m aai Smetteloos wit, gelijk de veder tooi der giervogels uit het park, zijn de muren van het huis Staverden, zooals dit een dertigtal jaren geleden herbouwd werd op de grondvesten van het oude kasteel. Deze opname toont de achterzijde van het buiten in zijn prachtige omgeving van groen. het leengoed voorkwamen, voort te zetten en te bevorderen. En wel waren het zeer zeldzame dieren in de lage landen aan de zee, eertijds in den riddertijd, deze witte pauwen, want is him vaderland immers niet het verre Azië, een gebied tot waar slechts een hoogst enkele middeleeuwsche Westerling vermocht door te dringen r De heeren van Gelre eischten.als schatting de veeren van Staverdens witte pauwen voor zich op, want uit witte pauweveeren bestonden de helm bossen van die van Gelre. Zoolang dan ook de hertogen van Gelre geregeerd hebben, werden op Staverden witte pauwen met zorg gefokt, en het was daarmee een unicum. Een dertigtal jaren geleden werd op de grond vesten van den ouden burcht door den vader van den tegenwoordigen eigenaar van het huis Staverden, den heer H. Th. 's Jacob, het tegenwoordige kasteel gezet. De lieer H. Th. 's Jacob zorgde er al spoedig voor, Menige prachtexemplaren der zoo zeldzame witte pauwensoort. Ongeveer vierhonderd dezer pauwen worden thans op hel kasteel Staverden gehouden, hetgeen het park rondom een eenig aanzien geeft. De sneeuwwitte siervogels, waarnaar Staverden oud tijds ook wel de Pauwenburcht werd geheeten. De heeren van Gelre legden hun leenmannen van Staverden de verplichting op tot instandhouding der witte pauwen en tot jaarlijksche levering der pauweveeren, welke voor de hehnbossen der graven en hertogen van Gelre gebruikt werden. dat Staverden weer zijn witte pauwen kreeg, ten einde de traditie van den Panwenburcht te kunnen voortzetten. Thans bestaat het pauwenvolk reeds uit ongeveer vierhonderd prachtige dieren, die met de uiterste zorg gekweekt en verzorgd worden. Vierhonderd witte pauwen, de grootste verzameling dezer dieren ter wereld Doch niet voor helmbossen worden nu de sneeuw witte veeren gebruikt, want de tijden zijn veel veranderd sedert de heeren van Gelre verdwenen. De veeren worden thans geëxporteerd, voorname lijk naar Parijs en naar Amerika, waar zij in hoofd zaak gebruikt werden voor den pronk der variété theaters. Doch nu Parijs, het mode-centrum par excellence, voor kort het gebruik van pauweveeren voor dameshoeden begon voor te schrijven, siert Staverdens witte pracht reeds menigen vrouwen- hoed in het buitenland. En lang zal het niet meer duren of ook onze Nederlandsche schoonen zullen een hoofdtooi dragen, waarop witte pauweveeren prijken de staartpennen der witte pauwen van Staverden, den Pauwenburcht. H.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3