Een verschrikkelijke aardbeving teisterde in 1908 Zuid-Italië en Sicilië. Eet stadje Messina werd totaal verwoest 130.000 menscheidevens waren bij deze ontzettende ramp te betreuren. AARDBEVING Welke verwoesting eenige aardschokken onlangs in California aanrichtten, toont u bovenstaande foto. HET is eigenlijk niets bijzonders, een aard beving in Japan. Dat eilandenrijk beleeft immers een vijfhonderd aarbevingen per jaar gemiddeldIedere week tien Som mige jaren eenige duizenden Het zijn meestal maar lichte schokjes, waar de kranten niet eens melding van maken, waar maar weinig menschen over spreken. Maar soms volgen die bewegingen van de aardkorst elkaar op met korte tusschenpoozen, weken of maanden lang. Op de Sandwich-eilanden werden in Maart 1868 twee duizend schokken geteld En soms deint de grond zoo hevig, dat alles wordt opgeheven of opzij gerukt of door elkaar gesmeten, wat er op staatdat er lange en diepe scheuren in den bodem ontstaan, dat er bergen worden opzij gedrongen, andere, nieuwe bergen opgestuwddat er van bloeiende steden en dorpen niets overblijft dan puin en lijken. Zoo zijn er kortelings weer dui zenden om het leven gekomen, in het Oosten en het midden van Azië.Even een gerommel, dan een paar golvingen van den grond, ieder van een seconde of langer, totaal maar een minuut of vier, soms zelfs maar één krachtige heffing van den bodem, en vernietigd is alles, wat mensch was of menschen - werk op dat stuk „bevende" aarde Een aardbeving en een vulkanische uitbarsting zijn zusjes. Het zijn beide, simpel uitgedrukt, gevolgen van de bewegingen van het vuur, de gloeiende, ziedende massa, die de kern van den aardbol vormt. Daarin raakt soms, denkelijk door de een of andere plaatselijke oorzaak, het vuur opgekropt, en ploft het naar buiten, ergens op een zwakke plek de aardkorst doorborend.Dat is een vulkanische uitbarsting, óók soms een zeer moorddadig verschijnsel. Leven dig herinnert men zich nog de uitbar sting van de Krakatau (een vulkaan, die 203 jaar lang „dood" had ge schenen) in 1883een groot deel van Sumatra en van Java werd er door ge teisterd, 40.000 menschen verloren er het leven door. Dat vloeibare vuur in het midden der aarde slinkt echter geleidelijk, de aarde koelt héél langzaam af. Hierdoor moeten er, gelijk in een haardvuur, dat uitbrandt, holten ontstaan en die holten kunnen, onder invloeden van krachtigen druk op een bepaal de plaats, instorten. Zoo kan er beweging komen in de aardkorsthier kan een gedeelte instorten, elders kan een stuk worden opzij gedrongen of opgestuwd. Het is een eeuwig spel van krachten, van verhitting hier, afkoeling elders, grooten druk ginds en weinig draagkracht dtór, dat de koude, vaste massa rondom het kernvuur in beweging houdt, we zouden kunnen zeggen voortdurend. Het verloop van dat spel hangt natuurlijk af van allerlei omstandigheden, die de wetenschap nog niet eens alle in haar volle macht kentde aantrekkings kracht der maan b.v., de ligging der zeeën, enz. En die afkoeling der aarde, de langzame samentrekking van de aardkorst, die er het gevolg van is, heeft nog tal van andere gevolgen dan de hevige natuurver schijnselen, die wij zooeven noemden. Ook de berg ketenen zijn er bijvoorbeeld door opgestuwd. Ook de Zuiderzee is er door ontstaan. In het verloop dier geleidelijke samentrekking komen soms heftige momenten voor, krachtige verschuivingen of verheffingen of golvingen van den bodem. Dat zijn de aardbevingen, die op de lange lijst van de rampen der menschheid staan. Die breu ken en instortingen van de aardkorst vertoonen zich natuurlijk op de plaatsen, waar de weerstand het geringst is. De verschillende vorming van de aardkorst op verschillende plaatsen is oorzaak, dat

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2