ZIJN UW PLANTEN FLEURIG OF ZIEKELIJK? Iets over kamerplanten 36 He. ontluizen van cacteeen geschiedt met een oplossing, bestaande uit een eetlepel zuiveren alcohol op een glas water. Hierin doopt men het met watten omwikkelde uiteinde van een stokje. De luizen hechten zich op de watten en worden zoo verwijderd. Vervolgens afspuiten met frisch water. Bij het doopen van een plant met bladluizen in een tabaks- of zeepsopoplossing neme men den pot met de rechterhand op en drukke bij het onderste boven keeren met de linkerhand de kluit in den pot. ZIEN uw planten er frisch en fleurig uit, zitten zij goed en vol in het blad [en bloeien zij rijkelijk, of zijn het armtierige, schrale staak jes, die een kwijnend bestaan leiden f Een plant is evengoed als een mensch en een dier een levend wezen, en heeft licht, lucht, voedsel en een behoorlijke huisvesting noodig om te gedijen. Onregelmatige en verkeerde voeding, bedompte donkere kamers, groote overgangen van warmte naar kouden tocht, kan een plant evenmin als een mensch verdragen. Waarom zouden wij onze planten niet even goed behandelen als onze kinderen Het kost wat tijd en moeite, maar het resultaat blijft niet uit de plant beloont altijd de moeite, die wij eraan besteed hebben. De huisvrouw in wier kamers planten met treurig neerhangende, vergeelde, stoffige bladeren en zieke- ijk onvolgroeide bloempjes staan, verkondigt heel duidelijk aan ieder die er belang in stelt ik ben onverschillig, slordig en harteloos En daarom verwaarloos uw planten niet Zij zijn zoo dankbaar voor een weinig zorg. Wanneer onze planten er kwijnend uitzien, dan moet men dadelijk de reden ervan grondig onder zoeken men bekijkt dan de bladeren en takken onder en boven om te zien of er somtijds ongedierte op zit of dat een plantaardige parasiet er de oorzaak van is. De aardkluit wordt voorzichtig uit den pot genomen om te zien of de grond soms van binnen droog of te nat is. In het laatste ge val zal men bemerken dat de wortels aan het rotten zijn. Heeft men de oor zaak gevonden, dan be proeft men die weg te nemen. Te droge planten worden 3 of 4 uren in een bak met water geplaatst. Planten, waarvan de aard kluit te nat is, moeten overgeplant wordenzijn echter de wortels rot, dan moet men de rotte deelen met een scherp mes wegsnijden. Daarna bestrooit men de wortels met geklopte houtskool en bedekt men den bo dem van een nieuwen pot met een goede drainage van scherven en zand. Alle ziekelijke planten moet men tegen feilen zonneschijn beschutten. Planten met rotte wor tels mogen slechts zeer voorzichtig begoten wor den, totdat zij teekenen geven van vooruitgang Het komt ook voor, dat planten kwijnen, zonder dat een van de twee Palmen, waarvan het wortelgestel al te sterk is door gegroeid, worden voorzichtig uit den pot losgeklopt, waarna men, de kluit met de linkerhand neerhoudend, met de rechterhand met een scherp mes de onderste laag eraf snijdt. bovengenoemde gevallen er schuld aan heeft dan zal het zeer waarschijnlijk een gebrek aan voedsel zijn. Men kan er zeker van zijn, dat het gebrek aan voedsel is, wanneer de pot geheel met wortels gevuld is. Dan zal verplanten of bemesten de gewensclite verbetering tot stand brengen. Bovendien vrage men zich af, of te veel of te weinig warmte, veranderingen van temperatuur of verwis seling van plaats de aanleiding kan zijn. Planten, die krachtig groeien, worden veel minder door onge dierte en schimmelplanten geplaagd dan ziekelijke exemplaren. Een zeer verbreide dwaling is het denkbeeld, dat regenwormen schade doen aan de planten. In werke lijkheid is het zóó, dat wormen zich daar hét liefst ophouden, waar de grond zuur begint te worden. Van al de dierlijke vijanden die er buiten op de planten te vinden zijn, kunnen in de kamer en op het balkon slechts de verschillende soorten van luizen kwaad stichten. Rupsen en torren kan men in die beperkte ruimte gemakkelijk opzoeken en dooden. De bladluizen zijn, evenals de doode spinnen, een gevolg van te droge kamerlucht. Luchten en besproeien kunnen een en ander gemakkelijk voor komen. De beschrijving van de verschillende vijan den zou ons te ver voeren en te weinig praotiscli nut hebben, omdat men ze alle met dezelfde middelen moet bestrijden. Om de vijanden te verdelgen, kan men de planten in_ zeepsop of ta bakswater afwasschen en onderdompelen, of zc met dezelfde middelen besproei en, wat echter niet zoo goed helpt. Na de behandeling met de genoemde middelen, moeten de planten weer met schoon water afge- wasschen worden. Voor het wasschen van pal men gebruike men bij voor keur twee sponzen en wel in elke hand een. Terwijl men met de rechterhand het pal menblad van boren afwascht, steunt de linkerhand blad aan de onderzijde, welke tevens gewassehen wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36