ONDER DE VLISSINGSCHE LOODSEN /r te Mm - De beloodsing langs de Vlissingsche kust. Op den uitkijk van de loodsen-sociëteit. Wordt er om een Belg oj om een Hollander geseind t „Als ge vandaag even wilt meevaren," inviteerde ons de vriendelijke inspecteur van liet Belgische loodswezen, „dan vermoed ik, dat ge wel een paar fotootjes zult kunnen maken." 't Was tamelijk kalm weer, dus we aarzelden geen oogenblik, al hadden we toch liever voor de foto's een echten storm meegemaakt. Maar die schijnen in den zomer minder menigvuldig en minder lievig te zijn dan in den winter. Er stond nog wel een briesje, maar van storm was toch geen sprake. Door een extra-vriendelijkheid van den loodsschipper zijn we nog wel even door het opbrui sende vaarwater van een voor- bijstoomende boot gevaren, maar dat veroorzaakte ons al leen een natte lens en we zagen toen in, dat er bij stormweer op een loodsbootje zeer weinig van foto's terecht zou komen want dan varen we soms onder water door, zei ons een van de meest oolijke loodsen. Wat was het verrassend, de „Anvers- ville", een van de Congo-booten uit Antwerpen, zoo kortbij op de Schelde met de loodsboot te naderen, dat we de opvaren den als 't ware een hand konden geven, die met tientallen de hoofden buiten den scheeps wand rekten om den loods z'n interessante klimpartij langs de uitgelaten touwladder te zien verrichten. In een wip zat hij op den rand van de boot en we VLISSINGEN, dat daar zoo mooi gelegen is aan den Scheldemond, ziet dagelijks tal van schepen langs de kust voorbij varen. De gansche scheepvaart op Antwerpen, die thans ten koste gedeeltelijk van Rotterdam steeds meer en meer toeneemt, passeert hier. En waar de Schelde, die zoo moeilijk te bevaren is wegens stroomingen en zandbanken, betrouwbare gidsen vraagt, spreekt het van zelf, dat vooral in Ylissingen een uitgebreide loodsendienst de gids op zee bestaat, zoowel van Hollanders als van Belgen. Wie Vlissingen bezocht, heeft dikwijls van den Boulevard de Ruyter af de beloodsing langs de kust van nabij kunnen volgen met des te meer spanning, naar mate de stormwind heviger gierde. Vroeger was de Vlissingsche kust ook het tooneel van de rivaliteit tusschen den Hollandschen en den Belgischen loods en was iedere beloodsing, welke toen nog op eigen kracht met roei- of zeilbootjes werd verricht, een wedijver, wie het eerst zou aan komen. Gelukkig behoort dit thans tot het verleden en weet iedere loods reeds tevoren door 'n vlaggesein of een stoomfluitsignaal, of een Belgische of Holland- sohe loods wordt verlangd op het passeerende schip. - SdiÉslIK-l^ - V.v 'fc.. I 'ijL.:.-» mr-Tt-*- pziiHiiniiii ■liinnirn Op weg naar de „Anvcrsville" Links De nollandsehe motorboot langs zij van een te beloo<lscn vaartuig. RechtsDe motorkotter schiet door het water haar een voorbij- BMOBQ

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16