7 dat millioenen herbergen zou, is uitgedroomd. Gelaten begint Italië de vredesonderhandelingen. Het betaalt twee millioen dollars schadevergoeding aan Menelik en erkent de absolute onafhankelijkheid van Abessinië. Misschien droomt het nu van revanche S/of volg f. Vol wreede romantiek is de geschiedenis van Abessinië. Voor enkele jaren werd Bas Tajari gekroond tot keizer van Abessinië nu regeert hij onder den naam Haile Selassie I en in de bosschen van zijn land verschool zich de jonge ex-keizer Lij Jasoe, die door Bas Tajari van den troon werd gestooten. In 1913 volgde Lij Jasoe den bekenden Menelik II op den leeuwentroon Bas Tajari overwon hem en hield hem vijftien jaar lang gevangen. De man vluchtte echter, als vrouw verkleed, de bergen in, waar hij nog een jlinken aanhang had, en verder zijn er over hem geen betrouwbare berichten meer. Op de joto ziet men Lij Jasoe aan de voeten van zijn vader, Negus Michael, die in den strijd voor de macht van zijn zoon het leven verloor (1916). hopig geroepen„Eviva Menelik Eviva la regina Taitoè„Leve Menelik Leve koningin Taitoë Troepen naar Afrika Mannen, vrouwen en kin deren zullen zich voor de raderen der locomotieven gooien, om het transport te verhinderen „Weg met Baratieri Baratieri voor den krijgs raad De Italianen in hun wanhopigeu strijd tegen een overmacht, die handig partij wist te trekken van iedere rots en iedere kloof. ontslag aan den koning gevraagd had. Het ontslag was verleend. Het parlement zweeg als het graf. Misschien voelden de vergaderden, dat een deel der zware schuld op hèn neerkwam. Buiten, op de Piazza del Montecitorio, tierde en schreeuwde het volk het volk, dat 'n overwinning besteld had, en een nederlaag gekregen. In Augustus nog had het Baratieri toegejubehl -nu eischte het zijn hoofd Afrika was plotseling niet meer populair. Afrika was de slachtbank, waarheen men de natie gevoerd had. Via dall' Africa Weg uit Afrika Ja, in die razende menigte wordt lioonend, wan- Menelik (voor de parapluin zijn tent, over den •rede onderhandelend met een Italiaanschen afgezant (op kussens). V\Jat was er gebeurd t Het Italiaansche le ger was opgetrokken naar Adoea, in den nacht. Toen het 1 Maart werd, raakte éénkolonne den weg kwijt, liep de andere voor de voeten. Het stokte, licht maken of spreken was verboden, overal loerde de vijand. De verdwaalde kolonne rept zich, komt los, rukt snel verder, en loopt 's morgens om tien uur tegen het vijandelijke vuur. De weinige overlevenden vielen in een gruwelijke gevangenschap. De tweede kolonne wordt, veel te laat, uitgestuurd om te helpen, verdwaalt in de wildernis van rotsen en paadjes, loopt in een hinderlaag. Een handjevol mannen bereikt vluchtend het centrum, achtervolgd door bereden Galla's. Dan stormt een kolossale overmacht van Abes- siniërs op de midden-kolonne aan. Er sneuvelen 6600 Italianen, 2000 worden er gevangen genomen. De heele artillerie, de heele tros is verloren. Van de 17.000 man komen er 5000 terug in Italië. Onder ben is Baratieri. Europa heeft de eerste, de eenige zware nederlaag in Afrika, geleden, die ongewroken is gebleven. Zwaar heeft de klauw van den „Leeuw van den stam van Juda" toegeslagen. De droom van een Italiaansch rijk in Oost-Afrika,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7