7 ÏM De kop van een West- A jrikaansehen sprinkhaan gangsters te zamen en ieder jaar onnoeme lijke schade aanricht, menschen en dieren doet verhongeren, cul turen en plantengroei vernietigt en bij zijn vertrek een beeld van troostelooze ellende en verwoesting achter laat. De sprinkhaan Op het. eerste gezicht lijkt een sprinkhaan al een heel onschuldig beestje, vooral wan neer hij moederziel alleen in den glazen pot van den schooljongen gevangen zit en men hem stellig niet voor zoo'n grooten boosdoener zou durven verslijten, maar hij ontpopt zich als een veelvraat en vernieler, wTanneer hij deel uitmaakt, van een zwerm één van vele millioenon sprinkhanen. Sommige soorten sprinkhanen zijn honkvast, ze houden zich op in een bepaalde omgeving, vermenig vuldigen zich snel, doch verplaatsen zich niet. Ze zijn natuurlijk een hinder voor de bewoners dier streken, maar een direct gevaar leveren ze toch niet op. De groote sprinkhanen-zwermen komen veel vuldig voor in Voor-Indië, de Philippijnen, Noord en Zuid-Amerika en Afrika. De afstanden, welke een zwerm somtijds kan afleggen, zijn ongeloofelijk men heeft er eens een gezien boven de zee 2000 K.M. van land verwijderd. Een voorbijtrekkende zwerm bestaat uit milliarden sprinkhanen en heeft een uitgebreidheid van honderden vierkante kilometers. Enorme grasvlakten zijn op hun doortocht in een ommezien in een dorre woestenij herschapen, ze vreten de oogsten van de akkers, vermoorden allen plantengroei en brengen menschen en dieren tot den hongerdood. Men heeft getracht ze vanuit vliegtuigen te bestrijden met gas, doch hun aantallen zijn tè groot en tè verspreid, dat dit middel eenige kans op succes zou hebben. Een zeer afdoende methode is de vrije voortplanting belemmeren door, zoodra een zwerm ergens neergestreken is, de broed plaatsen te vernietigen, doch dit brengt dikwijls groote moeilijkheden met zich mee en is ook niet altijd mogelijk. De Zuid-Afrikanen betitelen den sprinkhaan heel terecht als Staatsvijand No. 1 we kunnen ons nauwelijks voorstellen met welke vreeze de komst van een zwerm tegemoet wordt gezien en welke onberekenbare schade zij ieder jaar kan aanrichten. Onze foto's geven u er maar een betrekkelijk beeld van. De sprinkhanen strijken m zoo grooten getale op de plan ten neer, dat de bladeren nog maar ternauwernood zichtbaar ijn. Rechts: Roe er na enkele oogenblikken uit zien. De sprinkhanen hebben vrijwel al 't groen weggevreten. Een wolk sprinkhanen drijft voorbij! Deze foto werd geno men in Zuid-Afrika. ï'Xtor'. -4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7