Silvikrin LONDEN mm BAVIANEN WETEN WAT ZE DOEN MAAGKRAMP GEBISMUREERD BEZOEKT de Ijpi Park Lane Hotel Howard Hotel White Hall WRIGLEYÏ KAUWGOM SLECHT GEHUMEURD MAGNESIUM 30 TOONAANGEVENDE STAD DER WERELD: Verhoogt het genoegen van Uw bezoek door in een van deze schit terend ingerichte Hotels te ver blijven. Prijzen voor elke beurs. Piccadilly, "W. 1. In het hart van Londen, tegenover Green Park en Buckingham Palace en vlak bij het theater- kwartier en de voorname winkelwijken. 400 slaapk., alle m. eigen badk. Eenpersoonsk. vanaf 14 6 d. tweepers. vanaf 25 -. Suites vanaf 42/-. Rest, en grillroom. Orkest. Garage v. 200 auto' Norfolk Street, Stfrand, W.C. 2. Centraal gelegen, bij de schouwburgen. Modern van inrichting. Elke kamer met badk. of str. water, centr. verwarm, en telefoon. Ideale om geving voor ontspanning. Prijzen vanaf 10 6, incl. ontbijt. Tijdige reserveering aanbevolen. Telegr.- adres: Howdotel,London.Tel.: Temple Bar 4400, 70, Guildford Street, Russell Square, W.C. 1. Slechts een minuut van Russell Square. Cen traal gelegen voor City en West End. Telefoon Ter. 5512. Telegramadres: „Luggage, London". Prijzen vanaf 3.3.-. per week. Kamer met ontbijt en bediening vanaf 7,6 d. per dag. Inlichtingen voor reizen naar de Britsche Eilanden, een zckkalender welke alle a.s. evenementen aan geeft, alsmede andere brochures zijn bij alle reisbureaax verkrijgbaar fè&Ut j txocfiti via Jtci&k. cut&ulaQ. VliiMnaan. Jul. ui Quup. QtrnxLBaaea SUUhaj tij da Heis&tAuuix u. da Jiaowuttuvit M4- iaalund ta Vliuinpan GOED VOOR MAAG EN TANDEN PER PAKJE Eli is oorlog op komst in Zuid-Afrika. Misschien kan de strijd nog verme den worden mis schien vindt men 'n andere methode om het doel te be reiken, dat men zich heeft voor gesteld, doch an ders breekt de oorlog uit. Gelukkig is het slechts een strijd van mensch tegen., dier. Wanneer er geen andere mogelijkheid bestaat, zullen de militairen in Zuid-Afrika moeten op trekken tegen een sterken en slimmen vijandde bavianen. Groote horden van deze apen zijn door den honger uit de wildernis in het bergland verdreven en zijn de vruchtbare vlakten van Zuid- Afrika binnengedrongen, om daar te zoeken, wat er in hun eigen gebied niet te vinden is voedsel. Er schijnt bij hen bijna van hongersnood sprake te zijn, want ofschoon zij in gewone omstan digheden uitsluitend plantenvoedsel ge bruiken, eten zij nu ook vleescb zij rooven schapen en verslinden de dieren. Apen in een dierentuin zijn grappige beesten, die de bezoekers met hun gekke sprongen en fratsen steeds vermaken men kan zich desnoods nog voorstellen, dat sommigen een klein aapje als huis dier houden, maar een aap van een grooter of een venijnig soort, een gorilla of een baviaan, ziet men liever achter tralieswanneer men deze weinig aantrekkelijke, nogal griezelige lieren bekijkt, en men weet dat Ze terk zijn, moedig, boosaardig en op- liegend, dan kan men zich eenigszins ooi-stellen wat men voelt, wanneer •en groote horde van deze kleine mon ters de bewoonde wereld binnendringt. 1 >an moeten er straffe maatregelen enomen worden, want de bavianen zijn niet alleen sterk, maar ze treden 'ok vereenigd op en toonen daarbij een limheid en gevoel voor organisatie, lat men bijna aan menschelijke eigen schappen zou denken. Omstreeks 1600 wist de Engelsch- nan Richard Jobson daar al iets van vertellen. „Het is merkwaardig om bij deze apensoort een soort orga nisatie te vinden," schreef hij. „Zij treden altijd gemeenschappelijk op, •rwijl men nooit een andere apensoort hun kudden zal aantreffen. Op ïarsch loopen ze netjes in rijen, de arooten voorop, daarachter de kleinere dieren en tenslotte weer een flink aantal groote exemplaren in de achterhoede om den troep te beschermen tegen aanvallen in den rug. Op geregelde ifstanden loopen groote bavianen naast le kudde alg een soort ondercomman- nten. Als ze halt houden, beschutten de kampplaats met takken en blade- •n tegen de felle stralen van de zon." In Zuid-Afrika hebben de boeren idervonden, dat de bavianen slim genoeg zijn, om niet zoo maar een-twee- drie aan te vallen en in het wilde weg te vechten waar er te vechten is. De vrouw van een farmer zag eens, hoe een kudde schapen door de bavianen werd aangevallen twee apen kozen een schaap uit, de een ging op zijn achter- pooten staan en hield het schaap in zjjn sterke voorpooten omklemd, de ander sloeg met één houw het blatende dier den kop in Een aparte troep nam de rafhmen en honden, welke de kudde wilden ver dedigen, voor zijn rekening. Was het schaap gedood, dan werd het dier dooi de twee roovers let terlijk uit elkaar ge rukt, de stukken werden overgeno men door andere apen, die met 't vleescb wegrenden en 't overgaven aan de „tweede linie", welke den buit dan in veiligheid bracht op flin- ken afstand van het slachtveld. Op deze manier wisten zij dus te voorkomen, dat de gedoode schapen in den steek moesten gelaten worden, wanneer de eigenlijke aanvallers tijdens den strijd verjaagd mochten worden. Wanneet- de schapen binnen een omheining aan gevallen moesten worden, hield een aantal bavianen bij het hek de wacht, die onmiddellijk een waarschuwend ge gil lieten hooren, zoodra er onraad naderde. De aanvallers lieten hun prooi dan dadelijk los en verdwenen in galop, doch later keerden zij voorzichtig terug en hernieuwden den aanval. De waarnemingen, welke van regee- ringswege zijn verricht, om de beste bestrijdingswijze tegen de bavianen te vinden, hebben geleerd, dat boven staande beschrijving alleszins juist is. De hongerige benden weten wat ze doen vóór den overval op een kudde schapen worden verkenners uitgestuurd op bepaalde punten worden schild wachten uitgezet om den troep tegen onverwachte tegenaanvallen te waar schuwen en ten slotte worden de apen „in de diepte" opgesteld, d.w.z. in een aantal rijen op bepaalde afstanden achter elkaar, opdat de reserve dadelijk kau optreden wanneer het voorste gelid hulp noodig heeft. De wijfjes en jongen blijven achter onder bescherming van sterke mannetjes. Zij gebruiken niet alleen hun sterke pooten als wapen ontdekkingsreizigers en jagers hebben ondervonden, hoe de dieren groote steenen als projectielen gebruikten, welke heel goed gericht werden. Hun solidariteitsgevoel laat niet toe, een gevangen soortgenoot aan zijn lot over te laten men heeft gezien, hoe een troep van vijftien bavianen een sterke val vernielden, waarin een van de kudde gevangen was geraakt. Aldus begrijpt men, dat deze sluwe en sterke vijand, die in een groote, geordende massa optreedt, niet gemak kelijk te bestrijden isdat een jacht- expeditie weinig uitricht, wanneer zij een troep van eenige honderden bavia nen ontmoetdat zelfs leeuwen liever een omweg maken, wanneer het ge vreesde leger in de nabijheid is en dat een dresseur onlangs in den Londenschen Dierentuin weigerde de kooi van een baviaau binnen te gaan, ofschoon hij dozijnen leeuwen en tijgers had getemd. Met vergif bereikt men weinig tegen hen, want <!e apen zijn verstandig genoeg, om dit gevaar spoedig te kennen en te ontwijken. Zoodat er misschien geen ander middel overblijft, zooals in den aanhef is gezegd, dan dat een modem leger met moderne strijd middelen tegen de veeroovers optrekt. Tegen gas en mitrailleurs zullen ook de bavianen niet opgewassen zijn. Maag-krampen men zou .kunnen spreken van samentrekkingen der maag-zenuwen. Deze ziekte verschijnsels, die zich voordoen na het verorberen van overmatige maaltijden of door het nuttigen van voed sel waaraan men r»:et gewend is, kunnen ernstige ge volgen hebben. In de meeste gevallen wordt er door aangetoond een overmaat van zuur in de maag, dat alleen door Gebismureerd Magnesium dadelijk on schadelijk kan worden gemaakt. Indien men echter verwaarloost dit te doen kan deze overmaat van zuur, door de prikkeling der teergevoelige maagvliezen, rechtstreeks de oorzaak zijn van nog ergere aandoe ningen. Zure oprispingen, winden, hoofdpijnen na de maaltijden, walging, en dergelijke bezwaren zwich ten eveneens voor Gebismureerd Magnesium. Een kleine dosis Gebismureerd Magnesium, gebruikt onmiddellijk na de maaltijden, doet al deae aandoe ningen verdwijnen en voorkomt in vele gevallen de meer ernstige verwikkelingen die zich kunnen voor doen. Duizenden huisgezinnen bedienen zich dage lijks van Gebismureerd Magnesium en het kan met evenveel succes worden gebruikt door kinderen als door volwassenen. Probeert het nog heden. Gebis mureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten i f I.- per flesch, of f 1.75 per groote flesch. die voordeeliger is. Thans 3 x sterker door Neo-Silvikrin 7{oA£*i^^/loeien cLxn Zei een flesch op Uw waschlafel

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 30