Het is een lachend landschap rondom het langgerekte water van De Vogel, dat zich uitstrekt in de gemeenten Hengstdijk, Rapenburg, Kuitaart, enz. visehwater, waai ook weer dit jaar zeer veel karper gevangen wordt. 's Winters, als de vorst de Vogel in bedwang houdt, zwiert ,,'t Land" over de prachtige ijsbaan Aan de kreken heeft Zeenwsch-Vlaanderen z'n schaats-faam te danken. Aan den zoom van die prachtige kreek ligt HengstdijkDe oude naam van dit plaatsje luidt Hencsdijk, wat ongetwijfeld dijk van Henk (Hendrik) beteekent. Het volk, dat later deze verdoken beteekenis niet meer begreep, weefde rond den plaatsnaam 'n romantisch verhaal. Negentienhonderd jaar geleden, toen de Romeinen in ons land verbleven, trok op 'n zomerschen dag 'n Romeinsch veldheer, Hengius, door de plaats en liet er op z'n doortocht z'n paard beslaan. Zoo ontstond de naam Hengius- dpk. wat later Hengstdijk werd. Aldus het volks vertelsel Op 't oogenblik staat er 'n hengst op 't torentje van de pastorie, dat vroeger op de oude kerk gestaan heeft, die toen gebruikt werd door de Protestanten. 'n Eindje beneden de Vogel hebben we Boscli- kapelle en Stoppeldijk. Herinnert de eerste naam aan 'n kapelletje, dat zich daar vroeger bevonden heeft tusschen het geboomte, de tweede gemeente heet in den regelRapenburg. Hierbij hoort ook Pauluspolder, waar vroeger de kerk stond. Rapen burg was toen nog heel klein. Op zekeren dag, vertelt het volk, kwam er een heer op het plaatsje en voorspelde Hier zal ooit Lommerrijke weiden omzoomen het spiegelend water van De Vogel. een kerk gebouwd worden, het zal hier een opgeraapt dorp worden Aldus kwam Rapenburg aan zijn naam Al heel wat beroering heeft in deze gemeenten het plan veroorzaakt, waarin de samenvoeging dier plaat sen voorgestaan wordt Met Ossenisse, dat, heel wat Noor delijker bij de Schelde ligt, zullen ze samen een gemeente vormen, die den werkelijk schoonen naam „Vogel waarde" zal dragen. Het zou heusch nog niet de uitgestrektste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, want Hontenisse strekt zich uit van Hulst tot Walsoorden .De Vogel Als avond daalt over 't land, is 't er zoo stil en zoo rustig. Het riet ruischt zachteen enkele watervogel vliegt als een zwarte schaduw schielijk weg. Koeien liggen loom in de dompige wei en de kruinen der hooge boomen zijn zwart. 't Was hier, dat vroeger het bijgeloovige volk zijn verhalen over spoken en geesten spelen liet Hier waarde „Ossord" rond, als plaaggeest van het land, hier spookte „Bornes", en werd men van de mare bereden, hier brachten de stallicht- Bet hoogopgaand geboomte geejt uan de omgeving van De Vogel bijzondere bekoring. jes angst en verwarring bij den avond wandelaar. Nu wordt dit nog als curiositeit verteld.En toch kan men niet ontkomen aan de geheimzinnige romantische sfeer, waarin deze oude volksvertelsels door de volksfantasie geweven zijn Nu zijn de tijden anders Zooals Prof. Schrijnen zoo juist zegt Het volks lied vlucht voor de sehrille stoomfluit en de elven voor het gelui der klokken De Zeemcsch-Vlaamsche kreken vor men een dorado voor den visscher.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17