Hoop er niet 't beste van - EEN UITSTEKEND MIDDEL ZEE-KOL doe debeste" in Uw camera! KODAK FILM tegen HUIDONGEMAKKEN Koop Uw f dm bij den kona-fide Kodak-handelaar 29 of je bij de onderneming, die je op touw hebt gezet, het leven er af brengt of wel je hachje er bij inschiet. Ik be greep al heel gauw, dat ik me geen illusies behoefde te maken, wanneer ik bij het terugzwemmen van het eiland in moeilijkheden geraakte. In ieder geval, ze wekten hij mij sterk den indruk, dat ze nooit anders hadden „Wat vroeg Terbut. „Te kijken naar mannen, die ver drinken," antwoordde Jorkens. „Je bedoelt, zeker, dat ze er een bij zondere manier op na hielden om moor den te plegen V' riep Terbut veront waardigd uit. „Geen sprake van," sprak Jorkens. „Ze waren alleen getuige van datgene, waar we het zoo juist over hadden den strijd van de mcnschen om zich op een gegeven oogenblik los te maken van hun zucht naar goud. Enfin, ik schoot uit mijn kleeren en een van de inlanders hielp me bij liet aantrekken van het badpak, daar het van achteren moest worden dichtge maakt. Van voren zaten twee groote zakken met kleppen, om er de goud klompen in te stoppen. De opening van die zakken zat naar beneden, zoo dat je ze eenvoudig dicht móést doen om te voorkomen, dat je er alles weer uit verloor. De kleppen sloten met een knipslot. Het daarop passende sleuteltje hield de vent, die mij met het badpak hielp, in zijn bezit, zoodat je er niet aan behoefde te denken de zakken te kunnen openen, voordat je weer hij den tempel op het vasteland was teruggekeerd. Hij vertelde me bovendien nog een paar bijzonderheden, namelijk, dat het meer vijf mijl diep was en dat het water nu en dan wel eens te keer ging, zonder dat er sprake behoefde te zijn van storm. Verder kon ik zooveel goud van het eiland meenemen als ik maar wilde. Iedereen, die in het bezit was van een kaartje van twee ropijen, had daar het recht toe, maar hij mocht slechts één keer gaan. Dat is op zich zelf niet vreemd. In Soedan bijvoorbeeld krijg je op verzoek volmacht om te jagen op een zeker zeldzaam wild, maar je mag slechts één exemplaar schieten en daarna behoef je er je lieele leven niet meer op te rekenen, dat je het nog eens mag doen." „Ik begrijp alleen niet," merkte Terbut op, „dat je geen boot zocht om den heelen voorraad in een keer mee te nemen." „Dat was onmogelijk," antwoordde Jorkens. „Om te beginnen zou dat als diefstal worden beschouwd, want het goud op dat eiland wordt geacht het rechtmatige eigendom te zijn van een afgod. Dit eigenaardige eigendomsrecht wordt door het Indische gouvernement om zekere redenen gerespecteerd. Het kaartje geeft je alleen recht dié hoeveel heid mee te nemen, waarmede je over kunt zwemmen. Meer staat die afgod je niet toe. En het gebruik van booten is lijnrecht in strijd met de godsdienst opvattingen van de bevolking. Indien je met een boot dat meer opging, zou het denzelfden indruk wekken als wanneer je op een fiets een kathedraal binnenreed. Ik liep 't water in, dat lauw was door de zon, die er uren achtereen op had geschenen en bemerkte, dat het vreemdsoortige badcostuum mij zoo goed als niet in mijn bewegingen be lemmerde. De afstand beteekende in die dagen voor mij niets en zoodra ik me vermoeid voelde, liet ik mij op mijn rug drijven. En zoo bereikte ik in onge veer tien minuten het eiland. Daar lagen de goudklompen voor het grijpen, in een niet te tellen hoeveelheid. Ik overdrijf niet wanneer ik zeg, dat het op sommige plaatsen veel weg had van een goud-kiezelveld. Voor den kleinen tempel zat een oude man. Bij mijn aankomst keek hij niet op, maar bleef naar den grond staren, alsof alleen het goud zijn aandacht had. Ik begon met mezelf te overleggen hoeveel klompen, waarvan vele zoo groot waren als aardappels, ik mee terug kon nomen, nadat ik flink zou hebben gerust. Ik pakte er een paar op om te voelen hoe zwaar ze waren. Nou was het zaak om ze in de zakken te krijgen, aangezien de openingen naar beneden waren. Ook dat had ik al heel gauw opgelost. Ik moest eenvoudig op den grond gaan liggen en het middenlichaam iets opheffen. Alleen die oude inlander voor den tempel beviel me nog niet erg. De manier waarop hij keek, veroorzaakte, dat ik over de heele zaak nog eens grondig ging nadenken. Hij had veel weg van het zwijgende noodlot, dat toeziet hoe een slachtoffer onfeilbaar zeker zijn einde tegemoet gaat, zonder dat er ook maar het geringste wordt gedaan om hem terug te houden. Ik begon ook te denken aan die drie kerels op den oever aan de overzijde, en vooral aan den vent, die mij het kaartje had verkocht. Ik begreep, dat ik, wanneer ik eenmaal een goudklompje in mijn zak had gestopt, de verleiding- niet zou kunnen weerstaan om er meer bij me te steken. En dan was het de vraag, of die kerels wel zoo edelmoedig zouden zijn om iemand, die slechts twee ropijen heeft betaald, met een klei nen rijkdom aan gouderts ongemoeid te laten vertrekken. Tot mijn geluk kwam ik op hot idee, dat ik er wellicht beter aan zou doen alle gedachten aan een op zoo'n wonderlijke en geheim zinnige wijze vergaarden rijkdom uit het hoofd te zetten, want dat het nooit een ongevaarlijke onderneming kon zijn integendeel Stel jullie voor zwemmen met een looden reddingsgordel, die zóó vast om je lichaam zit, dat je hem met geen mogelijkheid los kunt krijgen. Daar begint geen mensch aan, want hij weet, dat hij er onherroepelijk mee verdrinkt. En vergeet niet, dat onder zulke omstandigheden lood nog te prefereeren is boven goud. Niemand zal het in zijn hoofd krijgen om ook maar de geringste hoeveelheid méér mee te nemen, dan hij meent veilig te kunnen overbrengen. Een oogenblik overwoog ik nog een van de grootste goud klompen in mijn zak te stoppen, maar wanneer ik daar thans nog aan denk, weet ik, dat het niet bij dat eene stuk zou zijn gebleven, maar dat ik was blijven „goudrapen". En terwijl ik nog stond te aarzelen, zag ik dien blik weer van den ouden, inlandsc.hen tem pelwachter en dat deed de deur dicht. Ik snelde naar het water, stootte onderweg mijn grooten teen nog aan een stuk goud, zonder dat ik me daar echter door op liet houden en zwom terug naar het vasteland. Onderweg kwam het water toevallig in beroerin op de manier, die een van de inlander mij had verteld, maar ik was in veilig beid, voordat het erger werd. Duizenden mannen hebben hun zucht naar geld- verdienen, naar goud verzamelen, weten te onderdrukken, en velen onder hen hebben ongetwijfeld de verleiding net zoo sterk gevoeld als ik. Maar was de verleiding ook maar even grooter geweest, dan had het m'n ondergang beteekend." En Jorkens loosde een diepen zucht. De zucht van een man, die op het kantje af aan een groot gevaar is ont snapt 1 De zucht van een man, die groote rijkdommen zijn neus voorbij heeft zien gaan f Laten we het antwoord op deze vragen schuldig blijven. WIJ HEBBEN EEN KAMER VOL DANKBETUIGINGEN. VELEN BELOVEN SCHITTERENDE RESULTATEN, MAAR ER IS NIETS DAT BIJ ZEE-KOL HAALT. PAS OP VOOR NAMAAK Zee-Kol is ongetwijfeld een uitstekend middel voor de huid. Een middel als Zee-Kol was nooit eerder bekend. Waar het op de huid gebracht wordt, wordt deze fijner en gezonder. De meeste huidongemakken zijn er niet tegen bestand. Alles wat ongezond voor de huid is wordt er door vernietigd. Beschouw Zee- Kol niet alleen als een patent-geneesmiddel; dit is de eenige manier waarop wij iedereen kunnen vertellen welk een schitterend effect Zee-Kol op de huid heeft. Wij leveren aan de groote Londensche hospitalen voor huid aandoeningen, omdat Zee-Kol zoo goed helpt. Aarzelt niet. Koopt direct een doos Zee-Kol en weest er zeker van, dat Uw huid spoedig weer geheel in orde zal zijn. Zee-Kol verlicht ook ten spoedigste alle soorten aambeien, brandwonden, puistjes, enz. Klein blik f 0.80, groot blik f2.-. De onovertroffen Zee-Kol toiletzeep, f0.35 per stuk. HUID-ONGEMAKKEN worden verlicht als Zee- Kol 'smorgens en 'savonds wordt toegepast. Het ef fect is schitterend. BRANDWONDEN Zee-Kol verzacht de pijn en blaren worden voor komen. COUPON Zendt deze coupon met 2 pcstzegels van 5 ets. in, gefrankeerd als brief (of stort het bedrag onder vermelding van dit blad en het gewenschte monster op onze post-giro-rekening 223199) aan Imp. BOROMAG, 258, Heerengracht Afd. K. Amsterdam (C.), en U ontvangt gratis een monster thuis. LIKDOORNS De ergste likdoorns ver dwijnen spoedig als Zee- Kol 'smorgens en 'savonds wordt toegepast. JTR zijn menschen, die met zorg een toestel uitkiezen, maar die het niet kan schelen wat voor film ze gebruiken. Wanneer zij kunnen, „sparen" zij een dubbeltje of twee op een film. En dan hopen zij, dat er wat van terecht komt, en zijn ver baasd als het niet lukt. Om zeker te zijn van succes moet U met een betrouwbare film werken. Kodak film, in de gele doos, is de origi- ngele en steeds betrouwbare film. Regular voor alledaag- Panatomic een fijnkorrel sche opnamen buitenshuis, emulsie, speciaal voor de z.g. bij helder weer. kleingeld-opnamen. Varichroma bij twijfel achtig en somber weer voor alle opnamen. S.S. Panchromatisch voor moeilijke opnamen, b. v. binnenshuis, bij kunstlicht oj 's avonds laat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 29