rattenjacht op de De „Hora"-spuit blaast het giftige gas in de rattenholen. AMSTERDAM JI Amsterdamsche gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst is deze week met de verdelgingscampagne begonnen tegen de honderdduizenden ratten, die de hoofd stad bevolken. De rat is uiterst schadelijk niet alleen vernielt zij jaarlijks over de gelieele wereld voor millioenen guldens (Amerika 625 mill., Duitschland 120 mill., Frankrijk 100 mill.); doch ook de hygiënische gevaren eener rattenplaag zijn niet te onderschatten, 'n Ziekte, die de rat rechtstreeks of door haar parasieten overbrengt, is o.a. de ziekte van Weilhoe groot 't besmettingsgevaar is, blijkt uit 't feit, dat van de in Amsterdam gevangen ratten 52 draagsters waren van de micro-organismen die de ziekte van Weil veroorzaken. De ratten- soorten, die in ons land voorkomen, zijn de bruine rioolrat en de zwarte of zolderrat, ook lmisrat genoemd. De rioolrat is veel krachtiger dan de lmisrat en heeft sedert hare komst in Europa de lmisrat bijna geheel verdrongen. HOE BESTRIJDT MEN DE RATTEN? AMSTERDAM is daartoe in wijken verdeeld en gratis zijn aan de zittingslokalen van den G. G. en G.-Dienst de ratten-verdel- gingsmiddelen voor 't publiek te krijgen. Deze middelen bestaan hoofdzakelijk uit zee-ajuin- praeparaten, welke voor mensch of huisdier onge vaarlijk zijn. 'n Gebruiksaanwijzing wordt er bij gegeven en is ook noodig, want de rat is zeer slim en argwanend en zal, als in hare onmiddellijke omgeving sterfte optreedt, de pakjes vergiftigd voer niet meer aanraken. De samenstelling van 't. voer is daarom afwisselend. Een rattenverdelger vindt het cadaver van een enorme waterrat. Nu eens visch, dan brood, vleesch of gehakt. De afdeeling Volksgezondheid, onder leiding van dr. H. Peeters, heeft 'n mobiele garde gevormd, be staande uit zes ploegen wachtgelders van drie man plus een voorman, die met moderne middelen 't, offensief openen. Deze moderne rattenvangers, die de tooverfluit van den rattenvanger van Hameln missen, jagen giftige gele gassen in de rattenholen zij bedienen zich daartoe van ,.de Hora"-spuit, waarin zich 'n patroon bevindt met 'n chemisch praeparaat deze patroon wordt aangestoken, wanneer de spuit in 'n hol is geplaatst, 't Zeer giftige gas verspreidt zich in de holen, waarvan de uitgangen tevoren zijn dichtgetrapt, en brengt den dood aan duizenden ratten. Ook zal 't personeel van den G. G. en G.- dienst nog massa's pakjes vergiftigd rattenvoer op verschillende plaatsen uitleggen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2