PAARDENSPORT IN ZEELAND De joyeuse entree van de keurcoüectie harddravers op de Axelsche harddraverijen van Tweeden Pinksterdag, die een evenement zijn geworden onder de Zeeuwsche paardensportfeesten. In bewondering voor het Zeeuwsche paard van het Walchersche ringrijdersfeest op Derden Pinksterdag, een tweede gebeurtenis van beteekenis op tiet gebied van de Zeeuwsche paardensport. STAAT het Zeeuwsche paard in 't algemeen goed aangeschreven, het heeft evenwel zijn reputatie op ander terrein veroverd dan op dat van de speci fieke paardensport, de harddraverij. Harddraverijen, die in Noord-Holland bijna ieder dorpje organiseert, komen hier alleen in Axel voor. Die zijn daar zoo goed georganiseerd, dat werkelijk de daaraan bestede zorg veel meer moest worden op prijs gesteld, zoowel van de zijde van het publiek, dat zich toch zoo gemakkelijk laat lokken naar andere, zelfs wekelijks voorkomende attrac ties, als ook van de zijde van den Axelschen gemeenteraad, die vooral een opzet, die getuigt van durf, kon tegemoetkomen door het heffen van een wat minder drukkende vermakelijkheidsbelasting. Deze lijkt ons te meer onlogisch, doordat de organisatoren, de V.V.V. van Axel, juist door deze nu langzamerhand alom bekend geworden harddraverijen de gemeente Axel tot middelpunt maken van het uitgaande publiek in Zeeuwsch-Vlaanderen en zoodoende niet weinig bijdragen tot bevordering van 'n levendig vreemdelingenbezoek, waarbij de geheele gemeente niets dan baat kan vinden. Juist dit jaar, nu de Axelsche V.V.V zich over deze twee inconveniënten wel eenigszins te beklagen heeft, nl. verminderde belangstelling van het publiek en een extra-belasting van 20 willen wij nog eens nadrukkelijk wijzen op de groote waarde van deze aantrekkelijke paardensportfeesten, die in Zeeland hun weerga niet hebben. Axel is de eenige plaats, waar wij, Zeeuwen, van 'n werkelijk mooie sport kunnen genieten. We dienen op Tweeden Pinksterdag telkenjare in grooten getale van onze belangstelling te blijven getuigen. Een andere sport, die met de Pinksterdagen de harten der paardenliefhebbers sneller doet kloppen, is de ringrijderij op Walcheren. En hier staat het Zeeuwsche paard, dat zoo handig zijn berijder onder den ring weet door te voeren, in het brandpunt der belangstelling. Dit is een sport, die den toeschouwer geen geld kost en daarom over publieke belangstelling niet te klagen heeft. Hier is de vraag meer acuut, of dit oude gebruik eenmaal zou kunnen uitsterven bij gebrek aan deelnemers. Verschillende dorpen, die vroeger aan deze attracties op derden Pinkster dag nog meededen, zijn geleidelijk van de lijst der deelnemers verdwenen. Som mige dorpen verplaatsten hun ringrijdersdag naar een anderen datum, wat, ge zien de concurrentie op de Pinksterdagen, niet slecht gezien is. In elk geval, deze tak van paardensport is op Walcheren nog zoo echt populair, dat voorloopig het moderne vermaak dat eenmaal vastgeankerde gebruik niet geheel zal uitroeien kunnen. Zeeland heeft met de Pinksterdagen weer gedaverd van het hoefgetrappel der paarden. Harddraverijen en ringrijden. Twee sportgebeurtenissen, waarbij het paard nog een hoofdrol speelt. Ook de motorraces beginnen terrein te winnen in onze gewesten. Laten we hopen, dat ze de paardensportfeesten nooit zullen ver dringen want m schoonheid overtreffen deze verre de oorverdoovende geluiden van den knetterenden motorwedstrijd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16