April 1572 aan een bestorming bloot gestaan. Veere en Vlissingen waren van de Spanjaarden afgevallen van deze beide steden uit werd een aanval op Middelburg ondernomen, dien de Middelburgers echter wisten af te slaan. Daarop wierpen de soldaten van den Geuzenaanvoerder Bloys van Treslong zich op het kasteel Ter Hooge, dat zij stormenderhand innamen. Wat hiervan de onmiddellijke gevolgen zijn geweest,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16