ra l Odo LEIDSCHE HUTSPOT Waar transpireert U? ZWARTKOP SHAMPOD Trannosan Tegen Transpiratie tfbcï Mmdmcó MAetnu Trannosan BLOND-SPECIAAL IN GROEN WITTE VERPAKKING ftet wiodefone AcuiMiMzbiAmictdeê 31 DE stad Leiden werd door de Spanjaarden belegerd, en de nood was groot. Den 23en Juni 1572 had Leiden partij gekozen voor den Prins en op S October van hetzelfde jaar werd er een vendel Oranje-soldaten in de stad gelegerd. Het duurde echter nog een jaar, eer de Spanjaarden te Haarlem de handen vrij kregen, en hun aandacht naar Leiden konden wenden. Troepen van Alva, onder commando van Valdez, wierpen schansen rondom de stad op en begonnen haar te belegeren. Er volgde een zorgelijk half jaar voor de Leidenaren. Er werd een rantsoenee ring van levensmiddelen ingesteld, er werden papieren noodmunten geslagen, er werd gecollecteerd ten behoeve der armen, die dan toch nog niet genoeg te eten kregen. Kortom de nood was groot. Tot Lodewijk van Nassau in 't Zuiden des lands een inval waagde, en Requesens de troepen uit Holland daarheen riep. Leiden was vrij - 25 Maart 1574 konden de poorten weer open Men ging de muren en tuinen opknap pen, die beschadigd waren men maakte zich gereed, weer opgewekt als vanouds kermis te vieren maar toen die kermis twee dagen oud was, stond Valdez opnieuw met een aanzienlijke krijgs macht voor de stad (25 Mei), en werd een troepje soldaten, dat hem tegemoet was getrokken, verslagen. Opnieuw was Leiden ingesloten opnieuw begon er een nood, die steeds groeide. Men wist wel zeker, dat de Prins al het mogelijke deed om de benarde stad te ontzetten, maar zelf kon men niets doen, wijl men met de maatregelen van den Prins niet op de hoogte was. Er werd besloten, een koerier naar Delft te zenden, om inlichtingen en bevelen te vragen. De keuze viel op een zekeren Roelof Arentsz. Er werd hem een briefje meegegeven, in een hollen kogel gebor gen, en een vriend bracht hem met een schuitje de stad uit, langs de Vest, tusschen de Spaansehe schansen door. Den volgenden avond, tegen midder nacht, zou de vriend weer met zijn schuit je in den Vliet zijn bij de Lammen schans, om Arentsz terug te brengen de stad in. Arentsz verscheen inderdaad op het afgesproken uur aan den oevermaar daar zag hij een zestal Spanjaarden op zich afkomen, terwijl het schuitje van zijn vriend midden in de vaart lag. De koerier werd door de Spanjaarden gegrepen, en hij begreep, dat hij verloren was. Maar voor één ding moest hjj zorgen het antwoord des Prinsen, weer in een hollen kogel geborgen, mocht niet in de handen van den vijand vallen Hij dacht na, en vond maar één veilige manier om den brief te redden. Snel stak hij de hand tusschen zijn kleeren, greep den kogel en wierp dien met een behendigen zwaai in het schuitje, voor de voeten van zijn vriend. Er werd op het schuitje geschoten, en de roeier, die toch zijn vriend niet redden kon, keerde met fermen riemslag naar de stad terug. Arentsz werd door de Spanjaarden gedood, maar liij had zijn stad gediend reeds was de bood schap van den Prins in handen van burgemeester Pieter Adriaansz van der Werff. tiet zeewater, zoo hadden de Staten besloten, moest Leiden redden, de Spanjaarden verjagen. De dijken werden doorgestoken, en het water overstroom de Rijnland, maar bereikte het hooger gelegen Rijnland niet. Het werd Septem ber, en nog kouden de Spanjaarden spotten met de vruchtelooze pogingen, om Leiden uit hun handen te rukken. En binnen de stad vreesde men. Zou men het beleg kunnen uithouden, tot de wind naar het Westen draaide en zeewater bracht Steeds moedeloozer werd de bevol king steeds meer moeite kostte het Van der Werff, Van der Does en Van Hout, den burgers moed in te spreken. Den 29en September zat een menigte vermagerde, uitgehongerde mensehen met wanhopige blikken op het bolwerk naar de Lammenschans te turen. Zou inert zich maar niet overgeven 1 „Neen Niet overgevenriep een jonge man, Willem Berkhey, die met een aker en een emmer den wal opkwam. ..Kijk eens Hij had gehengeld, in de vest bij de Koepoort, en liet een visch zien, dien hij gevangen had. „Een botje," riepen de burgers. „Jawel, maar wat voor een botje Kijk eens goed zei Berkhey. ,,'t Is waarachtig 'n zeebotzei een der omstanders, die de vangst nauwkeu rig bekeken had. „Een zeebotEen zeebotHet zeewater komt binnen Inderdaad het zeewater kwam en de sokepen van Boisot vonden genoeg water in de vaarten en vlieten, om dooi te dringen tot het Papemeer en d< schans van Lammen aan te tasten. Maar die schans was sterk. Lang nog kon dat Spaansehe bolwerk het ontzet vertragen 's Nachts echter zagen de Leidenaars vele brandende lonten uit de sclian- naar buiten bewegen, en daarna bleef het stil en donker in de versterking der Spanjaarden. Zouden zij Lammen ont ruimd hebben Tegen de ochtendschemering besloot een zekere Gijsbrecht Schaeck, te gaan kijken zijn leven te wagen, om zijn stadgenooten gerust te stellen en het uur der bevrijding te verhaasten. Hij roeide naar de Lammenschans, sprong uit het schuitje, klom tegen de schans op Hij zag niemand, sprong naar binnen. De poort was open, de brug neer, en geen soldaat was er te bekennen. Hij ging weer naar buiten, en op het hoogste punt der versterking staande wuifde hij met zijn hoed het afgesproken teeken. om aan zijn medeburgers te berichten, dat de Spaujaarden waren afgetrokken. Schaeck ging daarop terug, om de schans nader te verkennen. In het wachthuis vond hij nog eenig huisraad, o.a. een ijzeren pot naast de schouw. Hij keek in den pot.en vond er een rest hutspot in. Zooiets heerlijks had hij in geen maanden geproefd Hij begon te schransen, maar had zijn maag nauwelijks half gevuld, toen hij voet stappen hoorde. Verschrikt sprong hij op.maar het waren geen Spanjaarden; het was een Leidenaar, die kwam kijken, of Schaeck niet in een hinderlaag was gevallen, of de schans inderdaad door den vijand ontruimd was. De man kreeg óók zijn portie van de hutspotvervolgens' ging Schaeck naar buiten -den pot nam hij als zegeteeken mee en waadde over het ondergeloopen land naar de schepen van Boisot. Toen de Zeeuwen zijn bericht vernomen hadden, naderden zij de schans en de stad in roei- en zeil- booten. Leiden was ontzet. co Flacon voor vele maanden Wanhopig voert U nu al jaren een strijd tegen overdadige transpiratie. Maar Mevrouw! Kent U dan Odorex niet? Het Trannosan preparaat, dat overdadige transpiratie normaal maakt. Trannosan Odorex van Prof. Dr. Polland den vermaarden huid arts van de Universiteit te Graz. Een anti-transpiratiemiddel mag nooit de transpiratie onder drukken, dat is ongezond en gevaarlijk, doch moet ze normaal maken. Dat doet Odorex. U merkt na het gebruik van Odorex de transpiratie niet meer, zoo schitterend werkt Odorex. Koop nog heden een flacon voor vele maanden bij Uwen Apotheker, Drogist of Parf. en ook U zult opgetogen zijn. met antiseptische wat ten bij eiken flacon. om het teere en daardoor bijzonder gevoelige haar doel treffend te verzorgen: met Zwartkop Shampodor "Blond-Speciaal". Zwartkop Shampodor "Blond-Speciaal is geheel op de structuur van blond haar ingesteld, het is vrij van zeep en alkali, ont ziet dus het haar en vormt geen 1 kalkzeep, de natuurlijke gouden glans treedt ongehinderd te voorschijn. Bovendien behoudt U met "Blond-Speciaal" de blonde tint van het haar en krijgt Uw donker geworden haar onder gebruikmaking van den bijgevoegden Blond-Speciaal-versterker de oorspronkelijke blonde kleur terug.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 31