EEN GEHAAKTE REISDEKEN HET ONDERHOUDVAN ONZE TOILETBENOODIGDHEDEN Voor den Picnic 36 WIE zelf een reisdeken wil haken moet daar nu mee beginnen, teneinde met de groote va- cantie gereed te zijn. Als het met de Pinkstervacantie eens regenachtig, somber weer mocht zijn, wat niet te hopen is, dan is dit een aardig, prettig werkje, waaraan de heele familie mee kan doen. De reisdeken wordt van zeer dikke wol in drie kleuren gehaakt en vervolgens doorgestopt. Hierdoor ontstaat een fraai en ongemeen patroon in ruitvorm. De deken heeft een afmeting van 1.40 M. x 1.40 M. Elk vierkant bestaat uit 13 stokjes, onderling ge scheiden door telkens 1 losse. De lichte baan bestaat uit 13 toeren die af wisselend bijv. beige-rosé en roest-rood gewerkt worden. De donkere baan, eveneens uit 13 toeren bestaande, wordt met negerbruine wol gehaakt. Als de ondergrond gereed is begint men met hot doortrekken* der draden. Elke toer dien men door- stopt wordt tweemaal doorgestopt, d.w.z. heen en terug met verspringen, waarbij men de grove bor duurnaald achterstevoren hanteert. Men stopt met een dubbelen draad. Men gebruikt voor het doorstoppon de kleuren afwisselend en afstekend en wel dertien maal twee dubbele draden per vierkant. VOOR DE HUISVROUW De donkere vierkanten, doorgestopt met donker bruin, blijven effen, terwijl de naastliggende donkere vierkanten met, do beide lichte tinten worden door gestopt. Men verkrijgt zoodoende dus effen donkerbruine ruiten, donker gestreepte en licht gestreepte ruiten. Het fraaist wordt deze reisdeken wanneer men opeenvolgende, in elkaar vloeiende tinten verwerkt en geen harde, al te zeer afstekende kleuren. Het vergemakkelijkt het werk wanneer men de doortrek- draden tevoren allemaal op maat afknipt, d.w.z. op 1.80 M. t.w. 1.40 c.M. voor het kleed en ter weers zijden 20 c.M. voor do franje. Voor wie een tochtje op het water gaat maken, voor wie plannen heeft om te kampeeren of naar het strand te gaan en voor alle ouden van dagen met last van koude voeten en knieën is zoo'n lichte, warme, wollen reisdeken een verrukkelijk bezit. HUISVROUWEN, die de picnic-gasten eens op iets anders willen tracteeren dan op 't onge twijfeld smakelijke maar weinig origineele broodje met kaas en broodje met worst, moeten het volgende eens probeeren Een wit of bruin broodje wordt doorgesneden, waarna men het kruim met een lepel verwijdert, zoodat een holte ontstaat. Het kruim wordt langs een grove rasp fijn ge wreven, waarna men 't vermengt met gehakte ham, fijn gewreven hard gekookte eieren, in snippers ge sneden augurkjes, geraspte belegen kaas en fijn gesneden worst. In plaats van ham en worst kan men ook vleesch- resten nemen. Het geheel wordt met gesmolten boter tot een soort deeg gekneed. Een andere, eveneens zeer smakelijke samen stelling verkrijgt men door het broodkruim met tot room gewreven boter en zachte smeerkaas tot een deeg te kneden. Van Edammer of Goudsche kaas snijdt men dobbelsteentjes of plakjes die men er doorheen mengt. Het vulsel wordt met een houten pollepel in het uitgeholde broodje geschept en stevig aangedrukt. Desgewenscht kan men van het aldus gevulde broodje de beide helften wederom samenbinden en in den oven opbakken. Zoo'n gevuld broodje moet stijf gestopt en met een zeer scherp mes in schuine plakken gesneden worden om te verhinderen dat de vulling eruit valt. Ook als avondboterham is dit zeer geschiktmen kan er in dit laatste geval wat rauwe sla bij presen- teeren. VET geworden haar kammen zijn niet altijd gemakkelijk te reini gen, vooral wanneer het stofkamgedeelte door haar- propjes en opgehoopt vet aangekoekt zit. Moeders van groote jon gens met stijf geplakt „Chineezenhaar" weten hiervan mee te praten Een heel gemakkelijk middeltje is het volgende in een kom met warm water wordt een scheut ammoniak gegoten. Hierin legt men den kam en borstelt dezen na tien minuten geducht met een hard nagelborsteltje in de richting van de tan den, dus op en neer. Het reeds gedeeltelijk opgeloste en losgewerkte vuil laat zich nu snel en gemakke lijk verwijderen. Ten overvloede kan men een bosje paardenhaar (als speciale kamreiniger bij kapperszaken verkrijgbaar, bevestigd aan een beenen ringetje) tusschen de tan den van den kam door halen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36