IÜ»M^ KELLY'S GOUDMIJN WiW door James F. F)wyer PBNA ARNHEM v, Heb ik een kans? Van alles is te veel! Dit deuntje wordt afgezaagd Inderdaad, weinig vraag is er en veel aanbod, maar er is een tekort aan bekwamen. Krijgt Ge ooit een kans, dan kunt Ge die alleen aangrijpen als Ge tot de bekwamen behoort. En om bekwaam te worden moet Ge werken en studeeren. Met een praatje komt Ge er niet meer. Studeer techniek thuis, onder vertrouwde leiding, dus bij PBNA. 5 deskundigen regelen Uw studie, 115 deskundige leeraren beoordeelen Uw werk en helpen U. In één woord PBNA staat achter U. Na volbrachte studie eind-examen voor onpartijdige commissie, onder toezicht van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs eft dan gewapend met een PBNA-diploma den strijd gewonnen. Zoo deden velen vóór U; zoo zult ook Gij doen, als Gij Uw voordeel zoekt, want het niet volgen van onze lessen komt U heel wat duurder! Zendt ons onderstaande coupon, en vraagt inlichtingen en prospectus. Enkele van de 200 cursussen van BOUWKUNDE Aannemer van bouuk. werken, Voorber. en def. ex. Bouwk. Opzichter of Tekenaar. Uitv. Binnenhuis-architectOrgel- bouwkunde. Appl. cursus M. T.S., Techn. ambten. Bouwtoezicht, Gas- waterfitter. WA TER BOUWKVNDE Waterb. Opz., Aannemer van uaterbouwk. werken, Betontechni- cus, Betonwerker, Landmeetkun dige, Techn. Ambten, b. d. Rijksw. staat, Uitv.wegenb., Waterb. kund. opzichter, Waterb.kundige, Wegen- technicus. WERKTUIGBO UWK UN DE Autotechnicus en -monteur, Be drijfsleider, Koeltechnicus, Mach. -construct., Machinist en monteur in verschillende bedrijven, Verwar- mingstechn., Vliegtuigtechnic. en -mecanicien, Werktuigbouwk., Werkbaas, Staalconstructeur. CHEMIE Algem. scheikundige, Analyst, Cand. techn. chemicus, GastechnicusOliën en vetten, Techn. Chemicus. ELECT ROT EC H NI EK Electrotechn. opzichter, Electro- technicus, Installateur, Meterijker. Radiotechnicus, Radiomonteur, Sterkstroommonteur, Voorman electr. tractie, Zuakstroommonteur, Dieselmachinist. GEZEL EN MEESTER Verschillende ambachten. NIJ V ERHEI D SON DER WIJS-EX AM ENS. COL' PON opzenden aan PBNA Naam, beroep straat woonplaats Verzoeke prospectus No. 12. - Verzoeke inlichtingen over CIPIER Kelly zette zijn geweer tegen den grond en keek droomerig den moestuin over, die de gevangenis Darlinghurst omringde. Een dozijn ..vertrouwden", licht veroordeelden, die zich uitstekend gedroegen, werkten in een rij, die zich dwars over het aard appelveld uitstrekte, en cipier Kelly vormde den uitersten linkervleugel. Rechts liep cipier Finnerty, en tus- -chen die twee levende hinderpalen op den weg der vrijheid werkte de ploeg gevangenen ijverig. Cipier Kelly was in geen prettige -temming. In zijn binnenste knaagden pijnen van eerzucht hij was niet tevreden met zijn positie en zijn vooruit zichten. Hij was zichzelf den laatsten tijd tot _rrooter dingen in staat gaan achten, en terwijl hij over het veld stond te staren, veegde zijn verbeelding de twaalf gevangenen weg uit zijn gezichtskring, en schilderde zij er lokkende beelden voor in de plaats van Patrick Kelly's succes in levensomstandigheden, ver verwijderd van zijn huidig pad. Maar plotseling vluchtten de droom beelden. Kelly's practische geest werd zich bewust van het feit, dat no. 307, onder zijn medegevangenen bekend als „de Rat", een paar stappen naar links had gedaan, naar een smal stroompje, dat voortkabbelde over een kiezelbed, en nu met een leeg tomatenblik bezig was, een paar handen van den zandigen grond uit te spoelen. De cipier was verbaasd. Hij trad snel op den gevangene toe en beval hem, weer aan zijn werk te gaan. De Rat wendde een slap, sluw gezicht naar zijn bewaker en vroeg met een ge baar om stilzwijgen. „Er zit hier goud, meneer Kelly." pleitte hij, „goud, echt goud De oogen van den cipier stonden achterdochtig, maar hij drong het drei gement terug, dat op zijn lippen lag. De gevangene draaide krachtig het blik, terwijl zijn oogen en zijn tong den beambte smeekten. „Laat me dat ééne blikje nou uit- wasschen," fluisterde hij schor. „Ik weet zeker dat er hier goud zit, meneer Kelly. Ik ben mijnwerker geweest, ik kan 't aan den grond zien." Kelly was wel ineen stemming, om het speuren naar goudmijnen te waar- deeren. Zijn positie boeide hem niet dien morgen, en hij keek gespannen naar zijn gevangene. Met een laatsten ruk zwaaide de Rat het laatste restje modderig water uit het blik, toen tuurde hij naar het bezinksel op den bodem. „Kijkriep hij. „Heb ik 't niet Kelly greep het blik met bevende vingers. Goud En nog slechts enkele minuten tevoren had de fortuin hem gefolterd met visioenen, die niet de minste kans schenen te hebben, ver wezenlijkt te worden. Maar hier was goud Op den bodem van het blik glinsterden drie gele kor reltjes tussclien het natte zand. Kelly schudde ze op de palm van zijn groote rechterhand en keek er begeerig naar. ,,'t Is goud," fluisterde hij. „Absoluut," zei de gevangene. De cipier glunderde over zijn vondst, en de Rat lette scherp op zijn gezicht. Toen keek Kelly op zijn horloge. „We moeten direct naar binnen om te eten," zei hij opgewonden. „Wat moeten we hiermee 1" Hij knikte naar de drie bolletjes op zijn hand. De gevangene dacht even na. „Wat heb ik aan goud," mopperde hij. „Ik kan er niet uit, om er wat voor te koopen, maar ik weet iets, dat ik goed gebruiken kan. Wat zou u zeggen, als ik een staaf tabak wou aannemen voor dat gele goedje, en als ik dan mijn mond hield over de vondst Kelly had de handen al in de zakken, vóór de Rat zijn zin voltooid had, en snel liet hij een ongeschonden staaf in de handen van den gevangene glijden, die gretig toegreep en zijn hand sloot en toen vragend in het gezicht van den cipier keek. ,,'t Is niet veel voor drie stukjes goud," mompelde hij. „Ik zal nog een staaf aan cipier Fin nerty vragen, dan krijg je die ook," stotterde Kelly. „Als je dan in ieder geval je mond maar houdt over 't goud." De tweede staaf, die Kelly aanstonds van Finnerty kreeg, stelde den Rat tevreden er lag een glimlach op zijn sluwe witte gezicht, toen de. etensbel luidde en hij met zijn elf lotgenooten naar binnen marcheerde. Cipier Kelly had echter geen eetlust. Visioenen van goud in niet te wegen hoeveelheden kwamen op voor zijn geestesoog en drongen de dingen van den dag naar den achtergrond. Het aardappelveld was een goudmijn, en niemand wist er van dan hijzelf en een gevangene, wiens stilzwijgen hij ge kocht had voor twee staven tabak. Hij moest den moestuin van den Staat zien te koopen, en dan de schatten opgraven, die de grond bevatte. Kelly had geen geld, en zijn gedachten gingen snel het rijtje zijner vrienden na. Wie had er kapitaal te beleggen Weisier, die een horlogemakerij dicht bij do inrichting hield, had geld - en tien minuten nadat de gevangenen in hun cellen waren gesloten, om het mid dagmaal te gebruiken, was Kelly in den winkel. „Hallo, Weisier," riep hij vroolijk, terwijl hij de drie gele korreltjes op de toonbank legde, „wat zou je geven voor een stuk grond, waar je zulke dingetjes bij emmersvol op kon graven t" Weisier nain de korreltjes éón voor één op, en toen hij ze goed bekeken had legde hij ze weer op de toonbank. „Daar zou ik niets voor geven, me neer Kelly," zei hij langzaam, ,,'t Zijn drie stukjes koper." Toen Kelly in de gevangenis terug keerde, riep de hoofd-cipier hem naar zich toe. „Er zit wat öp voor jou," zei hij grim mig. „We hebben 307 en zijn kameraad 59 gefouilleerd met etenstijd, en we hebben bij ieder een staaf pruimtabak gevonden." „No. 59 vroeg de verbaasdo Kelly. „Ja, no. 59," snauwde zijn chef, „de vriend van den Rat, die in de koper- rij werkt."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8